fernet

Fernet byl druh bylinného likéru z chemičky Gharg'atulo'th. Jeho výroba spočívala v maceraci jedenácti druhů bylin ze Skako Minor v alkoholu s příměsí pentakarbonylu železa, přičemž díky poslední zmíněné látce byl vysoce toxický pro ledviny všech rychleji regenerujících ras. Otrava se projevovala celkovou podrážděností, častějším močením a následně nevratným kolapsem ledvin, přičemž jedinou obranou bylo včasně podané a správně namíchané Wookiee-wango.

Historie

Od svého uvedení na trh v roce 3361 BBY byl fernet relativně oblíbenou značkou všech Skakoanů, do všeobecného galaktického povědomí ale nevešel a zůstával obskurní zálibou jedné rasy. I díky tomu nebyly dlouho známy negativní účinky na zdraví jiných tvorů a předpokládalo se, že je pouze stejně nepoživatelný jako všechny ostatní výrobky chemičky. Případy otrav nebyly četné ani později, a to zejména díky náležitému označení lahví symbolem lebky.
V roce 39 BBY byl fernetem, který mu v na večírku na Nal Hutta nabídl k ochutnání Ugbozz, otráven Arrtharuk. Po roce 28 BBY se díky tomu značně zlepšilo wookijské povědomí o této látce, ale don Morrelo si přesto koupil pár lahví v marné naději, že ještě stihne otrávit pár konkurentů.
Roku 19 BBY se fernetem málem otrávili Champbacca a Demonbacca, kteří našli jednu z Morrelových lahví v jeho Silver Fletcheru a jejím obsahem se odměnili za zvládnutou misi na palubě Agleru. Naštěstí si druhý jmenovaný uvědomil, co se stalo, zachovali chladnou hlavu a povedlo se jim včas namíchat protilátku.
Po převratu přestal být fernet vyráběn, protože celou chemičku znárodnilo Impérium.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License