Filoména

Filoména byl střední transport řady YZ-775 přidělený agentce Wilhelmině Lenico. Byl dlouhý 52 metrů a optimálně ho měla obsluhovat osmičlenná posádka, ale dal se relativně pohodlně pilotovat i jedním člověkem. Jako kopilot a navigátor na něm sloužil K-1PZ, jeho interiér byl uzpůsoben dlouhým pozorovacím misím a na svou velikost byl dle názoru některých odborníků od CEC až příliš ozbrojený.

Historie

Šlo o jednu z prvních lodí své třídy, montovnu na Corellii opustila už v roce 14 BBY, a během zkušebního letu ji ukradl Mowty Cooper, který se podílel na jejím vývoji. Po chvíli se však začal nudit, loď zase vrátil a šel si po svém.
Filoménu pak i s několika sesterskými loděmi odkoupila ISB a v roce 10 BBY ji jako služební loď dostala agentka Lenico. Z Kuatu se v následujících letech podívala na spoustu světů v okolí a majitelka z pohodlí její paluby odhalila celou řadu bezpečnostních pochybení či přímo sabotáží. Přímému boji se úspěšně vyhýbala, většinou loď posadila na nějakém nenápadném místě a pohodlně sbírala data.
V říjnu roku 0 ABY se na ní agentka Lenico přesunula na ISD Brünnhilde, s jejíž posádkou vyšetřovala okolnosti zničení Citadely. Zpátky na Kuat se však ani po skončení vyšetřování nevrátila, neboť Mína během cest s kapitánem Richterem přijala za svou ideu operace Valkýra a po jejím vyzrazení v dubnu roku 1 ABY se i s lodí a dalšími konspirátory musela uchýlit do relativního bezpečí Neznámých regionů. Cesta však neprobíhala podle kapitánových představ, a tak Mína na Filoméně koncem června vyrazila zpátky do civilizace, najít druhou půlku mapy na Valhallu.
Loď proletěla nebezpečnou částí Neznámých regionů, začátkem července vstoupila do známého prostoru v sektoru Trilon a pilotka ji po důkladných úpravách deníku navedla na planetu Tango Urilla, odkud kontaktovala Křupkový odboj. Během následné operace byla povstalci na oko zajata, Filoména byla spojena s Cocotte Minute a planetu opustila, načež s krátkou zastávkou na Takodaně, kde Banana Brannigan prohlédla vnější trup kvůli štěnicím, pokračovala do Nirgorova pásu, kde byla na nějaký čas umístěna do karantény na Kompostárně.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License