D-9

[„Někdy si říkám, proč tě otec už dávno nenechal za tu tvou drzost sešrotovat.“]
„To je proto, pane, že vaší rodině sloužím dobře déle jak jedno století.“
[„Aha… asi proto.“]
- Wyrrgy a D-9

D-9 byl android určený jako společník posádkám průzkumných letů vesmírem. Byl schopný zastat mnoho úkonů a povinností včetně pilotování, astronavigace, první pomoci, boje s trudomyslností a dalších. Stal se cenným majetkem společnosti Arrarat, uměl obsluhovat všechny její lodě a pravidelně tahal dědice z malérů, za což se mu dostávalo jen pramálo vděku. Jeho věrným kolegou byl tlumočník Empo.

Historie

Tento android série D byl vyroben roku 517 BBY na Etti IV v Korporátním sektoru, a to v rámci projektu společnosti Cybot Galactica na výrobu asistenčních pomocníků pro mezihvězdné lety. Jakmile sjel z výrobní linky a prošel přes konečnou kontrolu kvality, byl přiřazen na Republikou financovaný kartografický průzkum nezmapovaných částí Divokého vesmíru. D-9 byl vítanou posilou a absolvoval celých sedm cest, které dohromady trvaly 100 let.
Roku 417 BBY se se svou posádkou vydal na další cestu, která ale nedopadla nejlépe. Jejich loď se na cestě ztratila a oni bloudili nekonečnou prázdnotou celé roky. D-9 se snažil, co mu síly stačily, aby udržel na palubě dobrou morálku a náladu, což však bylo často téměř nemožné a dokonce jednou schytal zásah blasterem.
Roku 269 BBY zemřel věkem poslední člen posádky a D-9 zůstal úplně sám. Aby v jeho neuronovém mozku nedocházelo k chybám a udržel si příčetnost, pokračoval v zavedených denních rutinách a udržoval na palubě hydroponickou zahradu, ačkoliv z ní už neměl nikdo co ujídat. K tomu všemu ale pouštěl do éteru nouzový signál a letěl jen setrvačností a k manévrování používal iontové trysky.
Roku 131 BBY jeho signál zachytil obchodník Arrtharuk ve své lodi White Fang. Spojil se s lodí, odtáhl ji do bezpečí a uvědomil o svém úlovku Republiku. D-9 byl z přítomnosti živé bytosti nadšený a za svou záchranu nabídl zachránci své služby. Arrtharuk se nemusel dlouze rozmýšlet. Za nalezení staré průzkumné lodi dostal odměnu, část z ní utratil za vykoupení D-9 a ten se rychle zabydlel na Bílém tesákovi.
Roku 125 BBY byl významně nápomocen při záchraně Hutta Gromby, od roku 120 BBY byl vedený jako majetek společnosti Arrarat. V následujících dekádách cestoval s Arrtharukem a jeho synem po galaxii, asistoval při pilotování, překládal a obecně se snažil, aby se ti dva nezabili. Když Arrtharuk v roce 39 BBY zemřel, stal se D-9 majetkem Wyrrgyho a v následujících letech létali na Bílém tesákovi společně.
Krátce před začátkem války klonů byl D-9 kvůli generální opravě Bílého tesáku převelen na Wyrrgyho druhou loď, Krayt's Scream, a rychle se s ní naučil zacházet. Při návštěvě Triffisu v prvním roce války zachránil Wyrrgyho včasným vyzvednutím z města před gangem swoopařů a následně byli kontaktováni mistrem Denyzzem, který je volal na Miu Leptonis IV, aby odvezli několik dětí zachráněných z temné enklávy Sev'rance Tann. S mistrem Denyzzem pak navštívili oběžnou dráhu planety Oxirf'lanier a přistáli na palubě republikového křižníku Majestic, nicméně D-9 neopustil kokpit.
Ještě v témže roce cestoval D-9 s Wyrrgym na Coruscant, Nar Shaddaa a Naboo, přičemž ho majitel cestou přeprogramoval, aby si na něm Cae Vitthar mohla zkoušet jím vyučované sebeobranné chvaty. Cae se to líbilo, D-9 si nemohl stěžovat.
Během války klonů absolvoval s Wyrrgym několik zásobovacích letů, občas na něj střílely konfederační síly a obecně se nenudil. V posledním roce války byl Krayt’s Scream při jedné šarvátce poškozen natolik, že bylo třeba ho poslat na generální opravu na Kashyyyk, a D-9 zůstal s lodí, aby na tyto opravy dohlížel.
Krátce po vydání rozkazu 66 pomohl Wyrrgymu uniknout z planety a proletět blokádou, opět na Bílém tesákovi. Když pak Wyrrgy na Coruscantu předal poselství senátoru Yaruovi, odletěl White Fang na Miu Leptonis IV a později na Nar Shaddaa, přičemž D-9 byl celou dobu na palubě.
Své povinnosti plnil i v prvních letech vlády Impéria, kdy se na palubě Bílého tesáku kromě Wyrrgyho vyskytovala také jeho žena a v první polovině roku 14 BBY i jemu již známá, trochu povyrostlá Cae. Navzdory snaze D-9 pak byl White Fang při jedné potyčce s imperiální hlídkou poškozen natolik, že musel nouzově přistát na Oarlig, v teritoriu Hutta Anarada, a se svým pánem se tam na nějakou dobu viděl naposledy. Wyrrgy byl totiž Huttem zrazen, poslán do lágru a droid se stal majetkem Huttovy společnosti. Dostal omezovač a dál sloužil na Bílém tesáku, nicméně byl zredukován na pilotního asistenta a byla mu pravidelně mazána paměť.
V roce 4 BBY byl součástí pasti, do níž Anarad Wyrrgyho úspěšně lapil, ale vše se nakonec v dobré obrátilo a D-9 se znovu setkal se svým původním pánem, kterého si ovšem nejdřív nepamatoval. Wyrrgy ho tak uložil ve skladišti a až po bitvě o planetu Atalay se mu povedlo nahrát do droida zálohu jeho starých vzpomínek. V následujících čtyřech letech zůstal na planetě a jedinkrát nevyrazil do vesmíru.
Pět měsíců po zničení první Hvězdy smrti byl nicméně kriticky důležitý při evakuaci Wyrrgyho a Kaweny, kteří by bez něj na planetě bídně zhynuli. D-9 se ze všech sil snažil pomoci prosté děvečce odnavigovat loď skrz zrádnou mlhovinu, ale nestačilo to a Bílý tesák pak museli zachránit udatní rekové. Ti přeložili veškerý cenný náklad včetně D-9 z Bílého tesáku na Růžového sršně a dostali se s ním až na základnu kashyyyckého odboje v mlhovině Tyyyn.
Tam zůstal v zamčeném skladišti pod pečlivým dohledem odbojářů a šťastného shledání s Wyrrgym se dočkal až koncem května roku 1 ABY, když se povedl probouzecí rituál. V následujících týdnech mu pak pravidelně masíroval nohy, aby byl co nejdřív zase plně funkční.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License