Champbacca

[„Jsem Champbacca, sloužil jsem v Řádu jako pozorovatel, vyšplhal jsem na nejvyšší horu planety Ilum, dostal se z neobydleného zalesněného měsíce Parlara VII a přidal si polívku ve školní jídelně na Cato Neimodia.“]
- Champbacca se představuje studentům kurzu přežívání v džungli galaxie

Champbacca byl mistr Jedi, který krátce po vypuknutí války klonů odešel z řádu a založil vlastní akademii na Miu Leptonis IV. Pod jménem Habbakuck se během občanské války živil jako vesmírný popelář a následně se z něj stal lihobaron a výrobce luxusních světelných mečů na zakázku.


Jméno: Champbacca
Rasa: Wookiee
Rok narození: 85 BBY
Planeta narození: Kashyyyk
Barva očí: černá
Barva meče: fialová a modrá
Frakce: Řád Jediů, později Duhoví
rytíři, ještě později Odboj
Mistr: Ulysses Cox, Koro Koon
Padawan: Joya Brannigan, Jessica Karnis, Orn Zhar,
Sagwen Aisling, Banana Brannigan

Vzhled

Rezavý Wookiee lehce menšího vzrůstu, než bylo pro jeho rasu obvyklé, nicméně i tak dramaticky převyšoval nejen lidi. Svalová vybavenost rovněž lehce podprůměrná, což mu ale rozhodně nezabránilo roztrhnout chlapa vedví, pokud by to bylo třeba. Nebyl ani žádný vyložený krasavec, ne že by ho to snad někdy trápilo. Od roku 15 BBY mu oči kryl pás látky, kterým maskoval inkvizicí vypálené oční důlky.
Nosil nejen boty, dvaapadesátky, nýbrž za Republiky prakticky celý jedijský oděv, později pak ušmudlané oranžovo-šedivé montérky, které smrděly olejem, poitínem a čpavkem. Páska přes oči v té době smrděla podobně a připomínala hadr na podlahu. Zhruba v polovině roku 0 ABY si místo ní pořídil novou, červenou, a místo montérek nosil většinou farmářskou tuniku bez pláště.

Povaha

Byl poměrně pesimistický, ale pokud chtěl něčeho dosáhnout, šel za tím tvrdohlavě okolnosti neokolnosti, aniž by ho zajímalo, co si o něm myslí okolí. Nejdřív se díval, až pak konal, což se odrazilo v jeho specializaci. Měl tendence nejen učit, ale i poučovat, což velká část lidí v jeho blízkosti příliš neoceňovala. Díky výchově v Řádu neměl prakticky žádné rodinné cítění a projevování emocí obecně mu i po odchodu dělalo velký problém. Často působil až arogantně, když hájil vlastní názory nebo jednal s byrokraty, mezi něž řadil i Nejvyšší radu. Nesnášel politiky a až na pár výjimek neměl rád děti. Byl jedním z hlavních zastánců konceptu živoucí Síly a občas se dal zaškatulkovat mezi šedé Jedie. Přes extrémní nespolečenskost byl relativně přátelský, pokud někoho neodradila jeho věčně nasazená maska bručouna, přes niž vše pozoroval odněkud z úkrytu. Moc rád jedl, ale ještě radši pil, a to vesměs úplně cokoliv, od absinthu po žížalovici. Zdaleka nejradši měl ale Wookiee-wango. Občas kouřil malastarský puškvorec, s jinými drogami neexperimentoval. Už za Republiky měl tendence spontánně říkat, co si myslí, ale za Impéria mu to utíkalo ještě častěji a taky byl po čtrnácti letech popelaření výrazně sprostší, hrubější a protivnější, ač mu nebylo ještě ani devadesát.

Rodina

Otec Woorwal, matka Tatramatca, sourozence neměl.
Teta Tatranca, strýc Solfernus a sestřenice Fidorkka.
Z otcovy strany dědeček Zhlababba a babička Muscarra.
Z matčiny strany dědeček Maakatrr a babička Farfalla.
Syn Simbacca, snacha Merumeccu, vnučky Kerribecca a Barbucca.
Dcera Fichurra.

Důležité vztahy

 • Sheena, kamarádka z Chrámu. Byli ve stejném ročníku i klanu a letěli společně na Ilum.
 • Yussi, kamarád z Chrámu a později kolega v tajné enklávě. Letěli spolu na Ilum a později minimálně na jednu společnou misi s mistry, v dospělosti mu pak Champbacca pomohl předstírat smrt a během války klonů ho zrekrutoval pro svůj projekt.
 • Mace Windu, mladší hejsek. Během padawanských let si něco blíže neurčeného provedli a do konce života mezi nimi panovala značná rivalita.
 • Ulysses Cox, první mistr. Nebyl to nejlepší Jedi, ale Champbaccu toho hodně naučil a on ho za to respektoval víc než většinu jiných.
 • Koro Koon, druhý mistr. I ten ho hodně naučil a Champbacca si ho vážil možná ještě víc.
 • Joya Brannigan, jeho první padawan. Ačkoliv z ní někdy šílel, zejména v pubertě, nakonec se uklidnila a za tu námahu stála.
 • Jessica Karnis, jeho první oficiální padawan. I z ní občas šílel, ale ona z něj určitě taky a relativně brzy se zařadila mezi nejdůležitější lidi jeho vesmíru. Nejednou kvůli ní riskoval život, protože věděl, že ona by to udělala taky. Její smrt ho extrémně vzala a ještě patnáct let po ní potřeboval alkohol, aby se vůbec přiblížil k jejímu hrobu.
 • Chlouppek, parťák na chlastání a táta Jessicy. Champbacca nikdy neměl bratra, ale v tomhle chlupáčovi ho našel a i když mu občas nerozuměl, nedal na něj dopustit.
 • Wyrrgy, mistr obchodník. Champbacca mu ještě na začátku války klonů vykal, ale pak mu na Chlouppkův popud ochotně cpal toaleťák do masky.
 • Erris, matka jeho dětí. Ačkoliv nikdy nedokázal popsat, co k ní vlastně cítí, protože ho to v Řádu nenaučili, a vlastně na ni nemyslel nijak často, nebyla mu tak úplně lhostejná. Dokázala v něm probudit jeho vnitřní zvíře a po druhém dítěti seriózně zvažoval, že se na galaxii vykašle a nejen že si ji vezme, což ho nikdy dřív nenapadlo, ale taky se s ní odstěhuje někam daleko, kde budou žít v klidu.
 • Churr, něco jako tchán. Při prvním setkání si celkem padli do oka, ale pak mu Champbacca tak nějak omylem zprznil dceru a náčelník mu to až do své smrti neodpustil, takže se ho prakticky při každé příležitosti pokoušel zabít svou mačetou.
 • Sagwen Aisling, jeho druhá neoficiální padawan. Taky z ní občas šílel, z úplně jiných důvodů než u předchozích dvou učednic, ale nakonec si na ni zvykl a zneužíval její šprtství jen minimálně. To ona ho naučila znovu vidět, když přišel o oči.

