Lurpak Joliko

Lurpak Joliko byl Weequay ze Sriluuru, strojní důstojník bandy Rudých raubířů a syn kapitána Jollyho. Nikdy si nedodělal formální technické vzdělání, vše se naučil praxí, z manuálů na Holonetu a metodou pokus omyl. Pokud se na něj někdo snažil klast vysoké nároky, nebál se to připomenout. Když pracoval pod tlakem, byl schopný zázraků a povídal si s lodí asi jako většina strojních důstojníků.

Historie

Lurpak se narodil roku 43 BBY na Sriluuru. Nevěděl, kdo je jeho otec, ale matka jej ujišťovala, že je to velký muž, který se pro něj jednoho dne vrátí. Lurpak vyrůstal přesvědčen o tom, že se tak jednou skutečně stane. Užíval si dětství na Sriluuru a měl to štěstí, že jeho otec byl kapitán Jolly z bandy Krvavej flek a dohlížel na to, aby neskončil v otroctví jako nespočet jiných Weequayů.
Roku 31 BBY, když Lurpak slavil své dvanácté narozeniny, vykopl dveře jeho rodného domu táta s celou kumpanií a odhalil mu, kdo je. Slavně pak Lurpaka přibral do bandy a chlapec tak opustil s otcem rodnou hroudu. Dostal se na palubu Kakadu, kde začal ve střeleckém oddílu jako obsluha děla. Všichni věděli, že je synem kapitána, ale nikdo mu nedal nic zadarmo a Lurpak o to ani nestál. Chtěl dokázat, že na to má a je platným členem posádky. Hlavní střelec si brzy všiml, že Lurpak je mnohem více přitahován strojovnou a zvědavostí, jak loď a vše kolem funguje, a na jeho doporučení byl tedy přeřazen k technikům a tam rozvíjel své nadání, jak jen to šlo. Rychle se ve strojovně zabydlel a zanedlouho udivoval ostatní tím, jak podle zvuků lodi dokázal odhadnout její stav a případný problém. Aspiroval na to stát se v budoucnu hlavním technikem, což se mu ale v Krvavém fleku nepoštěstilo.
Roku 27 BBY byl Kakadu při plundrování napaden lovci pirátů, Černými ohaři. Ti byli nemilosrdní a jejich vesmírná bitva trvala celou věčnost. Lurpak dělal, co mohl, ale po přetížení generátoru jej málem zabila následná exploze. Probral se v záchranném modulu, kam jej odtáhl hlavní technik na příkaz Jollyho. Zraněný a dezorientovaný mohl jen sledovat průzorem, jak všichni jeho přátelé i otec zemřeli při výbuchu lodi. Ohaři pak jeho modul nabrali a s úmyslem předat ho spravedlnosti jej vzali směrem na Coruscant.
V ten tragický den měl však špetku štěstí – Ohaři zachytili signál Rudých raubířů a dostali špatný nápad rozprášit v jeden den i druhou pirátskou sebranku. Ohaři se střetli se Sandokanem, byli sestřeleni jako kachny nad rybníkem a uniknout se podařilo jen tomu nejlepšímu z nich. Když pak Strašlivý kapitán Warrg nabral Lurpakův modul, měl vlastně z pekla štěstí. Rurrwag se totiž běžně nebratříčkoval s jinými piráty než s Raubíři, ale když po krátkém vyzvídání zjistil, že je Lurpak technik, nabídl mu místo ve své posádce. Lurpak neměl kam jinam jít, tak přijal.
Roku 23 BBY se významná část posádky rozhodla svrhnout velení a vzít vládu nad raubíři do svých rukou. Vypukla vzpoura, která se změnila v krvavou lázeň. Síly byly vyrovnané a na obou stranách zemřelo mnoho pirátů. Lurpak zůstal věrný kapitánovi. Rurrwagova frakce nakonec zvítězila, ale z celé bandy zbyla sotva čtvrtina a většina důstojníků byla mrtvá. Protože Lurpak zůstal nejschopnějším žijícím technikem, byl posádkou Rudých raubířů zvolen strojním důstojníkem.
Následující roky byly těžké, ale změnilo se to v roce 18 BBY, kdy se novým proviantmistrem stal Rivak Toubbey.
Roku 7 BBY se Raubířům podařilo zrekvírovat prototyp nové imperiální korvety přímo z tvrze Palpatinův vzdor. Lurpak se do ní okamžitě zamiloval a po půl roce nepřetržité práce ji dal do stavu, kdy mohla začít plundrovat. Korveta se stala novou vlajkovou lodí Rudých raubířů, nahradila jejich předchozí stařičkou kocábku a slavnostně převzala jméno Sandokan.
Dne 15. 7. 0 ABY byl na palubě, když prolétali soustavou Urma, prokličkovali kolem imperiálních křižníků a nad planetou Karafuto udělali snímky jediné budovy, která se na povrchu nacházela.
V březnu roku 1 ABY si je přes mandalorianskou bandu Mamutomuti najal lord Tonewy a společně vybombardovali Void Raiders do doby kamenné. Večer zapil dobře odvedenou práci i padlé v Tortuze.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License