Tatramatca

Tatramatca byla Wookiee z Kashyyyku, umělecká řezbářka ze ztracené linie rodu Chimalli. Měla světle hnědou srst a alergii na kashyyyckého motýlomuta,1 ale naštěstí se mu dokázala úspěšně vyhýbat. Měla mladší sestru Tatranca a dva starší bratry, Rumpaala a Brumbaala.

Historie

Narodila se roku 255 BBY v Ittummi, a to majiteli městské pily Maakatrrovi a jeho ženě, pokrývačce Farfalle. Vyrůstala obklopená hoblinami a už v raném věku projevovala zájem o vyřezávání ornamentů ze dřeva a kůry. Měla na to i značný talent, který náležitě rozvíjela, a v dospělosti se živila vyřezáváním nejrůznějších uměleckých předmětů. Nějakou dobu se snažila prosadit i v gastronomii, ale tam byla naopak dost marná a nepodařilo se jí nejen znovuobjevit babiččin recept na vánočního pásovce, ale občas ani dovařit základní jídla.
Začátkem roku 95 BBY se jí začal dvořit pekař Woorwal,2 kterého si později vzala spíš z lásky než kvůli materiálnímu zajištění, ale vesměs si díky němu polepšila. Večer před Vánoci roku 86 BBY náhodou objevila dárek, který pro ni měl Woorwal připravený, a protože šlo o luxusní dláto s rukojetí ze slonomutoviny, které se jí fakt líbilo, ještě téže noci byla březí3 a o rok později porodila svého jediného syna Champbaccu. Měla ho nesmírně ráda a snažila se manželovi rozmlouvat fyzické tresty, které si mrňous svými výlety do prokletých ruin občas vysloužil.
Roku 82 BBY jí syna i muže z těchto ruin pomohl zachránit rytíř Dooku, který pak projevil zájem odvézt Champbaccu s sebou na Coruscant. Tatramatca byla nejdřív proti, ale nakonec se nechala přesvědčit argumentem, že její syn pomůže galaxii a možná dokáže velké věci,4 zamávala mu a doufala, že tam někde daleko najde lepší budoucnost.5 Následně se vrátila k vyřezávání ozdobných prvků budov a už ho nikdy neviděla.
Další děti neměla, trpělivě vysvětlovala sousedům, že svého syna skutečně neprodala do otroctví,6 a občas přemýšlela, co už asi tak dokázal.
Zemřela v druhém roce klonových válek na otravu houbami.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License