Dovednosti

Skoro ode všeho uměl trochu, ale zdaleka ne na takové úrovni, aby se vyrovnal specialistům nebo Wyrrgymu. Za zmínku ale rozhodně stojí, že ovládal umění bojové meditace a byl mistrem bojových stylů niman, soresu a nasersi, které spolu s Chlouppkem vynalezl. Krátce před rytířskými zkouškami se učil bojovat se dvěma meči zároveň, ale na začátku války klonů od toho upustil. Jako jeden z mála členů Řádu uměl pomocí Síly metat blesky, ale vzhledem k tomu, že se při tom nenořil do temné strany, byly podstatně slabší a zpravidla jen omračovaly. Byl náležitě hrdý na svůj orientační smysl a svou schopnost přežít prakticky kdekoliv bez jakéhokoliv vybavení. Taky výborně hrál na dudy, tančil a lezl na nervy autoritám.
Ačkoliv o tom velkou část života nevěděl, měl značný talent na výrobu světelných mečů a na stará kolena si tím přivydělával. Zejména poté, co ještě zdokonalil dovednost vidět pomocí Síly, čímž si nejprve jenom kompenzoval vypálené oči.
Naproti tomu vůbec neuměl léčit, sebe ani jiné, a plánované předvídání budoucnosti také nepatřilo do repertoáru jeho schopností. Nikdy nevyhrál boj beze zbraně a po ztrátě zraku se značně zhoršil jako pilot.

Životopis

Před rozkazem 66

85 BBY
Protože v Ittummi nebyla porodnice, přišel Champbacca na svět v sousedním Rwookrrorro a i když ho chtěl otec pojmenovat Ezau, matka si nakonec prosadila svou.1 Jakmile ho pak otec posypal hrubou moukou, mohla se rodinka přesunout zpět do domovského města.
Jeho dětství bylo harmonické, bez jakýchkoliv tragédií. Chtěl se stát profesionálním tanečníkem, ale všem říkal, že bude pokračovat v tátově tradici, aby ho neměli za buzeranta.2 Záhy však při průzkumech okolí, kde si hrál na Tarzarra, nalezl tisíce let opuštěný chrám Jediů, kde podle domorodců strašilo, a objevil tam nejen pár součástek do světelného meče a fialový přívěsek, který si pověsil na krk, ale později také svou citlivost na Sílu.

82 BBY
Rytíř Dooku, přivolaný na Kashyyyk právě kvůli oné akademii, v Champbaccovi spatřil značný potenciál pro užívání Síly a odvezl ho na Coruscant. Malý učedník byl zařazen do klanu katarn, ale spíš než se svými vrstevníky se socializoval se staršími studenty, zejména s Qui-Gon Jinnem, Tahl, Ki-Adi-Mundim a Clee Rhara.

78 BBY
Jeho ročník vyrazil na Ilum kvůli sběru krystalů. Zatímco ostatní učedníci z ročníku, Artarris Vassh, Kess Keela, Nejaa Halcyon, Sheena a Yussi, uspěli v časovém limitu, Champbacca zůstal v jeskyních zavřený celou planetární rotaci, jedl brouky a až poté zjistil, že měl krystal vlastně celou dobu na krku. S pomocí Síly, která se manifestovala v podobě přízraků, ale našel alespoň jeden menší jako zálohu a cesta tak nebyla úplně zbytečná. Na palubě Crucible si pod dohledem profesora Huyanga postavil svůj hlavní světelný meč.

75 BBY
Začal se učit hrát na dudy od mistra Itora a dostal od Gui-Gona gizku, kterou pak ale musel jakožto nebezpečného škůdce předat autoritám.

74 BBY
Většinu jeho ročníku si rychle rozebrali noví mistři a hrozilo, že on zůstane na ocet. Během terapeutického hraní na dudy u čističky odpadních vod v základech Chrámu však našel cestu ven, chvíli se motal po přilehlém okolí a nakonec v baru Ublahubar poprvé ochutnal zelenou. Cestou na záchod narazil na mistra Coxe z Onderonu, který využil nečekanou posilu a po společném zastavení anzatského vraha přijal Champbaccu za svého padawana. Po následující čtyři roky se nevzdálili z hlavní planety, bojovali proti organizovanému zločinu a po misích chodili do hospod, zejména do Kancléřky Saresh.

70 BBY
Společně s mistrem Tycho a Yussim vyrazil na Foerost, aby tam překazili plán neznámé zločinecké bandy.
Taky začal pít pivo v tuplácích, a to v hospůdce Čapí hnízdo, než ji Babish zkurvil.

