Ještěrčí jazýčky

Ještěrčí jazýčky byla hospoda v hlavním městě měsíčku Vib 3. Jednalo se o poměrně útulnou krčmu s jukeboxem, šipkami a možností krom pití zakousnout něco malého. Netočili tam žádné licencované pivo, jen svrchně kvašený speciál, který si vyráběl sám hostinský.

Historie

Ještěrčí jazýčky byly založeny roku 176 BBY jako důkaz přátelství mezi kolonisty a Vibladony a i když několikrát vyměnily majitele a počet hostů nebyl nijak závratný, měly stále otevřeno a dokázaly se uživit. Bylo to i proto, že do hospody v rámci udržování vztahů s kolonisty příležitostně zavítali odvážnější vibladoní lovci, když zrovna táhli kolem města. Výměnou za pivo tam nechávali svou vlastní kořalku.
Roku 6 BBY tam ale Vibladoni kvůli neshodám s Cordií přestali chodit, což se dál podepsalo na výnosnosti lokálu.
Dne 23. 4. 1 ABY hospodu během svého pátrání po Stařeně navštívili Chlouppek s Champbaccou, ale od jediného přítomného štamgasta nic kloudného nezjistili a dlouho se tam tedy nezdrželi. 3. 5. se ale vrátili, trochu tam plánovali a hodně splachovali sledovací zařízení Inkvizice do záchodů a odešli až následujícího rána, s posledními dvěma sudy domácího piva na cestu.
Když se na měsíc v druhé polovině července téhož roku vrátil Chlouppek s Arykou a rozjeli operaci na osvobození měsíce, fungovaly Ještěrčí jazýčky jako místo, odkud se novinky o úspěších Vibkongu šířily mezi civilní obyvatelstvo města. Se sestupem Kursku nad město byl pak podnik pro svou minulost nejednou cílem imperiální šťáry, ale nikdy se nic nenašlo a majitele to jen utvrdilo v přesvědčení, že dělá správnou věc.
Od 16. 8. se odtamtud mezi obyvatelstvo města začala šířit zpráva, že se chystá něco velkého a měli by radši město opustit. Mnozí tak učinili, takže když Tuk'Tuk 21. 8. Kursk sestřelil, bylo město z velké části evakuované. Ještěrčí jazýčky však byly pádem křižníku zničeny a i když majitel plánoval jejich obnovu ve spolupráci s Vibladony, byl to běh na dlouhou trať.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License