Sagwen Aisling

„Takto ma tu zabudnúť! Toto im neodpustím, tí smradi ma tu nechali samú! To si už nemôžem ani zacvičit osamote v hlavnej jaskyni? Akože, viem, že niesom moc obľúbená, ale to mi len závidia, že som lepšia a makám na sebe.“
- Sagwen po evakuaci akademie, kdy na ni bylo zapomenuto

Sagwen Aisling byla Miraluka z rodu Aisling, studentka tajné enklávy na Miu Leptonis IV a později učitelka na své domovské planetě.


Jméno: Sagwen Aisling
Rasa: Miraluka
Datum narození: 39 BBY
Planeta narození: Alphereidies
Barva meče: oranžová
Frakce: Konfederace, později Duhoví rytíři
Mistr: Sev'rance Tann, později Champbacca

Vzhled

Byla střední postavy, ovšem s tělem vypracovaným častými akrobatickými tréninky. Tvář měla vesměs obyčejnou, jen její rty byly výrazně červenější, a to si je nijak nebarvila. Nebyla nijak výrazně vyvinutá a i to málo radši schovávala pod tuniku.
Na hlavě jí rašily kratší hnědé vlasy, které jí často lezly do tváře a ona se je snažila potřásáním hlavou dostat pryč. Ráda nosila pohodlné oblečení v odstínech oranžové a žluté barvy, přes oči měla permanentně tmavou pásku a boty nosila čtyřiatřicítky.

Povaha

Vzorná, pilná1 a aktivní (někdy až příliš)2 studentka, která byla schopná naučit se telefonní seznam Theedu, pokud jí to někdo nakázal, a odhodlaná naučit se chemické složení léku proti tatooinské prašné chřipce, co kdyby se jí to někdy hodilo. Byla zvědavá, někdy docela otravným způsobem, a vědomosti nasávala jako houba. Pobyt v temné akademii pod temnou mistryní z ní udělal trochu zakřiknuté a lehce paranoidní dítko, které snadno propadalo frustraci,3 ale to se naštěstí s mistrem druhým docela zlepšilo a ona pak byla zcela normální součástí společnosti. Dokonce pak začala i trochu pít, i když většinou jen zelenou.
Na stará kolena se věnovala učení, aby z jejích nemalých vědomostí něco měli i druzí, a i pak si uchovala svůj legrační dialekt,4 který byl velmi podobný nářečí kolonistů z Talusu a obyvatel Petržaľky.

Rodina

Pocházela z dlouhého, ovšem nikdy neevidovaného rodu Miraluk, který založila Aywen Aisling, rytířka Jedi z dob sithských válek a autorka holocronu z Ittummi. Od vlastní rodiny byla odebrána jako malá, matku, dlouhodobě nezaměstnanou módní návrhářku, si nepamatovala vůbec, otcem byl Nowen Aisling, u nějž si z dětství pamatovala jen to, že pil.5
Manžel Q'Senio, syn Raywen.
Nevlastní poloviční sestra Banana Brannigan a další, neboť její otec chytil na stará kolena druhou mízu.

Důležité vztahy

  • Sev'rance Tann, temná akolytka hraběte Dooku, která ji učila užívat Sílu.
  • Champbacca, bývalý mistr Jedi, který její výcvik obohatil o zkušenosti s přežíváním v extrémních podmínkách a využíval ji mimo jiné jako chodící databázi.
  • Nina Michaelis, školnice v akademii, která v ní spatřovala svoji protégé, neboť nikdo jiný nedělal úkoly tak svědomitě a většina je vlastně nedělala vůbec.

Dovednosti

Díky silnějšímu spojení se Silou viděla ještě lépe než zbytek její rasy a dokázala na dálku manipulovat i s předměty, které se nacházely mimo její přímý dohled, například za stěnou nebo na druhé straně zavřených dveří. Velmi ráda a rychle se učila nové věci, zejména techniky užívání Síly a historii řádů, a od první mistrové pochytila značné znalosti vojenské taktiky. Dokázala imitovat řev některých legendárních netvorů a amplifikovat ho Silou, což se hodilo při zastrašování nepřítele. V boji preferovala užívání Síly nad bojem se svým mečem, ale v případě nutnosti se jím dokázala celkem účinně bránit, a to formou soresu s prvky ataru. Postupem času se naučila i docela obstojně pilotovat, i když i nadále raději využívala služeb asistenčních droidů.