61 BBY
Mistr Cox zemřel při dopravní nehodě na Coruscantu, Champbacca se pokusil splnit rytířské zkoušky, Tycho, tehdejší mistr šermíř, ho však nepustil přes zkoušku dovedností.
Sám byl vyslán na Aargonar, aby vypátral Yari, padlou padawan, která zmizela po přečtení šedého holocronu. Našel ji a po krátké konfrontaci strávil několik dní pokusem přesvědčit ji k návratu. Neposlechla ho, nicméně jí umožnil útěk, pokud nebude dělat problémy, za což mladého padawana naučila metat blesky a celkově pracovat s energií. Celé jeho úsilí málem zmařila Maryll, ale nakonec to dobře dopadlo. Champbacca nafingoval její smrt, přivezl do Chrámu jako důkaz její světelný meč a poté, co mu rada doporučila si ho nechat jako připomínku nebezpečí temné strany, ho přijal za svůj druhý.

60 BBY
Vida padawanovu neústupnost a intenzivní trénink v boji se dvěma světelnými meči, ujal se ho na zbytek výcviku mistr Koro Koon, který ho mimo jiné instruoval v soresu a dál tahal po galaxii.

59 BBY
Po dvou letech intenzivního tréninku v boji na meče Champbacca opakoval zkoušku dovedností, v rekordním čase mistra šermíře přesvědčil o své připravenosti a byl mu udělen titul rytíře.
Novopečený rytíř si zvolil cestu pozorovatele a odletěl na Bespin.

57 BBY
Jakožto pozorovatel chemicky sterilizoval gang swoopařů, který byl zodpovědný za většinu znásilnění na planetě,3 a vysloveně omylem zavřel bar Černá díra.
Po třech měsících neúspěšného přemlouvání větších zločineckých bossů, ať to zabalí, se v utajení přidal k baletnímu souboru a během představení tři z nich zabil, což se setkalo s všeobecným nadšením.4 U baletu pak nějakou dobu setrval a pod uměleckým pseudonymem Shah Kalim Tar chvíli působil jako mág v tamním cirkuse.5 Po večerech mydlil zloduchy a začínal si budovat pověst Temného mstitele.

56 BBY
Champbacca zlikvidoval Hutta Rampu, vládce podsvětí v Oblačném městě, a kriminalita v oblasti záhy klesla na snesitelnou třetinu. Anna-nana, Jawa, který mu s likvidací Hutta pomáhal, si přál odletět na Tatooine a Temný mstitel mu to umožnil.

54 BBY
Nárůst rytířovy slávy na Bespinu. Ač ho téměř nikdo neviděl, většina obyvatel si tiše šeptala o tajemném ochránci slabých a utlačovaných, který v noci trestá zlo a přes den plete ponožky. Kriminalita dále klesala, policie lenivěla.
Anna-nana se vrátil na Bespin, zašel s Temným mstitelem na drink6 a druhý den po návštěvě Barev duhy postavil pro rytíře první prototyp generátoru kvantové díry.7

52 BBY
Champbacca zachránil Červánkovou platformu před pádem do hlubin. Starosta nevelkého, leč hustě obydleného distriktu navrhl pojmenování hlavního náměstí podle zachránce, ovšem nenašel se nikdo, kdo by to jméno znal.

47 BBY
Temný Jedi Vintu Skaar se stal velitelem jedné z buněk Černého slunce, která byla stále aktivní na Bespinu. Slíbil odstranění planetárního pozorovatele a tomu začaly takzvané veselé časy. V reakci na vnější hrozbu sestavil silně neoficiální skupinku zhruba dvaceti svých místních kamarádíčků, které decentně cvičil, aby byli v případě potřeby schopni se bránit, a předplatil si služby doktora Bitcoina.

46 BBY
Atentát na správce Bouřných dolů byl sice úspěšný, následný pokus o jejich obsazení silou už ale rytíř odvrátil, rovněž silou, protože říct si prostě nedali.

45 BBY
Tibannopolis se víceméně dobrovolně přidala k pirátům a přesunula se tam velká část jejich sil. Rytíř vymýšlel plán a jeho zaměstnanosti využily podřadnější živly, které znovu vystrčily růžky po celé planetě.

44 BBY
Růžky byly po zásluze znovu zadupány a posádka Tibannopolis toho využila k opevnění, což se přestávalo líbit domorodcům a byli čím dál víc proti jejich pobytu. Černé slunce pokračovalo v malých průzkumných a loupeživých útocích na těžební plošiny, produkce plynu však neklesla nijak dramaticky, takže Rada ani Senát stále nehodlali nic dělat.
Champbaccův oddíl odboje pro Černému slunci se mírně rozšířil, přidaly se k němu i některé děti ulice a jedno z nich, dvanáctiletá zeltronská zlodějka Joya Brannigan, ho svým potenciálem zaujala natolik, že se rozhodl ji silně neformálně zasvětit do tajů Síly.

43 BBY
Černé slunce přešlo do kompletní ofenzívy, produkce plynu klesla na polovinu, většina planety ostře protestovala proti politice Tibannopolis, která už měla pirátů plné zuby, ale s jejich přítomností nic nezmohla.
Champbacca se do věci vložil potichu a mečem napřed, což vyústilo v šestatřicet mrtvých lumpů během první noci a značný pokles jejich morálky ráno, když to všechno posčítali. Následujícího dne však zasáhl i Vintu Skaar, takže rytířův druhý noční nájezd byl v půli přerušen nutností utkat se s temným meč proti meči.
Wookiee sice prohrál a byl zajat, nicméně jakmile o tom piráti informovali zbytek planety v naději, že zlomí jejich ducha, stal se pravý opak. Vlna odporu, iniciovaná samozřejmě tou beznadějnou bandou bláznů, se zvedla nejen mezi zbytkem planety, kde většina občanů rytíři něco málo dlužila, ale i v Tibannopolis samotné, načež byla značně oslabená tlupa nájezdníků během pár hodin prakticky ušlapána, s výjimkou velitele, který uprchl. Rytíř hned po osvobození zmizel a do měsíce neutralizoval většinu zbývajících padouchů na planetě.

