Champbacca

[„Jsem Champbacca, sloužil jsem v Řádu jako pozorovatel, vydržel jsem osmnáct dní v chladných jeskyních planety Ilum, dostal se z neobydleného zalesněného měsíce Parlara VII a přidal si polívku ve školní jídelně na Cato Neimoidia.“]
- Champbacca se představuje studentům kurzu přežívání v džungli galaxie

Champbacca byl zrzavý Wookiee z Kashyyyku, mistr Jedi, velmistr akademie na Miu Leptonis IV, lihobaron, expert na přežití v nehostinných podmínkách a držitel titulu vicemiss Alderaan. Během občanské války vystupoval pod jménem Habbakuck.


Jméno: Champbacca
Rasa: Wookiee
Datum narození: 24. 12. 85 BBY
Planeta narození: Kashyyyk
Barva očí: původně černá
Barva meče: fialová a modrá
Frakce: Řád Jediů, později Duhoví
rytíři, ještě později Odboj
Mistr: Ulysses Cox, Koro Koon
Padawan: Joya Brannigan, Jessica Karnis, Orn Zhar,
Sagwen Aisling, Banana Brannigan

Vzhled

Rezavý Wookiee lehce menšího vzrůstu, než bylo pro jeho rasu obvyklé, nicméně i tak některé lidi převyšoval. Jeho svalová vybavenost byla rovněž lehce podprůměrná, což mu ale rozhodně nezabránilo roztrhnout chlapa vedví, pokud to zrovna bylo potřeba. Nebyl ani žádný vyložený krasavec, ne že by ho to snad někdy trápilo. Od roku 15 BBY mu oči kryl pás látky, kterým maskoval inkvizicí vypálené oční důlky.
Nosil nejen boty, dvaapadesátky, nýbrž za Republiky prakticky celý jedijský oděv, později pak ušmudlané oranžovo-šedivé montérky, které smrděly olejem, poitínem a čpavkem. Páska přes oči v té době smrděla podobně a připomínala hadr na podlahu. Zhruba v polovině roku 0 ABY si místo ní pořídil novou, červenou, a místo montérek nosil poměrně často také šedivou farmářskou tuniku bez pláště. Ještě o něco později vyměnil pásku za černé svářečské brýle, aby nemusel pořád maskovat to, že je slepý, a celkově dost experimentoval s oblečením, takže ho bylo možné vidět například i s ironicky nošenou čapkou imperiálního důstojníka.

Povaha

Byl poměrně pesimistický, ale pokud chtěl něčeho dosáhnout, šel za tím tvrdohlavě okolnosti neokolnosti, aniž by ho zajímalo, co si o něm myslí okolí. Nejdřív se díval, až pak konal, což se odrazilo v jeho specializaci. Měl tendence nejen učit, ale i poučovat, což velká část lidí v jeho blízkosti příliš neoceňovala. Díky výchově v Řádu neměl prakticky žádné rodinné cítění a projevování emocí obecně mu i po odchodu dělalo velký problém. Často působil až arogantně, když hájil vlastní názory nebo jednal s byrokraty, mezi něž řadil i nejvyšší radu. Nesnášel politiky a právníky, až na pár výjimek neměl rád děti ani vojáky a byl aktivním odpůrcem zkracování jmen a Vánoc. Ačkoliv velkou část života strávil ve městech, měl velmi blízko k přírodě, byl jedním z hlavních zastánců konceptu živoucí Síly a občas se dal zaškatulkovat mezi šedé Jedie. Rád dával druhé šance, ale pokud dotyčný promarnil i tu, zlomil nad ním hůl a třetí už mu nedal ani náhodou. Zastával názor, že pokud je někdo jediný, kdo může něco udělat, tak musí. Přes extrémní nespolečenskost byl relativně přátelský, pokud někoho neodradila jeho věčně nasazená maska bručouna, přes niž vše pozoroval odněkud z úkrytu. Moc rád jedl, ale ještě radši pil, a to vesměs úplně cokoliv, od absinthu po žížalovici. Zdaleka nejradši měl ale Wookiee-wango a kdyby se měl rozhodnout mezi pivem Duff nebo Starrrobrrrnem, sáhl by po Duffu. Občas kouřil malastarský puškvorec, s jinými drogami neexperimentoval. Už za Republiky měl tendence spontánně říkat, co si myslí, ale za Impéria mu to utíkalo ještě častěji a taky byl po čtrnácti letech popelaření výrazně sprostší, hrubější a protivnější, ač mu nebylo ještě ani devadesát. V té době se už ani moc nedivil, že jeho moudré rady ostatní okázale ignorují, ale stejně ho to docela sralo.

Rodina

Otec Woorwal, matka Tatramatca, sourozence neměl. Přes matku zdědil nějaké geny dávného krále Chimalpopoccy z rodu Chimalli, přes dávnou prababičku měl prakticky nedetekovatelnou krevní vazbu na Šošóny.
Teta Tatranca, strýc Solfernus a sestřenice Fidorkka.
Z otcovy strany dědeček Zhlababba a babička Muscarra.
Z matčiny strany dědeček Maakatrr a babička Farfalla.
Syn Simbacca, snacha Merumeccu, potenciální vnučky Kerribecca a Barbucca.
Dcera Fichurra.

