kashyyycký chmel

Kashyyycký chmel byla hospodářsky významná rostlina, z níž se na Kashyyyku vařilo pivo. Měla charakteristickou vůni, rostla extrémně rychle a dravě a bez následků ji bylo možné pěstovat jen na domovské planetě; jinde platila za téměř nezničitelný invazní druh, který si dokázal bez přirozeného nepřítele rychle podmanit ekosystém celé planety1 a následně zmutovat tak, že se z něj nic vařit nedalo.

Historie

Podle legend chránil porosty chmele démon Morrrgoth, kterého znali i někteří Trandoshané.
Wookiové z něj odnepaměti vařili pivo, od roku 3533 BBY dokonce i exportního Levhartomuta. Díky tomu se list rostliny dostal do erbu rodu Appachi.
Pokusy o jeho pěstování v bažinách kolem Brrrna skončily fiaskem a tamní obyvatelé tedy při vařené svého pokusu o pivo využívali domácí kakulohu.
Po pádu Republiky byl chmel sázen na obrovských plantážích, kde ho pro své pány okopávali otroci vybavení inhibičními čipy. Jednou z největších byl Tábor 52 nedaleko Tyrvrarru, který byl ale krátce po bitvě o Yavin zničen, což na nějakou dobu téměř zastavilo výrobu imperiálního piva Patriot.
Několik šištiček se podařilo dostat na Jolly Jedie, kde byl v bedlivě střežených podmínkách obezřetně pěstován a následně omráčený odesílán na Oarlig, kde ho Tamora odborně zabíjela a kde z něj byl v pivovaru Kanec vařen Kancomut.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License