Dott Foraii

„Do sedel, chlapci, musíme tomu Wookieemu pomoct, jinak si za nás vyžere tu hromadu hoven, oukej?“
- Dott Foraii vyráží na pomoc Wyrrgymu

Dott Foraii byl zelený twi'lecký pašerák, kapitán Jefferson Starship a později spolumajitel Modré orchideje.


Jméno: Dott Foraii
Rasa: Twi'lek
Datum narození: 51 BBY
Planeta narození: Trantor

Vzhled

Byl to mladě působící zelený Twi’lek, téměř vždy s lehce pobaveným úšklebkem. Perný způsob života nedovolil jeho tělu rozměknout a ta spousta okolnostmi vynuceného běhaní a rychlých přesunů za nejbližší neprůstřelnou překážku ho průběžně udržovala ve formě. Potrpěl si na svou reputaci a jeho oblečení se vzhledem k jeho živobytí muselo hodit do společnosti barových povalečů a podobné chásky. Nedílnou části jeho vybavení byl ošuntělý kabát, těžké boty a opasek se dvěma blastery.

Povaha

Celkem rád se tvářil cynicky a snažil se trousit sarkastické poznámky. Většinou se tvářil, že je nad věcí a nic s ním nezamává, ale hluboko uvnitř byl citlivý a milý. Jako řádný pašerák ale samozřejmě často myslel hlavně na sebe a na svoji posádku. Přesto měl určité zásady týkající se byznysu a některé věci prostě byly tabu, ať už byl zisk jakkoliv vysoký. Zbytečně moc toho o sobě ostatním neříkal, neboť bylo lepší, když se o něm příliš nevědělo. Relaxoval při sledování westernů a rád by nosil klobouk, ale z anatomických důvodů to jaksi nebylo možné. Zbytek jeho zálib se točil hlavně kolem hospody, takže karty, pití a rvačky. Už v dospívání našel zálibu v tabáku a kouřil hodně, kouřil rád. Občas byl při řešení problémů trochu moc impulzivní a několikrát tím ohrozil obchod.

Rodina

Otec byl karbaník a hospodský povaleč, matka se živila jako barová tanečnice. Oba strávili celý život na Trantoru a nikdy neměli ambice ho opustit, další děti neměli.

Důležité vztahy

  • Josh Cassady, kopilot a parťák.
  • HN-37 zvaný Henry, dvoumetrový robot s poněkud méně funkčním procesorem.
  • Barko Suka, nejprve nepřítel, později cenný kolega.

Dovednosti

Uměl bleskově tasit blastery a vše okolo přestřelek mu šlo jaksi od ruky. Respektive od rukou, protože střílel ze dvou kvérů. Oportunista, který se nebál riskovat, když cítil profit. Byl obstojný pilot a snažil se udržovat Jefferson Starship v provozu, ovšem výsledky byly dost sporné. Měl ale značné znalosti o méně civilizovaných částech vesmíru a věděl, kudy cestovat s nákladem, který by nemělo vidět moc kontrol.

Životopis

Pro dráhu kriminálníka a ilegálního živlu měl to nejlepší možné zázemí. Vyrostl sice na planetě v Jádru, ale na ulici v temnějším koutě města a ten zanedbatelný kontakt s rodinou odstřihl už v útlém dětství. Potloukal se s různými bandami a živil se drobnou kriminalitou až do svých šestnácti let, následně se stal členem posádky Křivého Joa, který se mu stal učitelem a do jisté míry vzorem pro jeho další cestu. Nedlouho nato se jeho cesty zkřížily s Joshem Cassadym a po jednom veleúspěšném obchodu si spolu pořídili loď a začali se protloukat na vlastní pěst. Robota Henryho našli čistě náhodou na skládce a v této sestavě se mohli pustit do riskantnějších zakázek. Nelegální aktivity tohoto veselého tria byly zpočátku mazaně maskovány fiktivní obchodní společností, pro kterou na oko plnili funkci poslíčka. To jim zaručovalo celkem nekonfliktní vypořádání se s republikovými kontrolami.
Krátce po začátku války klonů využili příležitosti a dovezli hromadu alkoholu a doutníků na Generis, kde jim za to tamní žoldáci slušně platili. Během pobytu na planetě se jim na palubu dostala Cae Vitthar, kterou Dott po zralé úvaze nevyhodil airlockem do vesmíru, ale zaměstnal ji jako uklízečku a kuchařku. Po zhruba půlroce společného cestování se jeden z obchodů nevydařil, neboť jim Jutus Brent prodal špatné kódy k přepadenému skladišti. Dott s ním chtěl srovnat účty, ale musel ho nejprve najít, pročež nechal štěnicí sledovat jeho komplice Barko Suku, majitele nočního klubu Modrá orchidej na Nar Shaddaa. S ním měl ale zrovna schůzku Wyrrgy, na nějž po odhalení štěnice padlo podezření a Barko po něm poslal své hrdlořezy. Dott ho v tom však nenechal, přispěchali mu na pomoc, ačkoliv to samozřejmě vůbec nebylo potřeba, a následně se domluvili, že dál budou postupovat společně.
Na domluvenou schůzku však nepřišel, protože ho i s Joshem cestou do doků odchytli další lidé Barko Suky a odvedli je do Modré orchideje. Dott očekával popravu a chtěl se co nejrychleji osvobodit, ale nepodařilo se mu to a dostal nabídku, jakou nečekal:1 Barko mu nabídl spoluvlastnictví klubu pod podmínkou, že z nich budou kamarádi, a vidina snadno získaných peněz přiměla Twi'leka souhlasit.
V následujících letech s Joshem sem tam přivezli nějaký hůře sehnatelný alkohol, čímž přispíval ke zvyšování prestiže klubu, ale jinak sekal dobrotu, měl se jako pán a na Cae, která krátce po jejich zajmutí odešla s Wyrrgym, dočista zapomněl.
K aktivnímu pašování se vrátil až pár let po nástupu Impéria, ale dělal to vysloveně kvůli zisku a aby nezlenivěl, ne z bláhové představy, že tím pomůže v boji proti totalitě. Nedělal to navíc moc často a po každé úspěšné zásilce strávil dlouhé týdny až měsíce v Orchideji, kde hrál karty, klábosil se striptérkami a dopřával si nejkvalitnější tabák, jaký mohla galaxie nabídnout.
Kolem bitvy o Yavin už si přišel dost starý na to, aby podobně blbnul a nechal se odprásknout kvůli pár flaškám. Pašování tedy omezil na nezbytné minimum, věnoval se hlavně správě klubu a nezřídka byl k vidění i za barem, aby víc přišel do kontaktu se zákazníky.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License