Důležité vztahy

 • Yussi, spolužák z Chrámu, v dospělosti mu pak Champbacca pomohl předstírat smrt a během války klonů ho zrekrutoval pro svůj projekt.
 • Mace Windu, mladší hejsek. Během padawanských let udělal z Champbaccy vola, ten ho obratem víceméně omylem připravil o vlasy a do konce života mezi nimi panovala značná rivalita.
 • Ulysses Cox, první mistr. Nebyl to nejlepší Jedi, ale Champbaccu toho hodně naučil a on ho za to respektoval víc než většinu jiných.
 • Koro Koon, druhý mistr. I ten ho hodně naučil a Champbacca si ho vážil přinejmenším stejně jako Coxe.
 • Joya Brannigan, jeho první padawan. Ačkoliv z ní někdy šílel, zejména v pubertě, nakonec se uklidnila a za tu námahu stála.
 • Jessica Karnis, jeho první oficiální padawan. I z ní občas šílel, ale ona z něj určitě taky a relativně brzy se zařadila mezi nejdůležitější lidi jeho vesmíru. Nejednou kvůli ní riskoval život, protože věděl, že ona by to udělala taky. Její smrt ho extrémně vzala a ještě patnáct let po ní potřeboval alkohol, aby se vůbec přiblížil k jejímu hrobu.
 • Chlouppek, parťák na chlastání a táta Jessicy. Champbacca nikdy neměl bratra, ale v tomhle chlupáčovi ho našel a i když mu občas nerozuměl, nedal na něj dopustit.
 • Wyrrgy, mistr obchodník. Champbacca mu ještě na začátku války klonů vykal, ale pak mu na Chlouppkův popud ochotně cpal toaleťák do masky a během občanské války od něj i po skoro dvaceti letech, kdy o sobě nevěděli, dostal dáreček.
 • Erris, matka jeho dětí. Ačkoliv nikdy nedokázal popsat, co k ní vlastně cítí, protože ho to v Řádu nenaučili, a vlastně na ni nemyslel nijak často, nebyla mu tak úplně lhostejná. Dokázala v něm probudit jeho vnitřní zvíře a po druhém dítěti seriózně zvažoval, že se na galaxii vykašle a nejen že si ji vezme, což ho nikdy dřív nenapadlo, ale taky se s ní odstěhuje někam daleko, kde budou žít v klidu.
 • Churr, něco jako tchán. Při prvním setkání si celkem padli do oka, ale pak mu Champbacca tak nějak omylem zprznil dceru a náčelník mu to až do své smrti neodpustil, takže se ho prakticky při každé příležitosti pokoušel zabít svou mačetou.
 • Sagwen Aisling, jeho druhá neoficiální padawan. Taky z ní občas šílel, z úplně jiných důvodů než u předchozích dvou učednic, ale nakonec si na ni zvykl a zneužíval její šprtství jen minimálně. To ona ho naučila znovu vidět, když přišel o oči.
 • Banana Brannigan, jeho učednice během občanské války. Zpočátku ji vnímal jako příliš angažované děcko, později v ní našel důstojnou náhradu za Sagwen, a to ani nevěděl, že jsou přes otce příbuzné.
 • Emily, adoptivní dcera jeho učednice, kterou znal od batolete. Ač silně neschvaloval její zálibu v mandalorianské kultuře, snažil se jí to moc nedávat najevo a byl rád, že v ní přežívá aspoň něco z Jessicy.

Dovednosti

Skoro ode všeho uměl trochu, ale zdaleka ne na takové úrovni, aby se vyrovnal specialistům nebo Wyrrgymu. Za zmínku ale rozhodně stojí, že ovládal umění bojové meditace a s oblibou tvrdil, že jenom kvůli tomu ho nevyhodili z Řádu Jediů. Krátce před rytířskými zkouškami se učil bojovat se dvěma meči zároveň, ale na začátku války klonů od toho upustil. Po svém odchodu z Řádu objevil techniku Vulnera Sanentur a byl mistrem bojových stylů niman, soresu a nasersi, které spolu s Chlouppkem vynalezl. Na relativně pokročilé úrovni ovládal techniku tutaminis a jako jeden z mála členů Řádu uměl pomocí Síly metat blesky, ale vzhledem k tomu, že se při tom nenořil do temné strany, byly podstatně slabší a zpravidla jen omračovaly. Byl náležitě hrdý na svůj orientační smysl a svou schopnost přežít prakticky kdekoliv bez jakéhokoliv vybavení. Taky uměl hrát na dudy, tančit a lézt na nervy autoritám.
Ačkoliv o tom velkou část života nevěděl, měl značný talent na výrobu světelných mečů a na stará kolena si tím přivydělával. Zejména poté, co ještě zdokonalil dovednost vidět pomocí Síly, čímž si nejprve jenom kompenzoval vypálené oči.
Naproti tomu vůbec neuměl léčit, sebe ani jiné, střelné zbraně používal jako kyj a plánované předvídání budoucnosti také nepatřilo do repertoáru jeho schopností. Nikdy nevyhrál boj beze zbraně, po ztrátě zraku se značně zhoršil jako pilot a na Jedie neměl nijak zázračné reflexy. Protože byl vychováván lidmi, měl dost omezené povědomí o vlastní kultuře a tento hendikep nikdy nepřekonal.

Životopis

Před rozkazem 66

85 BBY

Narodil se v Ittummi, a to přesně v den, kdy většina ostatních rodin seděla u sváteční vánoční večeře. Ačkoli ho chtěl otec pojmenovat Ezau, matka si nakonec naštěstí prosadila svou1 a dala synovi jméno, které překládal jako "zubatý kamarád".2 Otec ho pak v souladu s rodovou tradicí posypal hrubou moukou a bylo hotovo.
Jeho dětství bylo harmonické, bez jakýchkoliv tragédií. Prospěch ve školce měl veskrze průměrný, ale ochotně doprovázel otce na roznášky preclíků do Ďury v Chenachochanu. Chtěl se stát profesionálním tanečníkem, ale všem říkal, že bude pokračovat v tátově tradici, aby ho neměli za buzeranta.3 Záhy však při průzkumech okolí, kde si hrál na Tarzarra, nalezl tisíce let opuštěný chrám Jediů, kde podle domorodců strašilo, a objevil tam nejen pár součástek do světelného meče a fialový přívěsek, který si pověsil na krk, ale později také svou citlivost na Sílu.

82 BBY

Rytíř Dooku, přivolaný na Kashyyyk právě kvůli oné akademii, v Champbaccovi spatřil značný potenciál pro užívání Síly a odvezl ho na Coruscant. Malý učedník byl zařazen do klanu katarn, ale spíš než se svými vrstevníky se socializoval se staršími studenty, zejména s Qui-Gon Jinnem, Tahl, Ki-Adi-Mundim a Clee Rharou. Hodně času trávil v chrámových zahradách, kde se mu zalíbily metawroshyry.

