Erris

[„Nedáš si ještě Čaj?“]
- Erris na Champbaccu, 29 BBY a 0 ABY

Erris byla Wookiee z Kashyyyku, pomocná učitelka v Karrambaculleku a příslušnice rodu Appachi.


Jméno: Erris
Rasa: Wookiee
Datum narození: 28. 12. 69 BBY
Planeta narození: Kashyyyk
Barva očí: šedá

Vzhled

Byla to celkem kočka, která z davu vyčnívala spíš svou medově nazlátlou srstí a uhrančivýma šedýma očima než svým lehce podprůměrným vzrůstem a poněkud křehčí postavou, kterou rozhodně nezdědila po tatínkovi. Kráčela vyrovnanou aristokratickou chůzí a uměla se vkusně líčit i oblékat, když na to přišlo, jen barvení chlupů jí bylo proti srsti. Když na to našla vhodnou příležitost a měla čas, nebránila se ani celkem složitým účesům a kombinacím různých copů, do nichž si nezřídka zapletla nějaké ty korálky nebo květinu.
Figurou nebyla žádná modelka, ale měla o to hezčí zadek a hlavně boky, z nichž si mohl každý chlap už na první pohled udělat představu o její plodnosti.

Povaha

Klidná, někdo by řekl až uťáplá. Mohla za to přísná výchova otce, který byl trochu pruďas,1 a zodpovědnost spojená s pozicí dcery náčelníka, od níž se hodně očekávalo. Tomuto údělu se dlouho nebránila a přijímala ho s rezignovanou pasivitou, ale ve skrytu duše to byla romantička, která strašně toužila po nějakém tom rozbití systému skrz lásku na první pohled. Ačkoliv byla inteligentní a vzdělaná, měla velkou trpělivost s blbci a dokonce znala základní pravidla kashyyyckého fotbalu. Navzdory hluboce zakořeněné slušnosti a taktu dokázala být v kritických chvílích paličatá a mírně zneužívala toho, že byla tatínkův jedináček. Dost nerada cestovala a mnohem radši poznávala vesmír z knížek. Měla ráda děti a domestikovaná zvířata, nikoliv však hady, a mezi její největší koníčky patřilo zahradničení.

Rodina

Otec Churr a matka Tublatanca.
Syn Simbacca a dcera Fichurra, potenciální vnučky Kerribecca a Barbucca.
Prarodičové Hurrdurr a Haatatitla (z otcovy strany) a Wyrumhul a Klekitrifuk (z matčiny).
Teta Ferrmata a netušený strýček Rocco, sestřenice Korrak a Kerrchak, netušený bratranec Poggo.
Vzdálený bratránek Demonbacca, vnuk sestry babičky Klekitrifuk.

Důležité vztahy

  • Champbacca, mistr Jedi, s nímž měla dvě děti, ale na svatbu to moc nevypadalo.

Dovednosti

Byla rozhodně lepší diplomat než její otec, ale i když silně upřednostňovala vlídná slova, i ona se dokázala v pravou chvíli rozčílit, a to pak děti rovnaly knížky do komínků a řadily je podle abecedy, i když ji ještě neznaly. Měla hudební sluch a chtěla zpívat v operetě, ale rodiče jí bránili, tak jenom hulákala na lesy, učila děti hudební výchovu, působila ve folklórním sboru Hadař a broukala si při zalévání kytek. Dvakrát v životě řvala jako terentatek.
Uměla velmi slušně péct, mimo jiné krobeše podle matčina receptu a pizzu okoukanou od Chachara, a jezdit na katarnovi a cizí jí nebyla ani práce s moderní technologií. Ráda se učila nové věci, i když ve škole byla spíš průměrná,2 měla solidní přehled o politice a během pátrání po otci svého dítěte se naučila několik šikovných fíglů pro hledání lidí. Otec ji učil teoretické základy přežívání v lese, ač nepředpokládal, že by to někdy měla využít, a uměla i střílet z kuše, ale nikdy to nezkoušela mimo střelnici.

