wroshyr

Wroshyry byly stromy z Kashyyyku, proslulé svým gigantickým vzrůstem a širokou škálou využití. Žily i přes padesát tisíc let a mohly dorůst výšky několika kilometrů, takže zastiňovaly i pohoří Tatrrry. Dařilo se jim na celé domovské planetě s výjimkou pólů, jen v tropech rostly menší a pomaleji. Existovalo jich přes tisíc druhů, jehličnaté i listnaté varianty, a byly blízce příbuzné metawroshyrům. Jejich dřevo bylo pevné a jeho zpracování vyžadovalo specifické nástroje a znalosti. V odumírajících větvích se dařilo jedlým i jedovatým chorošům, na živých parazitovaly tyry. Vykazovaly velkou odolnost vůči napadení jmelím.

Historie

Už od počátku věků na nich stála prakticky celá wookijská civilizace, a to téměř doslova: jejich kmeny byly natolik silné, že se do jejich dutin nebo na prastaré pařezy často vešla celá města. Zpracování jejich dřeva tak bylo důležitým a váženým povoláním, kterému se věnovali Demonbacca, Maakatrr, Farfalla a další. Využívala se ale i míza, jehličí a listí zase bylo oblíbeným dochucovadlem jídel nebo se z něj vařil čaj. Výhodou bylo mimo jiné i to, že jediná jehlice vystačila průměrné rodině zhruba na rok.
Rostly i na Alaris Prime, kam je ve čtvrtém tisíciletí před bitvou o Yavin dovezl druid Kurruchich, mimo soustavu se jim ale nedařilo, ač bylo jejich vysazení příležitostně zkoušeno.

Významné exempláře

  • Kořen plodnosti, wroshyrová bonsaj s výraznými afrodiziakálními účinky
  • wroshyr v Llullaillaco, z jehož mízy tamní obyvatelé vyráběli lízátka
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License