78 BBY

Jeho ročník vyrazil na Ilum kvůli sběru krystalů. Zatímco ostatní učedníci z ročníku, Artarris Vassh, Kess Keela, Nejaa Halcyon, Sheena a Yussi, uspěli v časovém limitu, Champbacca zůstal v jeskyních zavřený celou planetární rotaci, jedl brouky a až poté zjistil, že měl krystal vlastně celou dobu na krku. S pomocí Síly, která se manifestovala v podobě duchů neúspěšných učedníků, ale našel alespoň jeden menší jako zálohu a cesta tak nebyla úplně zbytečná. Na palubě Crucible si pod dohledem profesora Huyanga postavil svůj hlavní světelný meč.

75 BBY

Začal se učit hrát na dudy od mistra Itora a dostal od Qui-Gona gizku, kterou pak ale musel jakožto nebezpečného škůdce předat autoritám.

74 BBY

Většinu jeho ročníku si rychle rozebrali noví mistři a hrozilo, že on zůstane na ocet. Během terapeutického hraní na dudy u čističky odpadních vod v základech Chrámu však našel cestu ven, chvíli se motal po přilehlém okolí a nakonec v baru Ublahubar poprvé ochutnal zelenou. Cestou na záchod narazil na mistra Coxe z Onderonu, který využil nečekanou posilu a po společném zastavení anzatského vraha přijal Champbaccu za svého padawana. Po následující čtyři roky se nevzdálili z hlavní planety, bojovali proti organizovanému zločinu a po misích chodili do hospod, zejména do Kancléřky Saresh, kde se naučil pít Levhartomuta.

73 BBY

Protože Sheena se účastnila průzkumné výpravy do jakýchsi horoucích pekel, začal Champbacca trochu víc kamarádit s Nejou Halcyonem. Společně chodili jak na nepovinné lekce tutaminis, tak na popud mistrů do tanečních.

70 BBY

Společně s mistrem Tycho a Yussim vyrazil Champbacca do loděnic na Foerostu. V utajení navštívil Kantýnu 1E a seznámil se Zuccazamou a Mowtym Cooperem, načež společně nejen překazili krádež jedné z bitevních lodí, ale dokonce zachránili mistra Tycho.
Taky začal pít pivo v tuplácích, a to v hospůdce Čapí hnízdo, než ji Babish zkurvil.

69 BBY

S mistrem byli zapojeni do policejní šťáry v Petržaľce, kterou organizovala Coxova bývalá mistryně. V potyčce s tamním gangem Champbacca v sebeobraně zabil prvního člověka. Nadšený z toho nebyl, ale celkem rychle se z toho dostal a v následujících letech se mu to docela hodilo, ať už při potírání Ostrohřibů, Mozkoletů nebo jiných živlů.

66 BBY

Mistr a učedník byli povoláni jako posila k zásahu v Diagonálním řezu, který se pokusili obsadit jim známí Tymiánští ostrohřibové. Champbaccovi neuniklo, že se v klubu nachází nemalý počet příslušníků jiných gangů, pokusil se je pomocí Síly vyhecovat k odporu a díky velkému úspěchu zjistil, že má vlohy na užívání bitevní meditace. V následujících třech letech absolvoval několik lekcí u mistra Syn Baa Deeho, se kterým si v mnoha ohledech rozuměl stejně jako s mistrem Coxem.

64 BBY

S mistrem navštívili Chandrilu a po misi tamní bar Trojlístek, kde našli k Síle citlivé dítě, které odvezli s sebou do Chrámu.
Zatímco Nejaa Halcyon začínal mít trochu problém udržet hormony na uzdě, Champbacca byl v tomto ohledu naprosto v klidu.4

62 BBY

Poprvé navštívil Nar Shaddaa a Konečnou stanici, přičemž mu Síla našeptávala, že to rozhodně není naposledy.

61 BBY

Účastnil se summitu na Corulagu, naučil se od kapitána Palo'Naga základy pilotování a na cestě zpátky doprovázel i s mistrem Coxem, mistryní Myr a mladým Macem Windu skupinu politiků, mezi nimiž byl i budoucí nejvyšší kancléř Thoris Darus. V atmosféře hlavní planety byl jejich konzulární křižník sabotován a Champbacca ho musel zachraňovat, nicméně pochvalu za dobře provedenou práci pak dostal hlavně Mace, který v té příležitosti spatřoval štěpný bod, bez nějž by se nikdy nestal mistrem.
Champbacca mu to vesměs nezazlíval, i když mu později vyměnil šampón za lepidlo, a naposledy pobyl v Kancléřce s mistrem Coxem, který si pak odskočil za svým kontaktem pro výhodné lístky na zápas Rakhuuun Red Wings a zemřel při dopravní nehodě. Champbacca měl na jeho pohřbu proslov a následně se pokusil splnit rytířské zkoušky, ale Tycho ho ze své pozice mistra šermíře nepustil přes zkoušku dovedností.
Krátce po pohřbu byl radou vyslán na Aargonar, aby sám vypátral Yari, padlou padawan, která zmizela po přečtení šedého holocronu. Našel ji a po krátké konfrontaci strávil několik dní pokusem přesvědčit ji k návratu. Neposlechla ho, nicméně jí umožnil útěk, pokud nebude dělat problémy, za což mladého padawana naučila metat blesky. Celé jeho úsilí málem zmařila Maryll, ale nakonec to dobře dopadlo. Champbacca nafingoval její smrt, přivezl do Chrámu jako důkaz její světelný meč a poté, co mu rada doporučila si ho nechat jako připomínku nebezpečí temné strany, ho přijal za svůj druhý.

60 BBY

Vida padawanovu neústupnost a intenzivní trénink v boji se dvěma světelnými meči, ujal se ho na zbytek výcviku mistr Koro Koon, který ho mimo jiné instruoval v soresu a dál tahal po galaxii. Champbacca vyfasoval první osobní stíhačku, z níž vznikl Silver Tongue, a společně s mistrem navštívili několik planet včetně Cato Neimoidia, kde prověřovali ostrovní školu.5

59 BBY

Po dvou letech intenzivního tréninku v boji na meče Champbacca opakoval zkoušku dovedností, tentokrát již mistra šermíře přesvědčil o své připravenosti a byl mu udělen titul rytíře, což oslavil vyzkoušením Wookiee-wanga.
Novopečený rytíř si zvolil cestu pozorovatele a odletěl na Bespin, kde se seznámil se Shteffanem, se kterým pak z ekonomických důvodů nějaký čas bydlel. Zpočátku se hlavně seznamoval s Oblačným městem a jeho krásami a zákroky proti tamnímu zločinu nehodlal uspěchat.

