Uzidor

„Grrchl chlml."
- Uzidorova poslední slova

Uzidor byl k Síle citlivý člověk z Orminu, přeživší rozkazu 66 a příslušník Inkvizice. Byl to podsaditý muž černých vlasů a hnědých očí, vlasy měl stříhané na ježka a vousy taktéž. Později měl tvář znetvořenou k nepoznání, takže u slabších povah způsoboval pohled na něj nevolnost či mdloby. Měl rád prsteny a dobrý alkohol a žvýkal tabák. Byl zkušený šermíř s vlastním světelným mečem a adept temné strany Síly. Vyznal se v anatomii a místech, jejichž stimulace způsobuje bolest, a uměl to využít v boji.

Historie

Před rozkazem 66

Narodil se v roce 34 BBY do dobře situované rodiny na Orminu a když byl malý, nikdo by do něj neřekl, že se z něj jednoho dne stane sadista. Bylo u něj nicméně odhaleno nadání na užívání Síly, on putoval do Chrámu Jediů na Coruscantu a stal se učedníkem. Byl usměvavým klukem, co měl našlápnuto k tomu stát se dobrým rytířem Jedi, a lumpáren s rozjívenými spolužáky z ročníku se zpravidla neúčastnil. Držel se také dobrých rad ostatních, aby se držel dál od jistého mistra a jeho padawanky.
V roce 27 BBY navštívil s celým ročníkem Ilum a vedl si dobře i při následné konstrukci vlastního meče se zelenou čepelí, nicméně výpravu poznamenala nehoda na palubě Crucible, kdy Peelo špatně poskládal světelný meč a exploze pak zranila nejen Vojtu, ale právě i Uzidora. Ačkoliv přítomný Lempix zasáhl a uchránil oba zraněné trvalých následků, vztahy ve skupině to příliš nezachránilo.
Ještě v témže roce ho nicméně v kuchyni potkal rytíř Rum Shi, stín, který z něj při obědě tahal informace o nedávném dění v Chrámu. Uzidor ho svou povahou zaujal natolik, že ho Rum okamžitě přijal za padawana, vzal ho s sebou mimo planetu a umožnil mu na ty nekňuby, co budou beztak brzy posláni k obslužným sborům, zapomenout. Společně cestovali, hájili mír a spravedlnost a rozbili gang pašeráků hašiše na Kubindi.
Do bitvy na Geonosis se oba zapojili až v druhé fázi, protože v době odletu dvou stovek Jediů nebyli v Chrámu, a i když byla jejich loď poškozena raketou z IG-227, nouzové přistání přežili a přiložili meče k dílu. Během klonových válek se z Uzidora stal komandér, ale nadšený z toho nebyl a válka ho obecně ovlivnila velmi negativně. Přesto své povinnosti vůči Republice vykonával svědomitě, zapojil se s mistrem do mnoha bitev v Expanzích a v posledních hodinách války si užívali chvíli klidu v zázemí základny na Dul'Paku. V době vyhlášení rozkazu 66 se zrovna věnovali přátelskému souboji na meče, takže když na ně začaly nabíhat klony, měli je aktivované a dokázali se ubránit. Společnými silami se jim povedlo pobít všechny klony v základně, zmocnit se lodi a uprchnout, nicméně než se stihli vrátit na Coruscant a nahlásit vadu klonů, přišlo jim varování mistra Kenobiho.

Občanská válka

Společně se začali skrývat před Impériem a lovci Jediů, což se jim relativně dlouhou dobu dařilo, ale po několika měsících přesunů jejich stopu přeci jen zachytila Inkvizice. Koncem roku 19 BBY se vypořádali s imperiálním komandem a Uzidor osobně zařízl jeho velitele, se štěstím vyvázli i z několika dalších nepříjemných situací a v jednu chvíli dokonce přešli do ofenzivy a zničili dva imperiální konvoje se zbraněmi.
V roce 16 BBY jim štěstí došlo, byli napadeni inkvizitorem Honndarsem a i když se bili statečně, nakonec je oba vyřídil a mistra Shi svým mečem zabil. Uzidor byl ušetřen, zajat a odveden na Citadelu, kde byl ponechán na samotce a mohl přemýšlet o své budoucnosti.
Po měsíci na samotce byl rád, když ho Honndars pustil ven a nabídl mu, že bude jeho novým mistrem.1 Nějakou dobu mu trvalo, než si k němu našel cestu, ale nakonec se stal jedním z mála inkvizitorů, kterým Honndars skutečně věřil. Uzidor si toho velice cenil a dělal rád a s nasazením veškerou špinavou práci.
Roku 15 BBY byl na Citadele, když ji infiltrovali Jessica Karnis, Demonbacca, Jessie Starkiller a Woallc Con-Denyzz s úmyslem osvobodit uvězněného mistra Champbaccu. Uzidor byl téměř zabit výbuchem, když na sobě Jessie odpálil pás granátů a svůj meč. Přišel o obličej, který zůstal nechutně zdeformovaný, a bez slavíka nebyl schopný ani mluvit. Protože temná strana mu nedovolovala se pořádně zahojit, pociťoval neustále bolesti, které byly čas od času nesnesitelné, ale všechno to jen přiživovalo jeho spojení s temnotou a jakmile se naučil znova chodit, byl v lovení a týrání odpůrců Impéria strašlivě efektivní.
Koncem roku 14 BBY se i s mistrem, který byl při Jessičině útoku vážně zraněn, přesunul na Ugiva Cortax a své aktivity pak organizovali z tamního sídla. Uzidor tam o přízeň mistra nějakou dobu soupeřil s Janjou, nicméně rychle pochopil, že ta je pro něj kusem postradatelného masa, a byl za to rád. Poněkud méně rád byl za to, že i pro takovou promiskuitní koketu byl příliš ohyzdný a nebyla ochotná s ním cokoliv mít,2 ale o to víc jí pak přál, když ji mistr v roce 12 BBY zavřel do Temného labyrintu a přestala ho dráždit. I on sám později absolvoval průchod Temným labyrintem a ještě víc se přiblížil temnotě. Získal tím ale i další důvěru mistra a v následujících letech nezřídka operoval sám.
V roce 7 BBY byl Honndarsem povolán na výsadek na Miu Leptonis IV proti uniklému mistru Con-Denyzzovi a jako jeden z mála přítomných inkvizitorů jej přežil. Jeho slavík byl sice poškozen, ale porazil v duelu Kody-Kanna Tonewyho a společně s Voh-Jinem, Pacclem a Anaby je osobně naložil na Imperial Fist a odvážel na Citadelu k výslechu.
Když byl dreadnaught poškozen meteory, uvolněná traverza mu spadla na nohu, rozdrtila ji a uvěznila ho. Poškozenou loď začala přitahovat nedaleká hvězda. Míjeli ho uniklí zajatci z Miu Leptonis IV, ale ačkoliv je prosil o pomoc, soucitu se nedočkal - Kody mu jen sebral jejich zabavené světelné meče a ponechali ho svému osudu. O několik minut později Uzidor při úvahách, jestli ho temná strana spíš nedeformovala než formovala, uhořel.3

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License