Jolly Jedi

Jolly Jedi, dříve známý jako Šerif, byl republikový křižník třídy Venator.

Historie

Před rozkazem 66

Šerif byl dokončen a pokřtěn krátce po bitvě na Geonosis v loděnicích na Allanteenu 6 a okamžitě byl přidělen k 4. hydianské obranné flotile se sídlem na Malastare. Do první ostré bitvy se dostal krátce poté, když byl pod velením komandéra Typa vyslán na obranu planety Azoam před konfederační invazí. Ve skutečnosti to však byla past a způsob, jak mohla Kunpi Tai otestovat svůj nanovirus proti klonům, a Šerif byl v krátké bitvě zneschopněn a zbaven veškerého klonovaného života.
Loď při svém odletu z planety nalezla posádka Jungle Jetu, která se po vítězství nad Konfederací vracela do tajné enklávy na Miu Leptonis IV a po krátké úvaze ho zrekvírovala pro sebe. Křižník byl při cestě do soustavy Tenengara poškozen průletem ionizovaným prstencem Fonn Avaris a bylo nutno jej odstavit na Fonn Avaris II, kde došlo k nouzovému přistání. Loď tam zůstala téměř tři roky, během níž byla Miou Mahariel opravena část systémů, a její majitelé ji pak využili k cestě na Kashyyyk.
Cestou sice vypadly hypermotory, ale loď se nakonec k cílové planetě dostala a klonoví inženýři z okolních venatorů ji v domnění, že se stále jedná o křižník republikové flotily, pomohli opravit a dopravili na ni i několik nových stíhaček ARC-170. V závěrečných fázích bitvy byl vyhlášen rozkaz 66 a na palubě došlo k přestřelce mezi dvěma členy enklávy, Miou a mistrem Habilim, a klony. Dvojice přežila díky reziduálnímu nanoviru, který po reaktivaci uvařil mozky přítomných klonů, a opět se shledala s výsadkem, načež zamířila domů. Venator byl opět uschován na Fonn Avaris II a Mia pokračovala v jeho opravách.

Občanská válka

Venator byl začátkem roku 14 BBY použit při evakuaci enklávy před silami Algernnon de Bray, z jeho paluby se jednotliví akademikové rozlétli po galaxii a následně jej Champbacca věnoval svému synovi. Ten na něm s Fosh Linn vyrazil na Rori, kde loď na dlouhou dobu zaparkoval v bažině, a po menších potížích s Inkvizicí začal v palubním hangáru budovat obrovskou zahradu. Osm let před bitvou o Yavin však narazil na skupinu odhodlaných povstalců pod vedením Jameena Hassana, kterým by se funkční křižník docela hodil, a tak je začal vozit a přechovávat a nakonec vybudoval vlastní buňku rebélie, pro niž byl Jolly Jedi domovem. Rovněž ustanovil letku Magorů.
Rok před bitvou o Yavin se Jolly Jedi objevil na Sulonu, kde jeho lidská část posádky předstírala, že jde nadále o křižník Impéria, a drze si nechali natankovat plnou nádrž.
Tři týdny po bitvě o Yavin se na loď přesunuly tři stovky zachráněných Wookiů z Tábora 52, které kapitán pomohl osvobodit Šošonskému králi. Většina z nich se po odoperování inhibičních čipů zapojila do provozu, několik jich ale kvůli komplikacím zůstalo dlouhodobě hospitalizovaných.

7. 7. 0 ABY byl na lodi po událostech ve Vystříleném zásobníku vyhlášen výjimečný stav, křižník skočil do hyperprostoru a do nové soustavy se přesouval nejnižší možnou rychlostí, aby ho nebylo možno sledovat štěnicí na Smrtonošovi. 11. 7. se na lodi objevila Joya Brannigan, která obratem začala vymýšlet plán na záchranu Emily, ale jinak byl kontakt s vnější galaxií omezen na naprosté minimum. V této těžké době tam vznikly hudební skupina Sto opic a fotbalový klub Hromfárač.
Výjimečný stav byl zrušen až 30. 8. 0 ABY,1 po úspěšné akci v soustavě Urma, a loď na nějakou dobu zakotvila u opuštěného, bezejmenného slunce v sektoru Gaulus. Když se ani po několika měsících neobjevily náznaky, že je jim Impérium na stopě, pokračoval Jolly Jedi v náhodném skákání mezi soustavami, tentokrát však převážně ve Středním pásu, kde znala Balmorra několik šikovných a tajných zkratek.
V dubnu roku 1 ABY se pohyboval po sektoru Taldot a vzniklo tam folklórní těleso Venatoranka, v následujících měsících obýval převážně sektory Středního pásu v blízkosti Hydianské cesty. Akce proti Impériu byly v té době omezeny na nezbytné minimum a posádka se soustředila hlavně na posilování sociálních vazeb.

Výbava

Před první akcí byl křižník plně vybaven pozemní i vzdušnou technikou, to jest 24 tanky AT-TE, 40 výsadkovými čluny LAAT v několika variantách, 192 stíhačkami V-19, 192 stíhačkami Z-95 a několika raketoplány s krátkým dosahem. ARC-170 přibyly až během bitvy o Kashyyyk, kdy na nich přiletěli klonoví inženýři, a nebylo jich mnoho. V následujících letech většina z toho chátrala, Simbacca pak všechny V-19 a pár dalších strojů věnoval povstání a při akci na Sirparu se mu podařilo zmocnit se nákladu 192 zastaralých eta-2 určených k recyklaci.
Interiér lodi se do roku 12 BBY nijak výrazně nelišil od kteréhokoliv jiného venatoru. Ionizační radiace nicméně upekla docela dost systémů a posádka tvořená minimem droidů a nanejvýš tuctem živých tvorů s ní nikdy nedokázala účinně manévrovat, natož bojovat, a spousta sekcí byla nepoužívaná, odříznutá od zdrojů energie a značně neudržovaná.
Poté, co se Simbacca kreativně vyřádil v hangáru a posílil s lodí povstání, už tam těch rozdílů pár bylo - vybudoval na palubě takovou menší zoo se spoustou vody, stromů a živočichů z Naboo a Rori a přeměnil ji v mobilní skleník. Loď měla až do akce v Táboře 52 jenom minimální posádku a bojově moc použitelná nebyla, ale skupina ji používala jako nezávislou pohyblivou základnu - zhruba jednou za čtrnáct dní skočili hyperprostorem k novému slunci, aby měly rostliny na palubě dost světla, a byli tak relativně v bezpečí. Po záchraně tří stovek otroků už se s lodí dalo i trochu manévrovat, ale bojové použití stejně nepřipadalo v úvahu. Posádka se živila nejen produkty hyperefektivního zemědělství, ale později také pastou z manaanských korýšů, kteří byli pěstování v několika zvláštních akváriích.
Kromě stromů a zahrádek se na palubě nacházel i bar Koktavá školnice a jedna kajuta byla vyhrazena ostře sledované sazenici kashyyyckého chmele.

Posádka

Stálá posádka v roce 1 ABY

Přírůstky z Tábora 52

Mláďata

Zvířata

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License