57 BBY

Jakožto pozorovatel chemicky sterilizoval gang swoopařů, který byl zodpovědný za většinu znásilnění na planetě,6 a vysloveně omylem zavřel bar Černá díra. Shteffan ani nadále netušil, že bydlí s Jediem, večery trávili popíjením dováženého kashyyyckého ležáku a koštováním nových věcí. Prostě zlaté časy.
Po třech měsících neúspěšného přemlouvání zločineckých bossů, ať to zabalí, se Champbacca v utajení přidal k baletnímu souboru a během představení tři z nich zabil, což se setkalo s všeobecným nadšením.7 U baletu pak nějakou dobu setrval a pod uměleckým pseudonymem Shah Kalim Tar chvíli působil jako mág v tamním cirkuse.8 Po večerech mydlil zloduchy a začínal si budovat pověst Temného mstitele, což nelibě nesl zejména Rampa, šéf místního podsvětí. V první vlně proti němu poslal několik svých pěšáků včetně Saurona, ale Wookiee je buď neutralizoval, nebo si z nich dokonce rovnou udělal kamarády.

56 BBY

Champbacca Rampu s pomocí Anna-nany zlikvidoval a kriminalita v oblasti záhy klesla natolik, že musel změnit způsob identifikace lotrů.9 Jawa, který mu s likvidací Hutta pomáhal, si přál odletět na Tatooine a Temný mstitel mu ta odměnu koupil lístek.

55 BBY

Protože měl čas, věnoval se Champbacca i jiným povinnostem pozorovatele a potvrdil midichlorianovým testem odhalené nadání na užívání Síly v malém Tyrkusovi, kterého obratem doporučil Chrámu jako potenciálního Jedie.

54 BBY

Nárůst rytířovy slávy na Bespinu. Ač ho téměř nikdo neviděl, většina obyvatel si tiše šeptala o tajemném ochránci slabých a utlačovaných, který v noci trestá zlo a přes den plete ponožky. Kriminalita dále klesala, policie lenivěla, Shteffan nic netušil.
Anna-nana se vrátil na Bespin, zašel s Temným mstitelem na drink10 a druhý den po návštěvě Barev duhy pro něj postavil první prototyp generátoru kvantové díry.11 Společně ho nainstalovali do ventilace pod bytem a Shteffan sice párkrát nemohl najít dveře, ale to většinou pod vlivem a nakonec se mu to povedlo, takže to neřešil.

52 BBY

Champbacca zachránil Červánkovou platformu před pádem do hlubin. Starosta nevelkého, leč hustě obydleného distriktu navrhl pojmenování hlavního náměstí podle zachránce, ovšem nenašel se nikdo, kdo by to jméno znal.

49 BBY

Shteffan musel kvůli novému projektu odletět do horoucích pekel, rozloučili se a Champbaccovi zbyl byt a pár načnutých flašek. Přesunul generátor kvantové díry přímo dovnitř a po vypití všech zbytků se mu dokonce povedlo ho znovu zapnout, i když naprosto netušil jak.

47 BBY

Velitelem místní buňky Černého slunce se stal temný Jedi Vintu Skaar, který slíbil odstranění planetárního pozorovatele, a pro Champbaccu začaly veselé časy. V reakci na vnější hrozbu sestavil silně neoficiální skupinku zhruba dvaceti svých místních kamarádíčků, které decentně cvičil, aby byli v případě potřeby schopni se bránit, a předplatil si služby doktora Bitcoina.

46 BBY

Atentát na správce Bouřných dolů byl sice úspěšný, následný pokus o jejich obsazení silou už ale rytíř odvrátil, rovněž silou, protože říct si prostě nedali.

45 BBY

Tibannopolis se víceméně dobrovolně přidala k pirátům a přesunula se tam velká část jejich sil. Rytíř vymýšlel plán a jeho zaměstnanosti využily podřadnější živly v Oblačném městě, které znovu vystrčily růžky. Při jejich potírání se setkal s Bzikim, jehož později začlenil do své jednotky domácích partyzánů.

44 BBY

Růžky byly po zásluze znovu zadupány a posádka Tibannopolis toho využila k opevnění, což se přestávalo líbit domorodcům a byli čím dál víc proti jejich pobytu. Černé slunce pokračovalo v malých průzkumných a loupeživých útocích na těžební plošiny, produkce plynu však neklesla tak dramaticky, aby si toho Republika zaměstnaná Starkovou hyperprostorovou válkou vůbec všimla.
Champbaccův oddíl odboje pro Černému slunci se mírně rozšířil, přidaly se k němu i některé děti ulice a díky Sauronově podpoře byli i slušně mobilní. Jedno z dětí, dvanáctiletá zeltronská zlodějka Joya Brannigan, vykazovala značné nadání na užívání Síly, ale protože byla na přijetí do Chrámu příliš stará a bezprostřední, rozhodl se Champbacca, že ji začne cvičit sám a bez vědomí Řádu.

43 BBY

Černé slunce přešlo do kompletní ofenzívy, produkce plynu klesla na polovinu, většina planety ostře protestovala proti politice Tibannopolis, která už měla pirátů plné zuby, ale s jejich přítomností nic nezmohla.
Champbacca se do věci vložil potichu a mečem napřed, což vyústilo v šestatřicet mrtvých lumpů během první noci a značný pokles jejich morálky ráno, když to všechno posčítali. Následujícího dne však zasáhl i Vintu Skaar, takže rytířův druhý noční nájezd byl v půli přerušen nutností utkat se s temným meč proti meči.
Wookiee sice prohrál a byl zajat, nicméně jakmile o tom piráti informovali zbytek planety v naději, že zlomí jejich ducha, stal se pravý opak. Vlna odporu, iniciovaná Bzikim, Joyou a zbytkem partyzánů, se zvedla nejen mezi zbytkem planety, kde většina občanů rytíři něco málo dlužila, ale i v Tibannopolis samotné, načež byla značně oslabená tlupa nájezdníků i díky rytířově bitevní meditaci během pár hodin prakticky ušlapána, s výjimkou velitele, který uprchl. Rytíř hned po osvobození zmizel a do měsíce neutralizoval většinu zbývajících padouchů na planetě.