41 BBY
Na černém trhu po celé galaxii se objevila nová droga, halucinogenní houba nazývaná blikšiš. Po prvním kole pátrání vyšlo najevo, že Bespin slouží jako jeho hlavní vývozce, ovšem dovážena byla odjinud. Rytíř tedy sledoval podezřelé náklaďáky a brzy se dostal na měsíc Parlara VII, kde také našel laboratoř podnikavých mizerů, kteří tuto látku vyráběli. Jeho pokus o zastavení výroby se bohužel trochu vymkl z rukou, transportér vybuchl, laboratoř shořela i s rodiči Shiv Lupa a on byl nucen v divoké džungli bez jakýchkoliv prostředků přežít téměř dva měsíce, než přiletěl další transportér pro zboží.
Během jeho nepřítomnosti na Bespinu se nic zvláštního nestalo, když nepočítáme začátek bouřlivé puberty jeho neoficiální učednice.

40 BBY
Společně s učednicí pomohli králi Ugnaughtů, Joyce od něj jako výraz díků dostala rubínový prsten z dílny známé wookijské otrokyně a následně ho pod mistrovým dohledem použila při konstrukci svého světelného meče.

39 BBY
Joya mistra po vzájemné dohodě opustila a vydala se na cesty po galaxii za zábavou a kdoví čím. Champbacca se účastnil koloniální války o Alaris Prime a poznal Kuahtemocka, Rocca a hlavně Shorana.

36 BBY
Podezřele dlouhá doba klidu na Bespinu skončila, vrátil se Vintu Skaar, silnější než kdy předtím a řádně naštvaný. Hordy zmetků od Černého slunce v čele se dvěma fregatami se vrhly na Tibannopolis a měly takovou přesilu, že se nemusely obávat libovolného odporu až do chvíle, kdy se z mraků vynořila nenápadná Delta-7.
Ze stejného mraku se vynořily ještě dvě hnusné hlavy místních létajících velryb a to nebylo všechno. Během prvních pár vteřin ztratilo Černé slunce třetinu stíhačů a půlka jedné z fregat se odporoučela do zažívacího traktu bestie. Zbytek se vydává na zběsilý úprk, čehož monstra ochotně využila, a na scéně nakonec zůstali pouze dva stíhači, přičemž jeden z nich ztrácel palivo a snažil se nouzově přistát na jedné z platforem.
Její pilot, pomstychtivý temný Jedi, tam s rytířem svedl lítý boj a nakonec i vyhrál. Wookiee ho však z posledních sil strhl s sebou do hlubiny, odkud ho na rozdíl od temného Jedie zachránila jedna z velryb, a nové eposy o slavném a skvělém ochránci planety na sebe nenechaly dlouho čekat.

35 BBY
Na Bespin se vrátila i nyní zkušenostmi ostřílená madam Brannigan a než byl Champbacca povolán na Coruscant, ještě toho stihli docela dost spáchat. Například zastavili pokus Cebbara Dora o atentát na senátora za soustavu Anoat.

33 BBY
Na doporučení Rady se Wookiee vrátil na Coruscant a přijal osmiletou Jessicu Karnis jako svou padawan. Poučen předchozími chybami ji pak učil možná trochu moc drasticky, ovšem s vědomím, že pak přežije úplně všechno. Ihned po vyřízení papírů vyrazili na Parlara VII, užili si tři měsíce prázdnin all inclusive a Jessica o tom začala psát deníček.

Další detaily k tomuto období lze dohledat právě v tomto deníčku.

30 BBY
Navštívili Mexiko, kde Jessica zcela schválně zahodila čutoru, takže tm museli vydržet dva týdny bez ní.

32 BBY
Začátkem roku provedl s Jessicou zátah v doupěti Hutta Krempo, kde mimo jiné vybojoval jejího plyšového rancora ze spárů rancora živého.
Bitva o Naboo, které se nesměli účastnit a kde zemřel Qui-Gon Jinn, následkem čehož se Champbacca téměř do krve pohádal s Radou. Ta mu alespoň konečně udělila titul mistra a on od té doby navštěvoval s učednicí Chrám jen minimálně.
Když se dozvěděli, že na pohřeb mistra Jinna míří celá Rada, radši vypadli na Malastare a užili si koncert Ding Dong Dugs.

31 BBY
Navštívili Torix zrovna v době, kdy tam řádila epidemie, a taky Sarapin, kde měli za úkol kontrolu lávových elektráren.8

30 BBY
Společně s Jessicou dopadli na Brentaalu twi'leckou vražedkyni Lynn Ven a její dvojče.

29 BBY
Společně s Jessicou zavítali na Kashyyyk, aby se mohla účastnit pohřbu své adoptivní matky.
Později téhož roku se ve vesničce Karrambacullek účastnili oslav Dne života. Champbacca to s tím slavením trochu přehnal, vypil nádrž Taterrrského čaje, vyspal se s dcerou náčelníka a poblil mu sídlo, takže ráno musel i s učednicí prchat. Z osudného večera si nepamatoval vůbec nic, ale k opici alkoholové přidal ještě opičku modrou, Blumu, která mu usnula v kokpitu stíhačky a on ji před úprkem nestihl vyhodit, tak ji adoptoval.

26 BBY
Hlídali za trest larvu delegaci diplomatů z Dura, malého Yeba. Utekl jim, ale chytili ho, načež delegaci vypili celý bar.

24 BBY
Společně navštívili Chrchl, aby prověřili legálnost tamního alkoholu, a… prověřili ho fakt znamenitě. Seznámili se s Fanoušem a Champbacca pojal nápad na investování do tamních lihovarů.