Životopis

Před rozkazem 66

Narodila se do tristně chudé rodiny knihovníka a jeho nezaměstnané manželky. Jako každý příslušník své rasy viděla pomocí Síly, ale už v raném dětství se začalo ukazovat, že je ještě vnímavější než její vrstevníci, a byla tak horkým kandidátem na výcvik u Luka Sene. V sedmi letech způsobila menší incident, kdy se nepohodla s kamarádem a třískla s ním o podlahu, aniž by se ho dotkla, načež její učitel kontaktoval Chrám Jediů na Coruscantu s tím, že ti si s ní poradí spíš než knihovníci. Zprávu však zachytil mistr Dooku, který tou dobou Řád opouštěl, a místo aby ji přeposlal dál, rozhodl se zapojit malou Miraluku do svého programu výcviku temných akolytů.
Sagwen tedy vyzvedla Rhek Tei a odvezla ji na Limpi, kde se malá Miraluka stala jedním z prvních cvičenců tajné enklávy. Učila ji přímo tamní velitelka, Chisska Sev'rance Tann, která rozšířila její obzory o techniky, které víc než zaváněly temnou stranou, ale Sagwen se spíš upnula k samostudiu historie a dalších věd a pokušení temné strany relativně slušně odolávala. Zatímco její rozšiřující se akademický záběr Sev'rance naprosto schvalovala, její neochotu propadnout temné straně už tak ráda neviděla a raději svůj čas věnovala Na'rekovi, který měl v tomto směru větší potenciál.
Sagwen tak byla nadále učena jen příležitostně a příliš často se pro svou plachost nevídala ani s dalšími studenty v zařízení. Při obědech si občas sedla k Laně Tei nebo Fosh Linn, nicméně žádné větší přátelství z toho nebylo. Když se v roce 29 BBY enkláva stěhovala na Miu Leptonis IV, byla z toho Sagwen nadšená, protože to znamenalo nové prostředí, a na cílovém měsíčku byla chvíli skutečně výrazně spokojenější. V roce 28 BBY si konečně postavila světelný meč, takže pak mohla za dozoru Sev'rance šermovat s Na'rekem a dalšími, ale záhy ji opět začalo ubíjet, jak se ji instruktoři snaží strhnout na temnou stranu. Její sebevědomí tak značně trpělo a paranoia byla naopak slušně živena, protože i když byla její mistrová často pryč, měla Sagwen pocit, že ji pořád sleduje.
Velkou oporu našla po roce 25 BBY v Nině Michaelis, nové vychovatelce. V následujících měsících se od ní mnohé naučila a začala jí věřit natolik, že se jí s ledasčím svěřovala. Z nově příchozích studentů jí většina naháněla hrůzu, snad jen s Alvinem byla ochotná dlouhodoběji komunikovat.
Krátce po začátku války klonů byla akademie nalezena mistry Champbaccou a Con-Denyzzem, kteří ji ve spolupráci s Ninou evakuovali a následně neutralizovali. K operaci nicméně došlo za přítomnosti Sev'rance, takže Sagwen nebylo možné bezpečně informovat o chystané evakuaci a ona zůstala v hangáru a domnívala se, že na ni Nina zapomněla. Záhy však byla svědkem finálního souboje mezi Champbaccou a Sev'rance s Na'rekem, do nějž zasáhla hozenou bednou a přispěla tak k vítězství chlupatého mistra. Když byli oba temní poraženi, Wookiee s ní hodil řeč a pochopil, že není zdaleka tak zkažená jako zbytek obránců, a nabídl jí záchranu. Sagwen přijala a po menším hysterickém záchvatu, když v hlavní jeskyni spatřila posekaná těla svých bývalých spolužáků, se skutečně zachránit nechala.
Následně pomohla Champbaccovi se zpřístupněním některých tajných souborů v akademické databázi, ukázala mu holocron Darth Nihiluse a dopravila ho v Jungle Jetu na Oxirf'lanier, kde zachránili Jessicu Karnis ze spárů Algernnon de Bray a před posledním soudem Ruukiho Arssadriho a kde ji přijal za svou neoficiální učednici. Na oběžné dráze pak na palubě Majesticu dostala k ruce pilotního droida PVP-6 a od mistra první úkol: zaletět do baru Barvy duhy v Oblačném městě na Bespinu pro jeho bývalou padawan a generátor kvantové díry. S úkolem jí pomohla Nina, s níž si pěkně vysvětlily to nedorozumění při evakuaci, a společně nejen vyzvedly, co měly, ale ještě získaly posily v podobě Mii Mahariel a Jeffa Breena.
Její první výlet do přírody proběhl poněkud dramatičtěji, neboť ji nový mistr vyhodil z Jungle Jetu nad jezerem a doufal, že si nácvik přežívání v džungli užijí, což se tak docela nestalo. Sagwen zpanikařila, utekla a chvíli se domnívala, že ji chce zabít, ale nakonec si to vysvětlili a pak spolu ještě několikrát šli na sever. Nejdřív ale museli na druhém výletě překonat další problematické aspekty pobytu v divočině.6 Ještě v témže roce poprvé navštívila Kashyyyk, konkrétně knihovnu ve Rwookrrorro, odkud na poslední chvíli dorazila do Karrambaculleku a zachránila Jessicu, Champbaccu a jeho nově nalezeného syna před rozlícenými vesničany.
O pár týdnů později se účastnila mise na Azoam, kde pomohla s osvobozením vězňů z tábora v Rultu, spatřila v trávě Keisell Swonn a nakonec vedla jednotku partyzánských diverzantů proti invazním jednotkám Obchodní federace. Spřátelila se při tom s Azoany Che a Gevarou, kteří jí od té doby posílali pohledy.
V roce 21 byla jmenována akademickým nástěnkářem7 a její pověst šprtky již byla dokonale neochvějná. Často se škádlila se Simbaccou,8 ale tato rivalita byla vesměs předstíraná a velmistr si na ni rozhodně nemohl stěžovat.
Po zbytek války plnila nejrůznější úkoly, mimo jiné infiltrovala coruscantský ples za účelem kontaktování starého známého jejího mistra,9 a s velkou radostí studovala holocrony dovezené Jessicou a Simbaccou z rozličných míst.10 Byla také svědkem toho, když si Nina poprvé nabrnkla opilého Jeffa.11
V posledních dnech války klonů se účastnila výsadku na Kashyyyk, kde znovu navštívila Karrambacullek a později s kolegy vyrazila zneškodnit pyrogelové hlavice namířené na Kachirho. Ačkoliv se neúčastnila přímo bitvy na mýtině, její podíl na úspěchu celé akce byl nezanedbatelný, neboť společně s Wyrrgym obsluhovala trebuchet.

