Vairan

CC-1314, známější jako kapitán Vairan, byl klonovaný důstojník, velitel venatoru Agler.

Historie

Jako všechny klony pocházel z Kamina, kde v roce 30 BBY vylezl z klonovacího válce a kde následně podstoupil důstojnický výcvik. Ostrého nasazení se dočkal až v posledním roce pangalaktického konfliktu, ale rovnou dostal vlastní nový venator a byl přiřazen do svazu pěti lodí generála Con-Denyzze, pod jehož velením hlídkoval ve Středním pásu. Vairan s Aglerem bránil Trellenskou obchodní trasu a z relativního bezpečí můstku se podílel i na osvobozování Kampperelanu.
V době, kdy přišly zprávy o invazi separatistů na Kashyyyk, byla malá flotila zrovna v sousedství sektoru Mytaranor, generál rozhodl o rozdělení svazu a Vairan s Aglerem vyrazil bránit domovský svět Wookiů. Jeho loď vstoupila do soustavy jako první republiková loď, takže se pak musel činit, ale podařilo se mu ustát první nápor a na generálův rozkaz se dokonce odvážně přiblížil k planetě, aby Wyrrgymu zjednodušil výsadek. Nenudil se ani v následujících hodinách, nadále čelil konfederační flotile a plnil generálovy rozkazy, jak nejlépe dovedl.
Když se k němu dostal rozkaz 66, byl zrovna ve své kajutě, ale okamžitě se chopil zbraně, otevřel dveře na můstek a byl svědkem toho, jak zrádce Con-Denyzz krájí Čmuchala svým mečem. Několikrát po něm vystřelil, ale minul a mistr zmizel ve ventilačních šachtách. Vairan následně organizoval štvanici, která se pro něj ale vyvíjela velmi špatně. Postupně ztrácel jednotky po lodi a riziko, že mistr uprchne, bylo příliš velké. Nechal proto vypustit všechny únikové moduly a byl připraven loď evakuovat a nechat sestřelit zbytkem flotily.
Když se mu z planety ohlásila jedna opožděná jednotka, že zajala bývalou rytířku Karnis, myslel si, že získal ideální návnadu, a zkusil na ni ještě mistra vylákat. Ani tento pokus však nevyšel, Jessica se po příletu na palubu Agleru osvobodila a on byl tedy nucen vyhlásit urychlenou evakuaci za důkladného monitorování zbytkem flotily. Z paluby svého raketoplánu pak smutně koukal, jak Agler hoří a vybuchuje, a útěchou mu bylo domnění, že na jeho palubě bídně zahynuli dva Jediové.
Krátce po vyhlášení nového řádu byl převelen na jeden z acclamatorů, jehož kapitán byl zabit Jediem, ale v následujících letech se účastnil víceméně jenom přehlídek a taktických cvičení. V roce 10 BBY byl oficiálně uznán vysloužilým, odešel do důchodu a užíval si státní penzi v jedné z chudších čtvrtí na Coruscantu. Nikdy si nepořídil ženu ani potomky a až do smrti v roce 1 BBY ho často tížily vzpomínky na to, jak bláhově sloužil Jediovi, aniž by prokoukl jeho faleš.1

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License