42 BBY

Ozval se mu Yussi s prosbou, zda by mu nepomohl v poněkud ošemetné situaci. Champbacca neváhal, zinscenoval vyšetřování pašerácké stezky mezi Nar Shaddaa a Bespinem a v jeho závěru nahlásil radě Yussiho smrt při výbuchu pašeráckého skladiště.

41 BBY

Na černém trhu po celé galaxii se objevila nová droga, halucinogenní houba blikšiš. Po prvním kole pátrání vyšlo najevo, že Bespin slouží jako jeho hlavní vývozce, ovšem dovážena byla odjinud. Rytíř tedy sledoval podezřelé náklaďáky a brzy se dostal na měsíc Parlara VII, kde také našel laboratoř podnikavých mizerů, kteří tuto látku vyráběli. Jeho pokus o zastavení výroby se ovšem trochu vymkl z rukou, transportér vybuchl, laboratoř shořela i s rodiči Shiv Lupa a on byl nucen v divoké džungli bez jakýchkoliv prostředků přežít téměř dva měsíce, než přiletěl další transportér pro zboží.
Po návratu zjistil, že se jeho neoficiální učednice dostala do puberty, což vydalo za dvacet jiných katastrof.

40 BBY

Navštívili Ugnorgrad, kde Champbacca našel k Síle citlivé dítě a i s učednicí pak pomohli králi Ozzovi. Joyce od něj jako výraz díků dostala rubínový prsten z dílny známé wookijské otrokyně a následně ho pod mistrovým dohledem použila při konstrukci svého světelného meče. Navštívili také Parlara VII, ovšem moc dlouho tam nepobyli, protože Joyce odmlouvala a při pocení vylučovala extrémní množství feromonů a jeho z toho bolela hlava, mimo jiné.

39 BBY

Joya mistra po vzájemné dohodě opustila a vydala se na cesty po galaxii za zábavou a kdoví čím.
Champbacca se stavil v Chrámu, kde vyfasoval novější model delty, načež se při její úpravách seznámil s Nevou Habilim. Následně se účastnil koloniální války o Alaris Prime a bojoval po boku Kuahtemocka, Rocca, Charmanny, Zymma a hlavně Shorana s Obchodní federací. Ve chvílích volna navštěvoval Hlavu slimejše a jeho majitelce v nestřeženou chvíli slíbil, že pokud bude ještě za dvacet let svobodný, vezme si ji.12
Ještě koncem téhož roku byl zpátky na Bespinu a pokračoval ve výcviku Joyce, která se venku stihla trochu vyblbnout.

36 BBY

Podezřele dlouhá doba klidu na Bespinu skončila, vrátil se Vintu Skaar, silnější než kdy předtím a se dvěma fregatami a další palebnou podporou, s níž během chvíle prakticky bez odporu obsadil Tibannopolis. Pak se ovšem z mraků vynořila nenápadná delta-5 následovaná hejnem létajících velryb a během následujících minut se Černé slunce s obrovskými ztrátami začalo stahovat. Na scéně nakonec zůstali pouze dva stíhači, přičemž jeden z nich ztrácel palivo a snažil se nouzově přistát na jedné z platforem.
Jeho pilot, pomstychtivý temný Jedi, tam s rytířem svedl lítý boj a nakonec i vyhrál. Wookiee ho však z posledních sil strhl s sebou do hlubiny, odkud ho na rozdíl od temného Jedie zachránila jedna z velryb, a nové eposy o slavném a skvělém ochránci planety na sebe nenechaly dlouho čekat.

35 BBY

Společně s Joyce překazili pokus Cebbara Dora o atentát na senátora za soustavu Anoat.

34 BBY

Na doporučení Rady se Wookiee vrátil na Coruscant a přijal sedmiletou Jessicu Karnis za svou padawan. Poučen předchozími chybami ji pak učil možná trochu moc drasticky, ovšem s vědomím, že pak přežije úplně všechno. Ihned po vyřízení papírů vyrazili na Parlara VII, užili si tři měsíce prázdnin all inclusive a Jessica o tom začala psát deníček.

Další detaily k tomuto období lze dohledat právě v tomto deníčku.

32 BBY

Začátkem roku provedl s Jessicou zátah v doupěti Hutta Krempo na Tarisu, kde mimo jiné vybojoval jejího plyšového rancora ze spárů rancora živého.
Ačkoliv se chtěl zapojit do bitvy o Naboo, nestihl to, protože s Jessicou řešili lapálie s Barakkou v Hsskhoru na Trandoshe. Požádal tedy aspoň radu, aby s královnou poslala nějaké posily, protože z toho měl špatný pocit, a když ho neposlechli a na Naboo kvůli tomu zemřel Qui-Gon Jinn, měl chuť je všechny proplesknout. Radě to následně pěkně od plic řekl, ale ovládl se a alespoň konečně získal titul mistra. Když se nicméně dozvěděli, kdo všechno míří na pohřeb mistra Jinna, radši s Jessicou vypadli na Malastare, užili si koncert Ding Dong Dugs, zabránili apokalypse a jakožto největší fanoušci kapely byli pozvaní do Dongova doupěte.

31 BBY

Navštívili Torix zrovna v době, kdy tam řádila epidemie, a taky Sarapin, kde měli za úkol kontrolu lávových elektráren.13 Podívali se i na Mon Calamari, kde naháněli Bobyho MekPerlina a na vlastní oči viděli, co udělá s oceánem cisterna LSD.
Protože na to, že do Chrámu pašuje rum v plyšových medvídcích, mu rada přišla, přešel na novou metodu a používal ke stejnému účelu alderaanské melouny.14 Kvalita Cookových marmelád pak značně stoupla.

30 BBY

Společně s Jessicou dopadli na Brentaalu twi'leckou vražedkyni Lynn Ven a její dvojče.
Následně navštívili Mexiko, kde Jessica zcela schválně zahodila čutoru, takže tam museli vydržet dva týdny bez ní.