Životopis

Před rozkazem 66

Narodila se měsíc po Dni života v roce 69 BBY, krátce po Vánocích, manželce vesnického náčelníka a už od začátku byla vychovávána jako příkladná princeznička, která měla být neprodleně po třicátých narozeninách provdána za nějakého toho dobře situovaného jinocha z okolí.3 Navštěvovala ale normální základní školu, aby poznala své budoucí poddané, a dost se tam kamarádila s Hammachickem, Kaprichozzou a Keffkou. Už od dětství byla vedena k lidové hudbě, zejména proto, že se otec bál, aby se nedala na operu nebo něco podobně globálního a neodcestovala mu do světa, a protože nevěděla, že po něm zdědila nějaké geny rodu Nanwooků, hlásila se vždy primárně ke karrambaculleckým Appachům.
Když vychodila základní školu a absolvovala několik soukromých lekcí, nastoupila do vesnické školky jako pomocná učitelka, aby byla komunitě přínosná a zároveň se nepředřela, a tam vyučovala hudební výchovu, pracovní činnosti a základy společenských věd. Protože se angažovala trochu víc, než se od ní očekávalo, zastupovala sem tam Channakyu v dobách její nepřítomnosti.
V roce 29 BBY se účastnila smutečního setkání u jezera Varf, kde její vzdálený bratranec pochovával svou ženu, a setkala se tam s Kanrym, Jessicou Karnis, Salltrynem, Rradcarou a dokonce i s Wyrrgym. Když viděla, jak Jessicu fascinuje kashyyycká kultura, pozvala ji i s Chlouppkem k nim do vesnice, aby na oslavách Dne života přišli na jiné myšlenky, ale nabídku přijala pouze rusovláska v doprovodu Salltryna a Rradcary. K lidskému mláděti se později přidal i jeho chlupatý mistr, do nějž se Erris na první pohled strašlivě zamilovala a jehož poté, co strašlivě pil, svedla a zatáhla do náčelníkova sídla. Noc to byla nezapomenutelná,4 ovšem ráno musel rytíř prchat před náčelníkem a ani se nerozloučili. Když tři týdny později zjistila, že je těhotná, on byl dávno pryč a nic si nepamatoval, ona navzdory jistým tušeným komplikacím nebyla tak docela nerada.5 Náčelník sice samou nasraností nespal,6 rozbíjel věci a testoval všechny chlapy z okolí,7 ale naštěstí nepojal podezření, že by otcem mohl být ten samý parchant, co mu při oslavách vypil všechen Taterrrský čaj a poblil půl sídla. Dříve zamýšlené snahy nalézt vhodného ženicha tak rázem zavrhl a nahradil je snahami najít toho zmetka, co mu zprznil jedinou dceru. Nikoho však neusvědčil a Simbacca vyrůstal jako normální legitimní dítě, jen bez otce. Toho začala Erris hledat až poté, co se u prcka projevily schopnosti ovládat Sílu, a dokonce se kvůli tomu podívala na Coruscant a kontaktovala Chrám Jediů.
Hledání bylo sice náročné, protože Champbacca tou dobou Chrám opouštěl, ale nakonec úspěšné a Simbacca se s ním zanedlouho potkal přímo v Karrambaculleku na přistávací plošině, kde se mu zakousl do nohy. Protože však ani po vyjasnění situace samotnou matkou nepřicházelo v úvahu, aby ho otec trénoval u nich doma, před zraky náčelníka, odstěhoval se Simbacca na Miu Leptonis IV a Erris doma osaměla. Občas se ale vídali, naposledy v tomhle období i kolem vydání rozkazu 66, kdy se Simbacca s otcem a kamarády chvíli v Karrambaculleku schovávali před klony. Pak jí oba na dlouhou dobu zmizeli a nedali ani vědět, ale ona věřila, že se jim vede líp než jí, což byla místy i pravda.

