Mowty Cooper

„První pravidlo cestování vesmírem je vždycky kontrolovat nouzová volání. V devíti z deseti případů se jedná o loď plnou mrtvých mimozemšťanů a kopou věcí zadarmo! V jednom případě z deseti se zase jedná o smrtící past, ale jsem ochotný to risknout.“
- Mowty učí svého vnuka

Mowty Cooper byl designér lodí, geniální inženýr, talentovaný vědec a nejinteligentnější savec v předaleké galaxii, ještě o ždibíček inteligentnější než Wyrrgy. Měl vnuka Wicka, který toho po něm ale mnoho nezdědil a většinou ho spíš sral. Měl problémy s alkoholem a byl to extrémní oportunista bez jakýchkoliv morálních zásad, který považoval většinu obyvatel vesmíru za obtížný hmyz. Pil všechno, po čem se dalo dostatečně rychle ztřískat, pokud si to chtěl užít, tak Janxovku nebo Wookiee-wango.

Historie

Před rozkazem 66

Narodil se roku 90 BBY na Foerostu, a ač v mládí osiřel, věděl toho už tenkrát o lodích dost na to, aby se dokázal uživit jejich opravováním. Během dospívání sbíral další zkušenosti, vzdělával se a postupně si začal uvědomovat, že je chytřejší než všichni ostatní, díky čemuž jimi začal otevřeně pohrdat. Také začal spřádat plány, jak pohádkově zbohatnout a po zbytek života už jenom chlastat, a k tomu se mu výborně hodila údržbářka Zuccazama, kterou potkal na jedné z návštěv Kantýny 1E. Zpočátku chtěl sice jenom využít jejího téměř neomezeného přístupu k inženýrským sítím a do ventilačních šachet, ale nakonec to přerostlo v partnerství a zvláštní kamarádství s výhodami.
Operace se pak navzdory mírným komplikacím podařila, ani nemuseli odprásknout toho čtrnáctiletého jelimana, co jim do toho strkal rypák, a on kromě hromady kreditů za lotry dostal i novou loď, takže s Cukrátkem chvíli cestovali po galaxii a užívali si života. Zatímco jí to vyhovovalo, on se děsně nudil, propadal alkoholismu a peníze utrácel rychleji než čekal, a tak se v roce 64 BBY usadili na Naboo, kde on dostal místo designéra lodí pro královské letectvo v Theedu a kde ona pracovala jako jeho pokojská. Oprávněně se však cítila opomíjená a strašně ji to tam nebavilo, zatímco on sklízel úspěchy v podstatě ve všem, na co sáhl.
Roku 60 BBY Zuccazama někam zmizela, ale Mowty si toho prakticky nevšiml, protože měl strašně moc práce a musel těm dementům ukazovat úplně triviální věci. Velkou měrou se podílel na designu stíhaček N-1 a dalších strojů královského letectva, a ačkoliv tvrdil, že láska je jen chemická reakce, která nutí zvířata se pářit, i on v práci potkal jednu ženu, do které se zamiloval. Dlouho jim to sice nevydrželo, protože sotva mu porodila syna, utekla někam do hor, ale on to měl v paži, dál vydělával nehorázné peníze díky spolupráci s Nubií a později si ještě přidal vedlejšák, prodávání celých stíhaček N-1 na černém trhu. Právě tak se Jubilee, Žihadlo a tucet dalších strojů dostalo do rukou Hutta Borvo, a to aniž by se po nich někdo sháněl, neboť Mowty je šikovně vykázal jako ztráty při zkouškách nejrůznějšího druhu.
Po bitvě o Naboo, kde jeho stroje slavily úspěch, se stáhl z aktivního působení ve společnosti a chvilku si stýskal po Zuccazamě, načež v opilosti kontaktoval svého syna a zjistil, že už se stihl oženit a mít vlastní dítě, Wicka. V iracionálním návalu výčitek mu poslal balík peněz a slíbil, že se občas staví na Wookiee-wango, nicméně zas tak šťastně to nedopadlo - jakmile totiž Mowty zjistil, že partnerkou jeho syna a matkou jeho vnuka je jistá děsná trubka, co byla ve správnou chvíli na správném místě a lhala, že bere prášky, obnovování vztahů si rozmyslel a od té doby se u nich na Kotouči stavoval spíš ve snaze tu krávu zabít za to, že mu zaplevelila genofond.

Občanská válka

Protože Naboo byla po převratu poněkud ve srabu, hodil na ni bobek a snažil se upíchnout jinde. Jako první zkusil Corellian Engineering Corporation na Corellii, podílel se na vývoji středních transportérů řady YZ-775 a během zkušebního letu na chvíli ukradl Filoménu, ale po dvou týdnech se nechal slyšet, že jsou všichni Corelliáni přesně takoví vocasové, jak se říká, a bez rozloučení zmizel. Později se uchytil jako konzultant pro Sienar Fleet Systems. Navzdory značným znalostem byl však extrémně arogantní a náladový, takže ho využívali jen minimálně, například když se jim nedařilo nacpat do prototypu TIE reapera hyperpohon. Mowty to za ně vyřešil i s trojkou v žíle a pro nedostatek lepšího vyžití se pak věnoval hlavně již většímu vnukovi, se kterým létal kolem Kotouče a snažil se, aby z něj nevyrostl debil.
Byl naživu i po bitvě o Yavin, a to zejména díky četným transplantacím orgánů a důkladné konzervaci chlastem.

d20

Tech Specialist 5 / Scientist 5 / Chief Engineer 1 / Sienar Engineer 1
STR 10 / DEX 14 / CON 10 / INT 21 / WIS 12 / CHA 8
Craft (starfighters) +22, Computer Use +20, Appraise +18, Craft (starfighter weapons) +16, Profession (starship designer) +16, Repair +16, Knowledge (art, economy, engineering, physics, technology) +15, Gather Information +10, Search +10, Astrogate +8, Forgery +8, Pilot +8
Merchant Trader, Gearhead, Skill Emphasis (Computer Use), Headstrong, Inventor, Kit-Bashing, Starship Operation (starfighters), Fame, Heroic Surge
Instant Mastery (Knowledge (economy)), Area of Expertise (Mastercraft (starfighters) +2), Tech Specialty (Mastercraft (starship weapons) +2), Expert (Craft (starfighters))

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License