23 BBY
Jessica zatkla Hutta Somro, porazila temného Jedie a získala titul rytíře. Mistr se na afterparty v Trojlístku seznámil s Chlouppkem a po pár zelených pivech vyrazili na Ilum. Tam přemohli gorgodona, Chlouppek získal svůj krystal kyber a následně díky Elixíru mládí na všechno zapomněli.
Na nějakou dobu se vrátil na Bespin, ovšem záhy tam potkal Orn Zhar, která přišla o mistra, ujal se jí a jakožto novou padawan ji vzal na misi nebo osm.

22 BBY
Ač nechtěl, nakonec i on se připojil ke dvěma stovkám bláznů z Chrámu, co letěli na Geonosis. Kromě Orn, která ho uprosila, pak v aréně dával pozor ještě na Dextera Jonese, který se tam propašoval v kufru jeho stíhačky, a začátek války klonů tedy viděl pěkně z první řady.
Krátce poté byl společně s mistrem Denyzzem vyslán na palubě Johauniny lodi na Miu Leptonis IV, aby prošetřili záhadná úmrtí, z nichž byl podezřelý padlý rytíř Taco Donos. Místo něj však nalezli Sev'rance Tann a celou akademii temných akolytů v dolech na krystaly nova, které následně vyčistili. Champbacca měl poté díky jednomu z holocronů vidění, že se blíží možný konec Řádu Jediů, a vypracoval smělý plán, jak akademii a doly přestavět k obrazu svému. Zabavil Jungle Jet a hromadu natěžených krystalů nova, takže měl i něco do začátku. Rovněž přijal za novou tajnou padawan zachráněnou učednici Sagwen Aisling, Miraluku, která mu během čištění hnízda temnoty byla nesmírně nápomocná, a za novou vychovatelku Ninu Michaelis, která se o rozbití akademie pokoušela již dříve, méně efektivně.
Než si stihl vydechnout, musel ještě zachránit svou bývalou učednici na Oxirf'lanieru před Algernnon de Bray a stínem Ruukim, leč i to se povedlo, s nemalým přispěním mistra Denyzze a Wyrrgyho. Druhý jmenovaný byl následně pověřen odvážením zachráněných dětí z enklávy domů a Champbacca se vrátil na Coruscant, kde svědčil proti stínovi.

Účastnil se ještě mise na Taanab, kde společně s Vallou a Casem Mellem pomohl mistru Denyzzovi zachránit několik členů pomocných sborů ze spárů teroristické skupiny. Tito členové, Lempix, Peelo, Rahm Maawr a Vooj-tae, v čele s mistrem Habilim byli díky událostem na Taanabu prohlášeni za mrtvé, a tak jim okamžitě nabídl místo ve své nové akademii. Než se naposledy stavil na Coruscantu, aby podal formální výpověď, předal Blumu mistryni Nu a založil společnost InnNova Corp, zaletěl na Naboo, kde koupil těžební droidy, mimo jiné M-16 a M-33, do svých nových dolů na novu, a pak už si jen po Joye Brannigan nechal poslat generátor kvantové díry, se kterým přiletěla i Mia Mahariel.

Investoval balík do chrchelských lihovarů, vyhrál milion kreditů v soutěži s kódy z limonád, koupil bar Zelený lampion i s barmanem a kolaudační večírek nové akademie se tedy logicky odehrával tam. V následujících dnech až týdnech enklávu vybavoval jak mrtvým, tak živým inventářem, najal Jeffa Breena, přijal Cae Vitthar a nechal si přes Wyrrgyho dovézt Jubilee a další tři stíhačky N-1 od Hutta Borvo. Jeff pak v Otoh Mandassa sehnal zalaacy a Champbacca si z nich vybral samce Diviše.

Následně zjistil, že má syna, zachránil s ním Karrambacullek před otrokáři a jeho bývalá padawan ho začala učit v užívání Síly. Taky zaletěli na Azoam, kde překazili invazi Obchodní federace, zajali Kunpi Tai a nabrali kromě Šedého Šuma a krátkodobě Keisell Swonn taky republikový, později jejich křižník Jolly Jedi. Při cestě zpět ho bohužel poškodili a museli s ním zaparkovat na Fonn Avaris II.

Další detaily k tomuto období lze dohledat v titulech Akademická kniha hříchů, Cesty za pokladem, Jak jsme šli na sever, Sebrané přednášky a nejspíš i v Povídání o massifovi a nexu.

Někdy tady se také odehrála pánská jízda, která si jistě zaslouží vlastní článek.

19 BBY
Konec války klonů a zlatých časů akademie.
Když se Champbacca ze záloh konfederační databáze na Zamhareeru dozvěděl o chystané invazi na Kashyyyk, zorganizoval na planetu menší zájezd, při kterém dopil zbytky experimentální housenkovice. S pomocí trebuchetu společně s Chlouppkem a dalšími zabránili zničení Kachirha a nevědomky věnovali Churrovi arzenál pyrogelových hlavic, které se tuze hodily o devatenáct let později. Rozkaz 66 přežil, neboť byl společně s kolegy daleko od hlavního bojiště, ale museli se nějakou dobu skrývat, nejdříve v Karrambaculleku, později v Chlouppkově dílně u Tyrvrarru. Během těch několika dní navštívil Tunnatutikan, kde se opět viděl se Shoranem, Chenachochan a Ittummi, kde při vítězném souboji s Taco Donosem a Sionou definitivně zničil prastarou akademii a našel holocron Aywen Aisling.
Poté si dali s Chlouppkem pivo v nonstopu ve Rwookrrorro, zrekvírovali Silver Fletcher, podařilo se jim zachránit Jessicu a mistra Denyzze z Agleru, ochutnat kloní přídělovici a uprchnout zpátky domů. Tam je sice čekalo nepříjemné překvapení, protože jim opilý Wyrrgy rozmlátil hospodu, ale vypoklonkovali ho s Chlouppkem na Nar Shaddaa a po vypnutí komunikačního mostu jim bylo relativně dobře.

