zubaté války

Zubaté války byl poměrně krvavý válečný konflikt mezi Trandoshany a Wookii, který probíhal mezi lety 374 a 291 BBY.

Historie

Válka začala po trandoshanském nájezdu na Lurkooro, kde ještěři znesvětili chrám Wirady a ukradli z její sochy posvátnou korunu.
Tento čin způsobil, že se dala dohromady nevídaně velká skupina wookijských válečníků, kteří se díky Snurrkovu vojevůdcovskému umu a palcátu probojovali na Trandoshu, kde obsadili město Zsr'lra a opevnili ho tak, že se ještěři marně snažili ho získat zpátky. Za každý otrokářský nájezd na Kashyyyk pak chlupáči dobývali další ještěří území a drželi ještěry jako rukojmí. Trandoshané na skutečné vedení války nebyli zvyklí a nedokázali dobyvatele nijak ze svého území vytlačit. Republiku však o pomoc nepožádali, neboť byli moc hrdí na to, aby za ně řešila jejich neschopnost.
Celý konflikt trval téměř sto let a skončil až když se budoucí senátor Yarua přimluvil za stáhnutí kashyyyckých sil z Trandoshi a vyjednal navrácení Wiradiny koruny.
Za tu dobu však na území ovládaném chlupáči probíhal sofistikovaný program převýchovy, který působil skoro čtyři generace a vedl ve vznik ilegální trandoshanské frakce, která byla kompatibilní s kashyyyckou kulturou, mnohdy uctívala kashyyycké bohy a duchy a která byla proti agresivnímu postoji proti svým chlupatým sousedům. Když se Wookiové stahovali z Trandoshi, zanechali za sebou tajně v mlhovině Tyyyn vesmírnou stanici Wiradina stráž, která měla v případě budoucího konfliktu fungovat jako základna v týlu nepřítele.

Veteráni

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License