Dvacet deka šunky

„No a co že nemá nejhonosnější jméno a trochu smrdí, na lákání koček je šunka nejlepší, ty chytráku!“
- Krassus Destriel hájí svou loď

Dvacet deka šunky byl lehký frachťák řady YT-2400, který používali Krassus Destriel a William Wayuun z Křupkového odboje. Upravený byl oproti továrnímu modelu jen minimálně, a to především několika menšími skrytými prostory na pašování kontrabandu.

Historie

Loď byla zkompletována v docích na Corellii a od roku 26 BBY ji vlastnil masokombinát na Sermi'x, kterému sloužila k přepravě zboží po Corellianské obchodní páteři až do roku 13 BBY. Její tehdejší pilot pak jen o chlup unikl imperiálnímu sociálnímu experimentu, na Devaronu ji i s nákladem kvalitního hovězího prodal a zmizel v ilegalitě. Frachťák tak skončil v bazaru a skoro rok se tam na něj prášilo.
V roce 12 BBY ho koupil Krassus Destriel, který přidal pár dutin na pašování. Měl s ním sice i další velké plány, ale na jejich provedení byl ještě neschopnější než na pilotování, a to je co říct. V následujících letech měl veliké štěstí, že nenaboural do ničeho dražšího nebo většího, ale loď stejně sbírala nové šrámy a pomalu ale jistě přicházela o zbytky nátěru.
V roce 10 BBY se domovským přístavem lodi stalo město Kala'uun na Rylothu, kde její majitel chvíli pracoval pro Odullu, ale dlouho to nevydržel a stal se nepříliš úspěšným pašerákem na volné noze. Až kolem roku 7 BBY posílila loď vozový park povstalecké buňky kapitána Simbaccy a začala zajišťovat zásobování Jolly Jedie. Tam také posádku posílil Willy, jehož přístup a hlavně dovednosti lodi jednoznačně prospěly - nejen že ji uměl pilotovat výrazně lépe než majitel, taky začal konečně provádět některé ze zamýšlených úprav a Dvacet deka šunky tak místo reznutí vypadala spíš čím dál lépe.
V den zničení Hvězdy smrti vyzvedla loď z Rylothu Zug'Zug, potenciální posilu pro Křupkový odboj. Neobešlo se to ale bez spousty řvaní, protože Gamorreanka odmítala odletět bez svého taxíku, který museli Krassus s Willym rozmontovat a naložit, ač měli tušení, že už ho nikdy nedají dohromady. Zbytek cesty proběhl relativně klidně.
Krátce po bitvě o Yavin měla loď dovézt zásoby povstalcům na Tekillo III, ale tamní buňka byla dříve rozprášena. Cesta pro zásoby přesto nebyla zbytečná, protože jednak našly využití na Jolly Jediovi, druhak se s lodí svezla Zug'Zug, která se rozhodla posádku neposílit.
Když se posádka Jolly Jedie v dubnu 0 ABY rozrostla o tři stovky chlupáčů, byla loď okamžitě vyslána sehnat dost jídla pro kuchyni, přičemž s Krassusem a Willym letěl i Raffico, který si při nakupování potravin obstaral i pár semínek konopí. 11. 4. téhož roku absolvovala cestu na Nar Shaddaa, kam dovezla i Champbaccu, Chlouppka, Fidorkku a Pastara. V následujících měsících se na Jolly Jedie pravidelně vracela s proviantem i méně důležitými zásobami, například plyšovými hračkami pro děti.
Začátkem října 0 ABY se zastavila na Dantooine, kde její majitel nabral hromadu žížal a zavezl je na stanici v Nirgorově asteroidovém pásu. Ukázalo se však, že si tamní lihobaron objednal docela jiné kroužkovce, Krassus byl vyplísněn a loď musela absolvovat ještě cestu na Chrchl, přičemž svezla Champbaccu, Fidorkku a Bananu na Ugiva Cortax a cestou zpátky je zase vyzvedla.
V následujících týdnech pendlovala mezi Jolly Jediem, Oarligem a Kompostárnou, přičemž se jednou znovu stavila i na Nar Shaddaa. 24. 12. přistála na Kompostárně, kde její majitel předal Champbaccovi objednané kadidlo, a pak pokračovala v zaběhlé zásobovací rutině.

103844.jpg
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License