Občanská válka

18-15 BBY
Ještě pár let se snažil udržet tajnou akademii v chodu, ale nebylo to nic snadného. Výlety mimo soustavu byly omezeny, kontakt s vnějším světem víceméně zpřetrhán. Jen občas někdo zaletěl pro zásoby nebo zachránit planetu či pět.

15 BBY
Vyrazil na pomoc dvěma duhovým rytířům, kteří byli při nákupu zásob zajati na Kuatu, a po souboji s inkvizitorem, jehož meč mu explodoval do ksichtu, byl rovněž zajat Inkvizicí.9 Během výslechu na Citadele mu inkvizitorky Miranda Lenico a Neryssa vypálily oči10 a Algernnon de Bray se přes paměťový krystal dozvěděla, jak obejít obranu enklávy. Nakonec byl zachráněn, ale mistr Denyzz byl při záchranné akci zajat Ruukim, Jessica zemřela na následky zranění a akademie to stejně měla spočítané.

14 BBY
Rozpustil akademii, pasoval Sagwen na rytíře a doporučil všem, ať se k Miu Leptonis už nikdy nepřibližují. Nechal naházet holocrony do jezera a nechal k nim vyrobit mapu, na ten z Ittummi úplně zapomněl a jako zdrcený slepec při evakuaci spíš překážel. Bezprostředně po rozletu akademiků se se Sagwen a M'Keshem vydali Silver Fletcherem na Alaris Prime, kde se učil vidět pomocí Síly, a i ji pak poslal najít si vlastní místo ve vesmíru.
Jakmile však učednici zamával, sešel se tajně s Chlouppkem a společně vystopovali a zabili Algernnon de Bray, která za to všechno mohla. Rovněž zničili paměťový krystal a ukryli její světelný meč na bezpečném místě. Následně se jejich cesty rozešly, aby inkvizice neměla tak snadnou práci, a Champbacca se dal na popelaření. Když se pak jednoho dne dozvěděl, že Chlouppek zemřel při havárii vznášedla, zpřetrhal veškeré kontakty, začal nezřízeně pít a vůbec to s ním nebylo veselé.

12 BBY
Přestal popelařit na planetách, kde atmosféra ničila součástky i šrot, a upřel svou pozornost do vesmíru, k tamním bojištím z války. Navštívil Raxus Prime, kde mu Anna-nana s klanem postavili Palpatinův palec, a on s ním začal létat v bothanském sektoru, mezi Bothawui, Krantem a Kothlisem, kde si udělal kamarádku do deště z doktorky Im'jia.

8 BBY
Pokusil se rozebrat kus trupu Malevolence na Antaru, ale byl vyhnán pod pohružkou násilí.
Ve volném čase při cestách hyperprostorem rozebíral a zase skládal svůj světelný meč, integroval do něj ten Sionin a nakonec je oba ukryl mezi součástky lodi a do modelů imperiálních křižníků, které si stavěl z odpadků.

7 BBY
Zabil Ruukiho, který se po rozmrazení přidal k inkvizici a chtěl ho na vlastní pěst dopadnout. Souboj to byl rychlý, protože stín přecenil svou schopnost se maskovat před někým, kdo je slepý, a Champbacca si ponechal jeho světelný meč.

6 BBY
Trávil až zbytečně moc času na Trantoru v baru Zkurvená díra. Občas byl ale k vidění i na Nar Shaddaa nebo na Manaanu, jen se úzkostlivě vyhýbal Jádru a vůbec světům, ke kterým měl dříve nějaký vztah.

4 BBY
Během zastávky na Manaanu si pod vlivem bílé velrybovice koupil harpunu11 a následně s ní vyrazil zabít Vadera, ale naštěstí včas vystřízlivěl.12

1 BBY
Během shánění těžařských laserů pro Palpatinův palec potkal Hutta Graballu a po pár pivech mu slíbil, že se po válce stane investorem jeho plážového letoviska.

0 ABY

Další detaily a subjektivní komentáře k tomuto období lze dohledat v jeho holocronu.

Po zničení první Hvězdy smrti byl náhodou na Nar Shaddaa a v Konečné stanici se od Ringa] dozvěděl, že jeho parťák onu ošklivou věc přežil. Opět se setkali a stálo to za to. Ještě ten den poznali Moz'Goja, zaměstnance Tetragonu, zachránili s ním jednoho profesora s obstarožním droidem a zjistili, že pro Wyrrgyho ukradli jistý artefakt šéfovi zdejšího Hutt Townu. Champbacca poznal, že jde o Deník Whillů, ale tím jeho příspěvek k identifikaci knihy končil, a i když by radši zašel do hospody a pokračoval v předstírání, že neexistuje, ukecal ho Chlouppek, aby Wyrrgymu pomohli. Společně s Mozem a profesorem vyrazili přes Corsin na Mygeeto, kde přes sérii kontaktů opět navštívili Ledovou placatku a nakonec potkali dva klony, kteří Chlouppkovi předali zprávu od starého známého.
Následovala týdenní pouť s mistrem Aku, Lurmenem z vedlejšího města a členem starého řádu Akir, který je dovedl do podzemní jeskyně v horách. Tam ve vizi spatřili tři generické lidské ksichty a zamířili zpátky, v čemž se jim marně pokusila zabránit imperiální posádka. Za to, že se Aku málem nechal dvakrát dobrovolně zabít, ač mu Champbacca pomáhal, si pak ti dva vzali Maskovač Síly z jeho sbírky cetek a vrátili se za Mozem. Zdržel se i odlet z Mygeeta, ale zvládli to a nikdo neumřel.