29 BBY

Společně s Jessicou zavítali na Kashyyyk, aby se mohla účastnit pohřbu své adoptivní matky, ačkoliv to měla zakázané. Sám se ho ale neúčastnil a šel si odpočinout lovem kober v Zemi stínů. Sešli se až později ve vesničce Karrambacullek, kde se účastnili oslav Dne života a kde to Champbacca s tím slavením trochu přehnal. Po pár panácích se Salltrynem a velmi zběžném a poněkud zamlženém seznámení se s Rradcarou vypil nádrž Taterrrského čaje s náčelníkovou dcerou, vyspal se s ní a poblil mu sídlo, takže ráno musel i s učednicí prchat. Z osudného večera si nepamatoval vůbec nic, ale k opici alkoholové přidal ještě opičku modrou, Blumu, která mu usnula v kokpitu stíhačky a on ji před úprkem nestihl vyhodit.

28 BBY

Seznámil se s ortolanským uhlobaronem Ignáškem a poprvé ho napadlo, že mít strašnou hromadu peněz nemusí být nutně tak špatné, jak to prezentuje Řád.

27 BBY

Dobrovolně se přihlásil o misi na Rapaluza II, kde spolu s Jessicou pomohli místním zoufalým vědcům přesvědčit jejich šéfy, že udržovat na planetce posádku a zkoumat vodní chmel je holý nesmysl. Pár dní pak ještě strávili na severním ostrově se skupinou náležící k rodu Appachi a moc si tamní oceán piva užili.

26 BBY

Champbacca Jessice poprvé nalil její vlastní absinth, což nebyl až tak dobrý nápad.
V zájmu roztomilé sabotáže stíhačky mistra Windu se snažil ukecat několik padawanů včetně Uzidora, aby mu loď za úplatu přemalovali na růžovo, ale uspěl až u Vojty.15 Za trest pak s Jessicou hlídali larvu delegaci diplomatů z Dura, malého Yeba. Utekl jim, ale chytili ho, načež panu diplomatovi vypili celý bar včetně velmi drahé beruškovice.

25 BBY

Postřehl, že mu padawan začíná mlsně koukat po jednom Mandalorianovi, ale ačkoliv to neschvaloval, nijak výrazně nezasahoval, pouze se jí pokusil vysvětlit, že je lepší chlastat než šukat, protože to tolik nevede k temné straně. Měl pocit, že to nezabralo, ale věřil jí, že to zvládne.

24 BBY

Společně s Jessicou navštívili Chrchl, aby prověřili legálnost tamního alkoholu, a prověřili ho fakt znamenitě. Navštívili Flus, seznámili se s Fanoušem a Champbacca pojal nápad na investování do tamních lihovarů.

23 BBY

Jessica ho na Nar Shaddaa zachránila před temným Jediem, zatkla Hutta Somro a získala titul rytíře. Mistr se na afterparty v Trojlístku seznámil s Chlouppkem a po pár zelených pivech vyrazili v Kraytově řevu na Ilum. Tam přemohli gorgodona, Chlouppek získal svůj krystal kyber a cestou zpátky přes Brandeys díky Elixíru mládí na všechno zapomněli.
Na nějakou dobu se vrátil na Bespin, ovšem záhy tam potkal Orn Zhar, která přišla o mistra, ujal se jí a jakožto novou padawan ji vzal na několik misí.

22-20 BBY

Ač nechtěl, nakonec i on se připojil ke dvěma stovkám bláznů z Chrámu, co letěli na Geonosis. Kromě Orn, která ho uprosila, pak v aréně dával pozor ještě na Dextera Jonese, který se tam propašoval v kufru jeho stíhačky, a začátek války klonů tedy viděl pěkně z první řady. Jakmile se prosekali z arény, doletěl na velitelství a přispěl k dalšímu snažení Velké armády Republiky bitevní meditací.
Po návratu na Coruscant si zjistil něco málo o Velké armádě, s hrůzou sledoval, že většina Jediů nemá s využíváním lidí bez základních práv žádný morální problém, a poté, co se na to téma pohádal s radou, odmítl převzít velení nad Monitorem. Post generála tedy nikdy oficiálně nepřijal a s válkou toho chtěl mít společného co možná nejméně.
Krátce nato byl společně s mistrem Denyzzem vyslán na palubě Johauniny lodi na Miu Leptonis IV, aby prošetřili záhadné úmrtí, z nějž byl podezřelý padlý rytíř Taco Donos. Místo něj však nalezli Sev'rance Tann a celou akademii temných akolytů v dolech na krystaly nova, při jejímž čištění Champbacca zabil Vraxe, Cheev'andar a Beena a přišel o učednici. Následně měl díky jednomu z holocronů vidění, že se blíží možný konec Řádu Jediů, a vypracoval smělý plán, jak akademii a doly přestavět k obrazu svému. Zabavil Jungle Jet a hromadu natěžených krystalů nova, takže měl i něco do začátku. Rovněž přijal za novou tajnou padawan zachráněnou učednici Sagwen Aisling, Miraluku, která mu během čištění hnízda temnoty byla nesmírně nápomocná, a za novou vychovatelku Ninu Michaelis, která se o rozbití akademie pokoušela již dříve, méně efektivně.
Než si stihl vydechnout, musel ještě zachránit svou bývalou učednici na Oxirf'lanieru před Algernnon de Bray a stínem Ruukim, leč i to se povedlo, s nemalým přispěním mistra Denyzze a Wyrrgyho. Druhý jmenovaný byl následně pověřen odvážením zachráněných dětí z enklávy domů a Champbacca se na palubě Majesticu vrátil na Coruscant, kde svědčil proti stínovi a odkud dal vědět Chlouppkovi, jak je na tom Jessica. Během dlouhého videohovoru se opili tequilou založili spolu lihovarnickou společnost, které prorokovali zářnou budoucnost.

