kraytský drak

Kraytský drak byl nebezpečný plaz z Tatooine. Pro svou sílu a zuřivost byl vyhledávanou kořistí lovců, kteří si potřebovali nahonit ego, a oblíbeným, i když ne moc praktickým mazlíčkem majetných zločinců. Byl také hlavním antagonistou Povídání o massiffovi a nexu a vyskytoval se v některých mandalorianských pohádkách.

Historie

Kraytští draci na Tatooine vyvinuli souběžně s Jawy a Tuskeny a odpradávna hráli důležitou roli v mytologii obou kultur.
Zájem ale vzbuzovali i mimo planetu, jednoho přiletěl v roce 53 BBY odchytit Moe Teeq pro palác Hutta Zorbo na Bespinu, na dalšího uspořádal v roce 23 BBY lov lord Glimforg.
Během války klonů začal jeden drak tyranizovat klan Jawů vedených šamankou Utitaiou, ta však sehnala pomoc přespolních a v roce 20 BBY ho přemohli Jessica Karnis a její padawan Simbacca. Druhý jmenovaný pak bezoár z poražené nestvůry použil ve svém světelném meči.
Krátce po bitvě o Yavin pašoval Byorn Im'jia na Zaječí pracce kraslice z vajec kraytského draka z Tatooine na Ryloth, pro Odullu, která za ně jako za předmět nesmírné umělecké hodnoty byla ochotná zaplatit nehoráznou sumu.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License