Šestnáctý den po zničení Hvězdy smrti se vrátili na Nar Shaddaa, dali si pár dní pauzu a opět se sešli v hospodě Rok'Pok, kde Champbacca poznal Kodyho a Rodýho a kde se k nim přidal i Moz, jenž se mezitím stihl otočit na Miu Leptonis IV a s pomocí Simbaccovy odbojové buňky získat pár holocronů, neboť Champbacca odhadoval, že by se jimi dal Deník Whillů otevřít. Popili, vyzvedli Indysse od Mozových příbuzných a šli otevírat.
Moc dobře to nešlo, ale po nějaké době se jim povedlo spojit holocrony Dartha Karvuse a Tuvase Akoka a… něco se stalo. Indyss byl každopádně dost k ničemu a Champbacca celou dobu uvažoval, jestli by neměli na pomoc přizvat Garteka Solona.

Než z toho stihli cokoliv vyvodit, ozval se Chlouppkovi Šošonský král, že potřebuje pomoc, a protože Champbacca špatně slyšel, letěl na Kashyyyk, přesněji do mlhoviny Tyyyn, taky. Tam se dozvěděli plán, on po patnácti letech viděl svého syna a nebyl z toho ani trochu nadšený, protože přesně tomuhle se chtěl svým popelařením vyhnout. Společně nicméně infiltrovali Tábor 52, kde pod vlivem inhibičních čipů otročila spousta Wookiů z okolí Tyrvrarru a kde měla být očipována várka zotročených kolonistů z Alaris Prime. Tam pomohl s obsazením AT-ACT, které později napojili na vysílač a pomocí deaktivačních kódů získaných Kodym z křižníku Frau Engels na orbitě rozjeli vězeňskou revoltu. Akci zkomplikovalo odvetné zničení jezera Varf Impériem, kvůli kterému zemřel Churr, ale díky u něj dříve uschovaným pyrogelovým hlavicím se nakonec všechno povedlo, Champbacca se znovu dostal ke kniplu Jungle Jetu a potkal svou nikdy neviděnou sestřenici. Křižník byl těžce poškozen a on doufal, že se bude moct jít zase na pár let někam zašít.
Nemohl. Během čekání na Kanryho a Juráška musel utěšovat Erris, a protože u toho bylo větší než malé množství Taterrrského čaje, ještě ten večer měli zaděláno na další dítě, opět aniž by si to pamatoval. Po zbytek jejich pobytu na základně se někde zašíval a vyspával kocovinu, načež se na Simbaccův návrh všichni včetně zhruba tří set zachráněných Wookiů přesunuli na Jolly Jedie, kde mu z úprav hangáru poněkud klesla brada, kde navštívili symbolický hrob Jessicy Karnis a kde chvíli pobyli.
Měl tam příležitost potkat hned několik přeživších příbuzných, ale vlastně z ní moc nadšený nebyl a radši chtěl co nejdřív vypadnout, protože měl pořád pocit, že je svou přítomností všechny ohrožuje.

V následujících dvou měsících se převážně zašíval v pomocné strojovně a byl by tam trávil všechen čas na lodi, kdyby mu Chlouppek nepromluvil do duše. Pak se trochu socializovat začal, ale pořád viditelně trpěl a byl slyšitelně sprostý. Začal nicméně učit potěr, zejména Emily s Bananou, ale také alespoň symbolicky Frodirra a Roudýho, v užívání Síly. S Erris se nevídal, se Simbaccou jen minimálně a většinou ho prudil otázkami, jestli už požádal Panchah o ruku. Na svatbě Balmorry a Sulacca prasklo, že ví, že je Fidorkka jeho sestřenice, a byl z toho přesně ten typ povyku, před kterým ji chtěl ochránit. Po svatbě si v hangárové zahradě docela slušně pokecal s tamním inteligentním stromem, ale ani toho nikomu nepráskl, a později vyzvedli Palpatinův palec, Nostromo a Opilou mouchu z Nar Shaddaa.
Když se pak začal sypat vodní čip, kontaktoval ve snaze najít náhradní Anna-nanu a dozvěděl se od něj, že by ho měl mít nedaleko žijící Mari-runi. Ten požadoval uspořádání závodů kluzáků, do nichž se Champbacca zapojil jen při hledání náhradních dílů mezi šrotem. Ačkoliv závod vyhrála Leela a tedy povstalci, neradoval by se z toho ani za předpokladu, že by během nich nebyl kriticky raněn Simbacca. Naštěstí včas zasáhl Chlouppek a na palubě ho vystřídala V'r, takže přežil, ale rozhodně mu to nezabránilo v kopání do věcí a nadávání takovým způsobem, že by se špačci mohli učit.

Po nějaké době nasedl s Chlouppkem na Jungle Jet a vyrazili na Atalay, kde zjistili, že Wyrrgy ještě žije, jen se chová podezřele, vypili hospodu U Bílé helmy a s pomocí Deeka vyjmuli obří krystal kyber z chrámu na modrém měsíci, čímž obnovili rovnováhu v soustavě. Wyrrgyho laxní přístup k vlastní ženě ho pak přiměl výrazně změnit pohled na život a po návratu se omluvil Erris i Simbaccovi, že se choval jako debil.

Jakmile se Simbacca zotavil z nejhoršího, vzal ho Champbacca na výlet pro artefakt, o kterém se kapitánovi už nějakou dobu zdálo. Navštívili spolu Kotouč, kde potkali Garteka Solona, a později Kothlis, kde je ve své rezidenci přivítal Hugo Bodani. Pomohli jeho asistentce získat rakatanskou mapu z oceánu na Corsinu, díky čemuž získali jak artefakt od Huga, tak batůžek od Sis, a mohli se vrátit.