Ještě s kocovinou se účastnil mise na Taanab, kde společně s Vallou a Casem Mellem pomohl mistru Denyzzovi zachránit několik členů pomocných sborů ze spárů teroristické skupiny. Tito členové, Lempix, Peelo, Rahm Maawr a Vooj-tae, v čele s rytířem Habilim byli díky událostem na Taanabu prohlášeni za mrtvé, a tak jim okamžitě nabídl místo ve své nové akademii. Než se naposledy stavil na Coruscantu, aby podal formální výpověď, předal Blumu mistryni Nu a založil společnost InnNova Corp, zaletěl na Naboo, kde koupil těžební droidy, mimo jiné M-16 a M-33, do svých nových dolů na novu, a pak už si jen po Joye Brannigan nechal poslat generátor kvantové díry, se kterým přiletěla i Mia Mahariel.
Investoval balík do chrchelských lihovarů, vyhrál milion kreditů v soutěži s kódy z limonád, koupil bar Zelený lampion i s barmanem a kolaudační večírek nové akademie se tedy logicky odehrával tam. V následujících dnech až týdnech enklávu vybavoval jak mrtvým, tak živým inventářem, najal Jeffa Breena, přijal Cae Vitthar a nechal si přes Wyrrgyho dovézt Jubilee a další tři stíhačky N-1 od Hutta Borvo. Jeff pak v Otoh Mandassa sehnal zalaacy a Champbacca si z nich vybral samce Diviše.
Následně zjistil, že ho v Chrámu shání civilistka z Kashyyyku, začal to prověřovat a během návštěvy své domovské planety zjistil, že má šestiletého syna. Zachránil s ním Karrambacullek před otrokáři, vzal ho s sebou do enklávy a přidělil mu svou bývalou padawan jako mistryni. Taky zaletěli na Azoam, kde překazili invazi Obchodní federace, zajali Kunpi Tai a nabrali kromě Šedého Šuma a krátkodobě Keisell Swonn taky republikový, později jejich křižník Jolly Jedi. Při cestě zpět ho naneštěstí poškodili v ionizované atmosféře Fonn Avaris a museli s ním zaparkovat na druhém měsíčku.
Nedlouho poté vedl výpravu, která po zastávce na Teruyanu s pomocí Laciena lokalizovala zajatého mistra Denyzze a díky obrovské porci štěstí ho z Vogastisu zachránila bez jediného výstřelu.

Koncem prvního roku války za ním přišel Peelo s tím, že umí něco divného, a Champbacca navštívil zrcadlový vesmír. Tam se potkal se svým protějškem a došlo k souboji, při němž zdemolovali tamní budovu Galaktického senátu. Champbacca na poslední chvíli unikl jisté smrti a nakázal Peelovi, aby svou schopnost používal co nejméně, pokud možno vůbec.
V roce 21 BBY absolvoval s Chlouppkem pánskou jízdu, během níž mimo jiné vypili spoustu hospod, seznámili se s Meylounem a opravili střechu Mamá Vajssové na Rodii.
Roku 20 BBY se se Simbaccou vysekali na Mersinu, ale povedlo se jim dostat pryč, aniž by nějak ovlivnili chod tamního zařízení.

Další detaily k tomuto období lze dohledat v titulech Akademická kniha hříchů, Cesty za pokladem, Jak jsme šli na sever, Sebrané přednášky a nejspíš i v Povídání o massiffovi a nexu.

19 BBY

Konec války klonů a zlatých časů akademie.
Když se Champbacca ze záloh konfederační databáze na Zamhareeru dozvěděl o chystané invazi na Kashyyyk, zorganizoval na planetu menší zájezd, při kterém dopil zbytky experimentální housenkovice. Na úvod znovu zachránili Karrambacullek, tentokrát před Trandoshany, později se sešli s Chlouppkem, postavili trebuchet, zabránili zničení Kachirha a nevědomky věnovali Churrovi arzenál pyrogelových hlavic, které se tuze hodily o devatenáct let později. Rozkaz 66 přežil, neboť byl společně s kolegy daleko od hlavního bojiště, ale museli se nějakou dobu skrývat, nejdříve v Karrambaculleku, později v Chlouppkově dílně u Tyrvrarru, kde vypili sud archivní banánovice. Během následujících hodin navštívil Tunnatutikan, kde se opět viděl se Shoranem, Chenachochan, odkud musel prchnout před fanoušky Fárače, a Ittummi, kde při vítězném souboji s Taco Donosem a Sionou definitivně zničil prastarou akademii a našel holocron Aywen Aisling.
Před odletem se s Chlouppkem sešli nad pivem v nonstopu ve Rwookrrorro, v rámci záchrany Jessicy zrekvírovali Silver Fletcher a podařilo se jim z Agleru včas vytáhnout nejen ji, ale také mistra Denyzze. Ochutnal pak nejen kloní přídělovici, ale na oslavu vítězství i fernet z palubní přihrádky Silver Fletcheru, takže s Chlouppkem oba málem zemřeli, ale naštěstí stihli včas namíchat Wookiee-wango a zachránit se.
Po příletu na Miu Leptonis IV je ještě čekalo nepříjemné překvapení, protože jim opilý Wyrrgy v jejich nepřítomnosti rozmlátil hospodu, ale vypoklonkoval ho, Chlouppek ho odvezl na Nar Shaddaa a po vypnutí komunikačního mostu jim bylo relativně dobře.

Občanská válka

18-15 BBY

Ještě pár let se snažil udržet tajnou akademii v chodu, ale nebylo to nic snadného. Výlety mimo soustavu byly omezeny, kontakt s vnějším světem víceméně zpřetrhán. Jen občas někdo zaletěl pro zásoby nebo zachránit planetu či pět. Během jedné večerní seance v Zeleném lampionu se mu Jessica svěřila, že ji její bývalý padawan málem znásilnil, a Champbacca se napil na to, že se mu to nepovedlo.

15 BBY

Jakožto jediný dostupný mistr vyrazil krátce po Vánocích na pomoc Nevovi s Rahmem, kteří byli při nákupu zásob na Kuatu napadeni lovci Jediů, a po souboji s inkvizitorem, jehož meč mu explodoval do ksichtu, byl zajat Inkvizicí.16 Během výslechu na Citadele mu inkvizitorky Miranda Lenico a Neryssa vypálily oči17 a Algernnon de Bray se přes paměťový krystal dozvěděla, jak obejít obranu enklávy. Nakonec byl zachráněn společným úsilím Jessicy, Jessieho, Chlouppka a Woallce, ale mistr Denyzz byl při záchranné akci zajat Ruukim, Jessie se obětoval, Jessica zemřela na následky zranění a akademie to stejně měla spočítané.

