Žihadlo

„Yo, čekujte to, negří bratři,
chvalozpěv tak jak se patří,
na Simbaccu, to je chlap!
Pořídil si kundolap
přitom kundy dvě už měl,
todle fakt svět neviděl!“
- Zizi-nana o Žihadlu

Žihadlo, původně Nova 4, byla stíhačka N-1 z letky Nova. Jednalo se o vesměs standardní stíhačku své řady, která se od ostatních lišila jenom zredukovaným sedadlem, aby se tam vešel pilot, a zeleným nátěrem na několika málo místech trupu. Během občanské války už šlo spíš o veterána s velkou sentimentální hodnotou než o bojový stroj.

Historie

Žihadlo bylo vyrobeno v roce 33 BBY a jednalo se o jeden z několika kusů stíhaček N-1, jejichž černým prodejem si přivydělával Mowty Cooper. Pouhých pár týdnů po dokončení tak byla stíhačka odepsána jako zničená při aerodynamickém testu a krátce před bitvou o Naboo přešla do vlastnictví Hutta Borvo, který za ni zaplatil nemalé peníze. Moc si ji ale neužil, neboť po invazi Obchodní federace byl z planety vyhnán a stroj tak strávil několik let v hermeticky uzavřeném hangáru, který jeho pán znovuotevřel až v roce 25 BBY.
V roce 22 BBY ho od něj společně s dalšími třemi stíhačkami a příslušenstvím koupil Wyrrgy v rámci zakázky velmistra Champbaccy, jenž chtěl ekologické stroje zapojit do obranných složek své enklávy. Na Miu Leptonis IV je po vyřízení nezbytných formalit dopravili Kanrryuh a Salltryn v Little Katarn a z téhle konkrétní se stala Nova 4, kterou zpočátku pilotovala hlavně Joya Brannigan.
V roce 20 BBY se Nova 4 účastnila společného vyhánění vesmírné manty z oběžné dráhy měsíce a později si ji začal půjčovat Simbacca, kterému pracovně vytížená ředitelka InnNova Corp. ráda uvolnila místo.
Během evakuace akademie začátkem roku 14 BBY se v ní Simbacca dostal na Jolly Jedie, kde stíhačku zakonzervoval a objevil až po mnoha letech, krátce po začátku krize s Inkvizicí. Protože i on si potřeboval vyčistit hlavu a ostatní mu nedovolovali podílet se na jejich vlastních projektech, aby měl čas na plánování, přišla mu ta příležitost vyloženě vhod1 a on se do toho pustil s vervou.
Loď opravil, co jen to šlo, přičemž občas mu s podáváním šroubků pomáhala Merumeccu a Zizi-nana o tom složil nejeden rapový song. Jakmile byla v pořádku, Simbacca se v ní i několikrát proletěl kolem Jolly Jedie, ale do bojových akcí i nadále preferoval modernější Šlupku.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License