Taris Urquell

Taris Urquell, též známý jako Tariský prazdroj, byla značka piva, světlý ležák stejnojmenného pivovaru. Ačkoliv jeho receptura pocházela z Tarisu, postupně se rozšířil do celé galaxie a stal se prvním pivem dostupným na většině světů Republiky, kde si dlouhou dobu užíval post galaktické špičky. Šlo o pivo chutné, leč dle názoru mnohých odborníků poněkud předražené a příliš komerční.

Historie

K zahájení provozu prvního pivovaru na Tarisu došlo v roce 4999 BBY, přičemž slavnostní otevření bylo značně pompézní a účastnili se ho všichni čtyři původní vlastníci.1 Pivo šlo na dračku a ze zisků na domovské planetě si společnost mohla dovolit stavbu dalších pivovarů na vzdálených světech, kde se za všech okolností snažila udržovat původní recepturu.
V roce 3956 BBY byl původní pivovar spolu s celým Tarisem rozbombardován flotilou Darth Malaka, ale společnost jako taková přežila a na jejím obratu se to vesměs neprojevilo, protože ušlé zisky z domácího pivovaru vykompenzovala vlna solidarity a zvýšeného zájmu o původní produkty zničené planety. Ačkoliv byl Taris Urquell jedním z hlavních sponzorů následných snah o rekultivaci zdevastovaného města, původní pivovar už nikdy obnoven nebyl.
Na konci druhého tisíciletí před bitvou o Yavin byl Tariský prazdroj v počtu prodaných litrů piva předběhnut pivovarem Duff, ale pořád vydělával víc a konkurenční boj mezi nimi byl díky rozdílným cílovým skupinám překvapivě mírný.
V roce 107 BBY vyslali zástupci pivovaru své lidi na nově objevenou planetu Rapaluza II, aby prozkoumali možnosti využití tamního vodního chmele. Expedice pak na planetě zůstala i poté, co odlétly všechny ostatní kromě jedné, financované rodem Appachi, která se chmelem pokoušela ochutit konkurenčního Levhartomuta. V roce 106 BBY přerostlo soupeření o chmel v otevřenou válku a Taris Urquell pak na planetu poslal tucty žoldáků a hromady bitevních droidů, ale konflikt skončil nerozhodně zásahem Republiky. Taris Urquell si pak směl ponechat jednu malou výzkumnou stanici na jižním pólu a provozoval ji ještě dalších téměř osmdesát let, ačkoliv z toho pro společnost neplynuly žádné benefity.
Za Impéria byly všechny pivovary společnosti znárodněny, aby nebyla ohrožena dodávka piva do lepší společnosti.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License