Vánoce

Vánoce byly kashyycký svátek, který se slavil v období od 24. do 26. 12., u příležitosti zimního slunovratu. Projevovala se při něm úcta předkům a duchům lesa a jako u většiny kashyyyckých svátků se při něm scházela celá široká rodina. Jedlo se, zejména tradiční kapromut se salátem, pilo a hodné děti dostávaly dárky. Rozšířenou tradicí bylo také zdobení stromků a zpěv koled s náboženskou tématikou.
Cizinci často špatně rozlišovali mezi Vánocemi a Dnem života a mylně je považovali za jeden a ten samý svátek.

Historie

Šlo o nejstarší svátek planety a slavily ho už primitivní kmeny chlupáčů, jakmile si tito všimli, že se od jistého data začínají zkracovat noci a opět se blíží jaro.
Postupně se z nich stával svátek duchovnější, který se přitom v každém městě slavil trochu jinak, s vlastní plejádou koled a vánočního cukroví. Kolem roku 5000 BBY přišla první vlna komercializace, jejímž symbolem se stal Sranda Claws, a rovněž se začaly šířit legendy o tom, že všechny koledy (včetně těch vzniklých o mnoho století později) složil a otextoval Tutattis. Se zahájením kolonizace okolního sektoru se svátek rozšířil i tam a v pozdějších stoletích a tisíciletích se dostal i do povědomí nechlupatých obyvatel galaxie, nicméně málokdo pochopil jeho podstatu a bral ho spíš jako kuriozitu.
Prakticky jediným veřejným místem, kde bylo možno slavit Vánoce i po nástupu Impéria, byla hospoda Hlava slimejše na Alaris Prime.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License