Gromba the Hutt

„Jednou, vaše výsosti, ti někdo zachrání život. Opravdu zachrání život! Stanete se přáteli. Dej mu tento talisman! Dej mu ho se slovy, ať ho předá svému prvorozenému potomku!“
- Akyra Tokuso na Grombu

Gromba byl Hutt z klanu Trinivii, obchodník a kriminální lord. Jako gangster se nebál svým lidem nařídit brutální vraždu nebo únos nějakého svého konkurenta, na druhé straně dokázal projevovat přízeň bytostem, ve kterých viděl zajímavý potenciál či mu v životě nějak pomohly. Jeho okolí bylo velice překvapeno, že často podporoval rodinu Wookie Arrtharuka, zejména jeho syna Wyrrgyho, kterého považoval za svého chráněnce.
V mládí byl jeho nejlepším přítelem, mentorem a obchodním partnerem Anarad. Jak roky plynuly, chamtivost a přátelské soupeření obou Huttu přerostlo v nevraživost a obchodní rivalitu na život a smrt.

Historie

Před rozkazem 66

Narodil se v roce 204 BBY na Nal Hutta.
V mládí obchodoval na Nar Shaddaa, kde získával velmi dobré obchodní zkušenosti a reference. Jeho teta Grulla byla manželkou Anarada ze spřáteleného klanu Ramesh. Anarad se stal Grombovím přítelem.
Kolem roku 150 BBY převzal po svém zesnulém otci byznys a přestěhoval se do jeho sídla na Hallomarr. Toto sídlo přestavěl k obrazu svému a přebudoval ho v nádherný rozlehlý palác.
Kolem roku 140 BBY navštívila Huttův palác Akyra Tokuso. Strávila tam několik týdnů přestrojená za věštkyni, při svém odchodu dala Grombovi prastarý amulet i s instrukcemi a Hutt si talisman nechal.
V roce 125 BBY letěl na obchodní schůzku, aby získal lukrativní byznys. Jeho vesmírná jachta byla přepadena bartockým piráty z Crichsovy skupiny. Útok pirátů rozprášil obchodník Arrtharuk letící ve své lodi White Fang náhodou kolem. Wookiee Hutta našel na palubě poničené jachty a odvezl ho domů. Gromba mu byl od té doby nesmírně vděčný, dohodil mu pár obchodů, zahrnul ho přízní a ti dva se stali přáteli. Na začátku roku 124 BBY si uvědomil, že věštba, kterou pronesla Akyra, se vyplnila, a tak věnoval talisman Arrtharukovi. Ve stejném roce se mu také podařilo odhalit osobu, která si najala bartocke piraty, kteří ho rok před tím málem zabili. Strůjcem přepadení byl Anarad, a tak Gromba začal vymýšlet pomstu. Naplánoval unést Anaradovo dítě a požadovat za něj výkupné.
Nabídl účast na této operaci i Arrtharukovi, ale ten to rezolutně odmítl a doporučil místo sebe svého nejlepšího přítele Georrggekese, který potřeboval peníze. Únos se uskutečnil v roce 123 BBY. Kdyby Gromba býval věděl, že Anurak trpí vážným autoimunitním onemocněním, vůbec by se k tomu neuchýlil, ale Anarad i Grulla tuto informaci tajili, a tak k únosu došlo. A protože Anurak nedostal důležité léky, jeho imunitní systém rychle zkolaboval a i když byl převezen do nemocnice, do pár dní zemřel. Těmito činy se z Gromby a Anarada stali nepřátelé na život a na smrt.
Arrtharukův vztah s Grombou se během let ještě více posílil a stali se doživotními přáteli, a tak byl Hutt v roce 111 BBY přítomen při wookijském
rituálu pojmenování Artharukova prvorozeného syna Wyrrgyho ve Rwookrrorro na Kashyyyku. Během roku 100 BBY přiletěl Arrtharuk se svým synem na Hallomarr, kde se Gromba stal chlapcovým symbolickým strýčkem.
V roce 84 BBY do jeho paláce zavítal kapitán křižníku Chains of Freedom. Mezi otroky, kteří kapitána při audienci u Hutta doprovázeli, byl i Wyrrgy. Gromba Wookie poznal, ale nedal nic najevo. Vymyslel plán, jak Wyrrgymu pomoci, rozkázal svým lidem nahrát speciální protokol jednomu z droidů a propašovat ho na palubu Chains of Freedom, načež více nezasahoval. O několik dní později se protokol aktivoval, droid deaktivoval Wyrrgyho paralyzační obojek a pomohl mu se osvobodit.
V roce 75 BBY znovu navštívil Kashyyyyk, aby trochu rozveselil ochrnutého Wyrrgyho.
V letech 67–63 BBY se Wyrrgy často stavoval v jeho paláci a trávili spolu hodně času. V těchto letech se mezi Grombou a Wyrrgym vytvořilo a upevnilo důvěrné přátelství.
V roce 39 BBY byl velice zdrcený, když se dozvěděl, že jeho přítel Arrtharuk zemřel. Byl přítomen při jeho pohřbu, po němž ho oslovil Arrtharukův druhorozený syn Salltryn. Ten měl podezření, že smrt jeho otce nebyla přirozená, a poprosil Hutta, aby prošetřil, jestli Artharuk opravdu zemřel přirozeně. Vyšetřování mu odhalilo, že Arrtharuk byl otráven Anaradem, a tuto informaci poté předal Salltrynovi.
V prvním roce klonových válek se rozhodl přesunout z Hallomarru na planetu Kabal. V hlavním městě Shoribus koupil kasino, které mu v budoucnu sloužilo jako hlavní sídlo.

Občanská válka

Během občanské války se snažil být nestranný. V polovině roku 18 BBY do jeho organizace vstoupil Wyrrgy, který vystupoval pod jménem Randarrg a na obličeji nosil upravenou dýchací masku s translátorem.
Když se během roku 14 BBY dozvěděl, že jeho sok Anarad zařídil, aby se Wyrrgy ocitl ve spárech Impéria, zuřil a podnikal neúspěšně různé kroky k Wookieho záchraně.
V roce 9 BBY byl mile překvapen, když ho osvobozený Wyrrgy kontaktoval a požádal o laskavost. Gromba mu zajistil obchodní imunitu na rozjetí živnosti v Huttském prostoru.
V roce 4 BBY pronajal žoldáky Deekovi, který bez skrupulí převzal zdroje i majetek po nebožtíkovi Anaradovi a rozšiřoval svůj vliv mimo imperiální světy, zejména v Huttském prostoru. V následujících letech se Deek a Gromba podíleli mnoha obchodních záležitostech.
Po zničení Hvězdy smrti mělo Impérium podezření, že se v Shoribusu skrývají vysoce postavení představitelé rebelů, a tak imperiální jednotky pro výstrahu celé město vybombardovaly. V době incidentu byl Gromba mimo planetu, ale jako nejmenovaná hlava tamního podsvětí měl přehled o jakékoliv legální i nelegální aktivitě ve městě i na planete, a tak věděl, že imperiální útok byl zbytečný.
Byl nucen přesídlit do svého mrakodrapu na Nar Shaddaa, ale jeho bankovní konta a majetek ztrátou kasina na Kabalu nijak vážně neutrpěly. Akce na Kabalu způsobila jeho nelibost k Impériu, a tak začátkem roku 1 ABY začal tajně podporovat odboj, a to finančně i různými zdroji. Také začal budovat nové zábavní centrum a palác na Nar Kaaga, kam měl v plánu co nejdříve přesídlit z rušného Nar Shaddaa.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License