Následně se společně s Chlouppkem, Fidorkkou a A1-H8 podíleli na záchraně křižníku Hammer of Freedom a obsazení Flame of Justice, kde Champbacca opět sáhl po světelném meči a s obnovenou grácií tam krájel stormtroopery. Akce dopadla úspěšně, všichni se vrátili na Jolly Jedie s novou historkou a on se sice i nadále vyhýbal větší pozornosti ostatních, ale už je aktivně neodrazoval.

Byl u toho, když se z akce na Nar Shaddaa vrátily Banana se Štěknou, a zprávy o ztrátě Emily nesl až překvapivě špatně. Neřekl sice ani slovo, ale bylo zjevné, že má strašnou potřebu všechny seřvat, že přesně kvůli tomuhle chtěl vypadnout a uchlastat se k smrti někde mezi reznoucím šrotem, a radši se zavřel na palubě Palpatinova palce, aby si nezkazil karmu. Až po nějaké době se proplížil do Koktavé školnice, vzal tam tři flašky zelené a zašel stabilizovat Bananu, která balancovala na hraně temné strany. Moc toho nenamluvili, ale oběma jim to prospělo a na budoucí pouto mezi padawanem a mistrem bylo zaděláno. V její kajutě ho napadlo, že by mohl vzít Chlouppka, nasednout do Smrtonoše a zkusit na sebe nalákat Siena, aby Algernnon vrátili úder, ale chtěl to ještě promyslet. A taky si chtěl trochu zacvičit s novou slepeckou holí, kterou dostal od Krobarra.

Když o pár dní později přiletěla Joyce s balíčkem, nechal ji, ať se vyřve, protože si pamatoval, že to je nejlepší, a až pak vyrukoval se svým plánem, který byl určitě jednodušší než vzít Citadelu ztečí. Hned následující den si nechal u Motyccy spíchnout novou jedijskou róbu a vyrazil s Chlouppkem, Fidorkkou a sledovacím zařízením ze Smrtonoše přemontovaným na ARC-170 na Nar Shaddaa, kde se stavili ve Vystříleném zásobníku a později v sídle Mamutomutů, kterým se povedlo dopadnout inkvizitorku Neryssu. V kině Bulva se sešli s Kodym, který jim nastínil své zapojení do operace valkýra a se kterým následně odlovili první dva inkvizitory z dlouhého seznamu, přičemž světelný meč jednoho z inkvizitorů si Champbacca ponechal za účelem jeho rozebrání na součástky pro drobotinu. Při výslechu získali nějaké informace o chodu inkvizice, ale Neryssa se taky přiznala, že zabila Lempixe, což Chlouppka rozčílilo natolik, že jí ustřelil nohu brokovnicí. Tato noha byla následně odeslána Mirandě Lenico, její milence a zároveň druhé z osob, které byly zodpovědné za Champbaccovu slepotu.

V následujících dnech zašel na pivo s Baldy Crew, v hospodské rvačce podával židle a před odletem na Rozengard si u pana Chawicka nechal vyrobit novou pásku přes oči, červenou, voňavou a na míru. Při akci na Rozengardu zaútočil společně s Fidorkkou tajným tunelem, ale obránci jim ho odpálili nad hlavou a útok již nešlo odvolat, tak se přesunuli k hlavnímu vchodu. Tam se štěstím vyhrál souboj s Mufarem, kterého připravil o ruce a meč, ale nechal ho žít, a pak byl v duelu raněn Ugidou, která mu svým mečem nařízla bok kousek nad játry. Mise ale skončila relativním úspěchem, tým se přesunul zpátky na Nar Shaddaa i se zachráněnou Falleenkou a on se následující týden zotavoval, stejně jako někteří další ranění. V jednom snu spatřil Logannu, jak pobíhá po budově Senátu, ale přeradostnou novinu, že bude znovu otcem, z toho nevydedukoval.
Po týdnu byl v okolí spatřen Sien, což ho zvedlo z postele spolehlivěji než jakýkoliv stimulant.

Potenciália

Protože ho ale Wyrrgy určitě ještě párkrát zachrání, všechno to přežije a bude moct hrát na dudy v kapele Sto opic a později s Chlouppkem pokračovat v práci, která ho tak moc bavila – v lihobaronství pro vlastní podnik Ch&Ch, jenž se po válce dočká vrácení původním majitelům a s finanční injekcí od Ignáška se může vrátit ke své původní slávě. K tomu všemu si bude přivydělávat jakožto výrobce luxusních světelných mečů na míru, ovšem to asi až mnohem později.

Expandované universum

Existuje hned několik paralelních realit, kde se to s Champbaccou vyvinulo úplně jinak.

 • V zrcadlovém vesmíru se z něj stal Darth Wango, císař galaktického impéria, který společně s Darth Vodkou moudře vládl známému vesmíru.
 • Ve starém kánonu zemřel čtyřicet let po bitvě o Yavin, když ho na Kashyyyku vypařila rána z turbolaserů Anakina Solo. Nezastavilo ho to však, přežil jako duch a temní páni se od té doby moc nevyspali, protože je chodil strašit.
 • V jedné paralelní realitě se na konci války klonů uchýlil do exilu v Zemi stínů, ale někdy kolem zničení první Hvězdy smrti potkal Wyrrgyho a opět začal cestovat po galaxii.
 • V jiné paralelní realitě se narodil na Alaris Prime a dopadl taky úplně jinak.

d20

po akci v Táboře 52
Jedi Sentinel 8 / Jedi Master 3 / Jedi Watchman 2 / Fringer 2
STR 14 / DEX 12 / CON 10 / INT 14 / WIS 19 / CHA 8
Affect Mind +15, Enhance Ability +15, Move Object +15, Enhance Senses +14, Survival +14, See Force +12, Knowledge (Jedi lore) +10, Craft (lightsabers) +9, Diplomacy +9
Headstrong, Aware, Alertness, Rugged, Absorb/Dissipate Energy, Two-Weapon Fighting, Iron Will, Master Mind, Self-Sufficient, Great Fortitude

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License