vindaloo

Vindaloo byl způsob úpravy jídla, kdy se maso naložilo do směsi česneku, pálivých papriček, octa a koření a teprve poté vařilo nebo jinak zpracovalo. Bylo známo pro svou extrémní pálivost a velkou variabilitu druhů, od mírného kaadu vindaloo až po kashyyycké vindaloo, které bylo pro některé slabší druhy prakticky smrtelně nebezpečné a které dokázal neutralizovat jedině dobře vychlazený Levhartomut.

Historie

Za objevitele tohoto pokrmu byli považováni Dugové z Malastare, nejstarší dochovaný jídelní lístek s vindaloo byl nalezen při výkopových pracích ve městě Panjab. Recept se ale s příchodem Republiky velmi rychle rozšířil i do vnějšího vesmíru a už v pátém tisíciletí před bitvou o Yavin šlo o součást pangalaktického kulturního dědictví.
V roce 18 BBY spadl do Ramrrishova kotlíku s vindaloo Najib-Azhob Orgib, zatímco o stánek vedle si na něm pochutnával Jessicou hecovaný Simbacca.1 Stalo se tak jeho životní vášní, dopřával si ho i na Atalay2 a na Cocotte Minute ho vozil železnou zásobu.
Když Najibovi 28. 8. 0 ABY usekl hlavu Mufar, použil roztok kořenící směsi na vindaloo Kirk, jemuž se díky tomu podařilo po obdivuhodně dlouhou dobu udržet Sullustanovo vědomí před posmrtnou degradací.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License