Smrtonoš

Smrtonoš byl imperiální výsadkový letoun série TIE Reaper. Stejně jako ostatní stroje své řady disponoval generátorem štítů a dvěma laserovými kanóny a byl navržen k vysazování elitních jednotek na bojištích i za nepřátelskými liniemi. Jako první stroj této řady byl vybaven integrovaným hyperpohonem, jenž se později stal u podobných výsadkových letounů standardem.

Historie

Továrnu na Corulagu opustil Smrtonoš v roce 17 BBY a na jeho konstrukci se podílel i Mowty Cooper, bez jehož přispění by se do něj hyperpohon vůbec nacpat nepodařilo. Byl požádán i o pojmenování prototypu, nicméně navzdory mnoha kvalitně temným návrhům loď nakonec pojmenovalo vedení společnosti.1 Po pár testech a drobných úpravách se ukázalo, že je to stroj za všechny peníze, stal se standardem pro další letouny své řady a byl nasazen v mnoha konfliktech, které bez problému přežil. Posledního nasazení se Smrtonoš dočkal v bitvě o Scarif, kterou přežil také, stejně jako následnou destrukci základny, a po níž byl naložen na interdikční křižník, na jehož palubě měl dál sloužit.2
Křižník ovšem o několik dní později napadl Kel-Morijský těžební syndikát a Smrtonoše díky tomu získaly Banana Brannigan, Emily a Štěkna, které ho zrekvírovaly jako záložní dopravní prostředek pro návrat na Jolly Jedie. Tam bylo třeba ho před dalším použitím prověřit a opravit, kvůli čemuž byli mezi Magory přijati Lavosk a Seveshah Ashasi. Jejich úsilí nezůstalo bez výsledků, stroj byl zanedlouho opraven a posílil letecký park buňky.
Začátkem července 0 ABY ho Banana, Emily a Štěkna využily k cestě na Telero, odkud ho díky sledovacímu zařízení sledovali Kyteh s Mrsckem. Během mezipřistání na Nar Shaddaa tak byl výsadek napaden Inkvizicí, ale protože nebyla loď v hangárech hlídána, využily jej přeživší Banana se Štěknou k cestě zpátky na Jolly Jedie.
Tam bylo sledovací zařízení rychle odhaleno, ale protože venator vstoupil do hyperprostoru, s jeho odstraněním nebylo třeba spěchat a Champbacca naopak kapitánovi předložil plán, jak ho zkusit využít v jejich prospěch: bylo přeinstalováno na ARC-170, se kterou pak hrdinové odletěli, ovšem bez valného účinku.
Smrtonoš zůstal v hangáru a čekal na další využití, kterého se dočkal až v červenci následujícího roku, kdy na něj Emily naložila několik červených světelných mečů a na neobydleném měsíčku u Ord Mantellu na něj přizvala posádku Filomény. Během operace na Bastionu pak hrdinové z původu lodi vytěžili maximum a dokonce se dostali na vnější plášť Černého korzára, přičemž ji chvíli pilotovala i Mína Lenico. Smrtonoš pak skočil zpátky k měsíčku, následně doprovázel Filoménu do Nirgorova pásu a po krátké přestávce na Kompostárně v něm Emily, Banana, Fidorkka a Kody-Kann Tonewy zamířili na Ugiva Cortax, vyzvednout Champbaccu a předat mu krystaly z jeho meče. Po čtyři dny parkování v sídle inkvizitora Honndarse ji hlídal Kody, holky došly pro mistra a pak se všichni vrátili na Kompostárnu.
Tam Smrtonoš nějakou dobu zůstal, nebylo ale vyloučené, že ho hrdinové nějak zapojí do operace Bifröst.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License