Občanská válka

Během občanské války zůstala na Kashyyyku a snažila se učit děti, jako by se nic nedělo, nicméně imperiální zotročování přitvrzovalo a i nad Karrambacullekem se stahovala mračna. Začátkem roku 14 BBY se jí konečně ozval Simbacca, že žije, ale s tátou je to špatné, a od té doby si zhruba jednou za rok vyměnili krátké zprávy. Frekvence o něco stoupla v době, kdy se v Karrambaculleku osobně stavoval Vossk, a občas mu poslala i nějaké ty buchty nebo krobeše.
Rok před bitvou o Yavin byla při jednom velkém nájezdu otrokářů zajata a odvedena do Tábora 52, kde dostala inhibiční čip a okopávala kashyyycký chmel až do chvíle, kdy se do věci vložil Šošonský král. Ten naplánoval osvobození tábora, jehož se účastnil i její syn, a ačkoliv v dramatickém závěru přišla o otce, přežila a dostala se alespoň s matkou do bezpečí. Na odbojové základně v mlhovině Tyyyn se znovu viděla s Champbaccou, kterého za ní kvůli utěšování poslal Chlouppek, a i při tomto kontaktu bylo přítomno větší než malé množství Čaje. Po pár panácích se zeptala na jeho oči a zhasla,8 načež přešli od utěšování ke vzpomínání a pak ještě dál.9 Záhy byla znovu v jiném stavu, ovšem to zjistila až mnohem později, na palubě Jolly Jedie, kde jí IM-62 bez komplikací vyoperoval inhibiční čip a kde se setkala s celou řadou známých a příbuzných.
Protože její syn už se o sebe zvládal postarat sám a péct mu celkem rychle začala Merumeccu, Erris se zapojila hlavně do organizování života na palubě, pomáhala s rozjetím udržitelného zemědělství a taky připravovala osnovy pro lodní nezletilce, jichž nebylo zrovna málo. Už pár týdnů po osvobození (respektive po oslavě) ji začaly trápit ranní nevolnosti, ale to, že je v jiném stavu, úzkostlivě tajila zejména před Champbaccou, který si k její velké úlevě ničeho nevšiml. Když se Simbacca vyboural při závodech na Raxusu Prime, byla v takovém šoku, že ji nějaké volby nového kapitána vůbec nezajímaly, ale naštěstí brzy vyšlo najevo, že přežil.
S velkým odhalením chtěla počkat, až se všechno trochu srovná, a málem to Champbaccovi vyklopila krátce poté, co se vrátil z Atalay a s kytkou v ruce se jí omlouval, že se choval jako kokot,10 ale než ho stihla někam vytáhnout na důležitý rozhovor mezi dvěma očima, došlo k velkému bezpečnostnímu průseru, byl vyhlášen výjimečný stav a on zmizel i s Chlouppkem a Furriosou někam do kšá. Pokračovala tedy v utajování a doufala, že se co nejdřív v pořádku vrátí.
V šestém měsíci už to dost dobře nešlo skrývat a začala si o tom šuškat celá loď,11 a když pak operace Trebuchet skončila vítězstvím u Karafuta, viděla v tom ideální příležitost. Champbacca se však na loď nevrátil a vypadalo to, že ani nevrátí, a tak se Erris rozhodla, že to prostě znovu zvládne sama. Ačkoliv však vesměs zakázala Simbaccovi, aby něco zkoušel, tomu se povedlo kontaktovat Chlouppka, aby budoucího dvojnásobného otce na palubu nějak dostal, a 28. 11. 0 ABY tak došlo k velkému odhalení ještě v hangáru.
Champbacca to moc dobře nevzal, naskočil na Palpatinův palec a zmizel, údajně aby dál rubal inkvizitory, i když Erris tušila, že prostě jenom potřebuje přemýšlet. Po čtrnácti dnech se vrátil s urvaným cykasem z Kothlisu, spustil pečlivě nacvičenou řeč o tom, že udělá všechno pro to, aby se měla co nejlépe, že sežene nějaké ty chechtáky a třeba svrhne Impérium nebo tak, ale ať po něm, u Baccovy šavle, nechce emoční podporu, protože to prostě nedává, a ona mu obratem vypálila rybník, protože mu poděkovala a ujistila ho, že nic takového ani nečeká. Už před nějakou dobou ostatně došla k rozhodnutí, že bude lepší na něm výchovu nechat až později, pokud se u dítěte projeví ty samé podivnosti co u Simbaccy, a všichni tak byli vlastně spokojení.
Champbacca pak na nějakou dobu znovu zmizel, aby hlídal Kompostárnu, ale v půlce března, když se Erris blížil termín porodu, se vrátil a buzeroval lékařsky proškolené členy posádky takovým způsobem, že mu Warfarrin předepsal prášky na uklidnění. Docela se to ale vyplatilo, protože když to na ni 1. 4. 1 ABY přišlo, byli všichni v pohotovosti a ona tak s nemalým přispěním Chlouppka přežila, ač byl porod velmi komplikovaný a ztratila dost krve. Fichurra byla naproti tomu naprosto v pohodě a řvala tak, že nikdo nepochyboval o tom, že o ní v budoucnu uslyší celá galaxie. Dost řval i Champbacca, když se dozvěděl, jak to nebohé stvoření pojmenovala, ale to až v Koktavé školnici, kde to nebylo slyšet a kde své rozhořčení utopil v Kancomutovi.
Erris se začala zotavovat, o pouhých pár dní později se na vozíčku účastnila svatby svého syna s Merumeccu a byla vlastně naprosto šťastná. Champbacca sice pár dní po svatbě zmizeli řešit nějaké věci, ale život na lodi pokračoval relativně klidně a Erris se plně věnovala péči o Fichurru. O tom, že Champbacca navštívil Temný labyrint, kde byla její lidská verze součástí jeho druhé zkoušky, se nikdy nedozvěděla, i další novinky o jeho eskapádách jí byly z bezpečnostních důvodů filtrovány, protože z těch sraček by se jí bývalo mohlo srazit mléko.
Začátkem května už mohla i chodit, a protože jí Fichurru sem tam ochotně hlídala Monapolacca, posílila Erris vznikající folklórní soubor Venatoranka, i když zpočátku jen na pozici nepříliš mobilního konzultanta. Kreativně se ale vyžila a i když zahradničení se na nějakou dobu vzdala, neměla si na co stěžovat.
8. 8. 1 ABY se Champbacca na loď vrátil, zašel se na ni podívat a svěřil jí do úschovy krystaly ze svého meče, načež opět zmizel něco vymýšlet.

Potenciália

Smrt už jí nehrozí, ale pořád je tu možnost, že z Fichurry vychová princezničku a že bude vymýšlet kraviny.12

Expandované universum

Ve starém kánonu trpěla chronickým selháváním ledvin a Simbacca pro ni sháněl nové.

d20

Noble 6 / Scout 2
STR 12 / DEX 12 / CON 12 / INT 16 / WIS 10 / CHA 16
Craft (food) +12, Diplomacy +12, Computer Use +10, Disguise +10, Entertain (song) +10, Gather Information +10, Intimidate +10, Ride +10, Knowledge (gastronomy, politics) +8, Sense Motive +8, Survival +8, Knowledge (streetwise) +7, Bluff +6
Headstrong, Improved Initiative, Skill Emphasis (Survival), Heroic Surge, Urban Tracking, Influence
Inspire Sympathy, Inspire Outrage

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License