Občanská válka

Rozkaz 66 přežila, ale rezonance smrtí v Síle ji na nějakou chvíli téměř oslepily.12 S ostatními přeživšími se pak nějakou dobu skrývala v Chlouppkově dílně u Tyrvrarru a ochutnala tam trochu banánovice. Když pak její mistr vyrazil varovat vesnice, zůstala s větší skupinkou pod vedením slečny Brannigan a přispěla k jejich zdárnému odletu z planety tím, že při útoku na ztroskotaný tým Tango-12 vyděsila klony imitací řevu terentateka. Tato imitace byla tak dokonalá, že přilákala terentateka skutečného, nicméně i tak se jim podařilo uprchnout a dostat se na palubu Jolly Jedie, kde se setkali s menší skupinou, která mezitím zachraňovala Jessicu a Woallca z Agleru.
Dobu temna trávila stejně jako ostatní akademikové převážně v úkrytu na základně, ale občas se podívala i ven, například když se zastavili na kus řeči s imperiálním důstojníkem, který v zahradě choval ysalamirie.13
Když byl koncem roku 15 BBY její mistr zajat Inkvizicí, pokoušela se ho najít, ale ani její zrak na to nestačil a musely být využity jiné metody. Ačkoliv se stejně jako jiní chtěla účastnit záchranné akce, uznala, že mistr by jí to nejspíš zakázal, zůstala v enklávě a připravovala se na přílet raněných.
Po rozpadu akademie byla čerstvě slepým Champbaccou symbolicky pasována na rytíře a spolu s ním a M'Keshem ve vylepšeném Silver Fletcheru zamířili na Alaris Prime, kde ho učila vidět pomocí Síly14 a kde se jejich cesty nakonec rozešly. Vrátila se na Alphereidies, dodělala si pedagogické minimum a začala pracovat jako učitelka na základní škole.15 Po nocích však rovněž studovala u Luka Sene a roku 10 BBY se seznámila s Q'Seniem, kterého si o osm let později vzala. V roce 6 BBY se znovu setkala se svým otcem, což se v následujících třech letech ještě párkrát opakovalo, povětšinou se stejnou mírou společenské trapnosti.
Ač byl její vztah s Q'Seniem láskyplný, rozhodně nebyl nijak živočišný a přistupovali k němu spíše pragmaticky. Až 10. 9. 0 ABY se Sagwen místo obvyklého večerního studia starých textů zvedla, zatáhla ho do ložnice a byla z nějakého jemu nepochopitelného důvodu bezprecedentně přímočará.
O devět měsíců později se jí narodil jediný syn, Raywen, o kterého se po odeznění panického záchvatu starala naprosto perfektně.

Expandované universum

V původním kánonu se s Champbaccou nejdřív stavila na Kashyyyku za tchánem16 a zemřela šestnáct let po bitvě o Yavin, když bránila Karrambacullek před nájezdem otrokářů.17

d20

Jedi Consular 5 / Jedi Scholar 3 / Sene Seeker 2
STR 10 / DEX 16 / CON 10 / INT 18 / WIS 12 / CHA 10
Enhance Senses +15, Knowledge (history, Jedi lore, Sith lore) +15, Move Object +15, See Force +15, Knowledge (tactics, wilderness lore) +11, Affect Mind +10, Force Stealth +10, Illusion +10, Farseeing +8, Search +8, Spot +8, Treat Injury +8, Pilot +6, Telepathy +6
Mind Trick, Aware, Weapon Finesse (lightsaber), Consular's Guidance, Lightsaber Defense, Living History, Improved Initiative
Skill Mastery (Enhance Senses)

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License