14 BBY

Jakmile byl po pohřbu Jessicy schopný alespoň trochu fungovat, nařídil evakuaci akademie. V prvním kroku poslal Joyce s Fosh naházet akademickou sbírku holocronů do jezera, nechal k nim vyrobit mapu a na ten z Ittummi úplně zapomněl. Jako zdrcený slepec při evakuaci spíš překážel18 a málem se dorazil při nehodě v Jubilee, ale nakonec se vše povedlo a na Jolly Jedie se dostali před příletem Inkvizice. Na palubě venatoru Champbacca oficiálně rozpustil akademii, pasoval Sagwen na rytíře a doporučil všem, ať se rozletí po hvězdách a k Miu Leptonis už nikdy nepřibližují. Bezprostředně po jejich odletu se se Sagwen a M'Keshem vydali Silver Fletcherem na Alaris Prime, kde se učil vidět pomocí Síly, a i ji pak poslal najít si vlastní místo ve vesmíru.
Jakmile však učednici zamával, sešel se tajně s Chlouppkem a společně pátrali po Algernnon de Bray, která za to všechno mohla. Díky tomu, že jim Ruuki nenápadně do cesty kladl vodítka, aby se zbavil všech tří, se jim to nakonec povedlo, oni ji v jejím sídle na Limpi po náročném souboji zabili a její dceru dali k adopci. Rovněž zničili paměťový krystal a přetížením krystalu v jejím světelném meči odpálili sídlo na oběžnou dráhu. Následně se jejich cesty rozešly, aby Inkvizice neměla tak snadnou práci, a Champbacca se dal na popelaření. Když se pak jednoho dne dozvěděl, že Chlouppek zemřel při havárii vznášedla, zpřetrhal veškeré kontakty, začal nezřízeně pít a vůbec to s ním nebylo veselé.

12 BBY

Přestal popelařit na planetách, kde atmosféra ničila součástky i šrot, a upřel svou pozornost do vesmíru, k tamním bojištím z války. Navštívil Raxus Prime, kde mu Anna-nana s klanem nalili rezavou houbovici a postavili Palpatinův palec, a on s ním začal létat v Bothanském prostoru, mezi Bothawui, Krantem a Kothlisem. Na Kothlisu zachránil Jastru Im'jiu před gaunery a udělal si z ní kamarádku do deště, což se hodilo, protože byla veterinářka.

8 BBY

Pokusil se rozebrat kus trupu Malevolence na Antaru, ale byl vyhnán ostrou střelbou.
Ve volném čase při cestách hyperprostorem rozebíral a zase skládal svůj světelný meč, integroval do něj ten Sionin a nakonec je oba ukryl mezi součástky lodi a do modelů imperiálních křižníků, které si stavěl z odpadků. Společnost mu nezřídka dělal duch Šedého Šuma, což Champbacca zpravidla neoceňoval,19 ale pravděpodobně ho to uchránilo od zešílení.
Příležitostně navštěvoval Trantor a snažil se tam najít nějakou pěknou hospodu osmé cenové skupiny, leč moc se mu nedařilo, a tak častěji popíjel v temných uličkách.

7 BBY

Během přistání na Nar Shaddaa zabil inkvizitora Arssadriho, který po něm pátral již sedmým rokem, díky jedné flašce z Trantoru a psychometrii ho dohnal a pod rouškou tmy se mu vplížil na loď. Souboj to byl rychlý, protože stín přecenil svou schopnost se maskovat před někým, kdo je slepý, a Champbacca si ponechal jeho světelný meč.

6 BBY

Konečně na Trantoru našel pajzl snů, Zkurvenou díru, a trávil tam až zbytečně moc času. Občas byl ale k vidění i na Nar Shaddaa nebo na Manaanu, jen se úzkostlivě vyhýbal světům, ke kterým měl dříve nějaký vztah.

4 BBY

Během zastávky na Manaanu si pod vlivem bílé velrybovice koupil harpunu20 a následně s ní vyrazil zabít Vadera, ale naštěstí včas vystřízlivěl21 a nestihl si ani pořádně prohlédnout následky epidemie šarlatové plísně na coruscantské metawroshyry.
Našel výhodné odbytiště šrotu na stanici Kotouč, kde se mu líbilo hlavně v dolním prstenci a U Lva, ale brzy tam na něj narazila rodina Freemakerů22 a později si začali lézt do zelí takovým způsobem, že to ani sušenky nezachránily.23 Champbacca jim tedy jako moudřejší ustoupil a Kotouči se od té doby vyhýbal.

1 BBY

Během shánění těžařských laserů pro Palpatinův palec potkal v Belgarothském asteroidovém pásu Hutta Graballu a po pár pivech mu slíbil, že se po válce stane investorem jeho plážového letoviska.

0 ABY

Další detaily a subjektivní komentáře k tomuto období lze dohledat v jeho holocronu.

Když došlo ke zničení první Hvězdy smrti, byl zrovna na Nar Shaddaa a v Konečné stanici se od Ringa dozvěděl, že jeho parťák onu ošklivou věc přežil. Opět se setkali a stálo to za to. Ještě ten den poznali Moz'Goja, zaměstnance Tetragonu, zachránili s ním jednoho profesora s obstarožním droidem a zjistili, že pro Wyrrgyho ukradli jistý artefakt šéfovi zdejšího Hutt Townu. Champbacca poznal, že jde o Deník Whillů, ale tím jeho příspěvek k identifikaci knihy končil, a i když by radši zašel do hospody a pokračoval v předstírání, že neexistuje, ukecal ho Chlouppek, aby Wyrrgymu pomohli. Společně s Mozem a profesorem vyrazili na Opilé ovečce přes Corsin na Mygeeto, kde přes sérii kontaktů opět navštívili Ledovou placatku a nakonec v hotelu potkali dva klony, kteří Chlouppkovi předali zprávu od starého známého.
Následovala týdenní pouť s mistrem Aku, Lurmenem z vedlejšího města a členem starého řádu Akir, který je dovedl do podzemní jeskyně v horách. Tam ve vizi spatřili tři generické lidské ksichty a zamířili zpátky, v čemž se jim marně pokusila zabránit IDNRA. Za to, že se Aku málem nechal dvakrát dobrovolně zabít, ač mu Champbacca pomáhal, si pak ti dva vzali Maskovač Síly z jeho sbírky cetek a vrátili se za Mozem. Zdržel se i odlet z Mygeeta, ale zvládli to a nikdo neumřel.

Šestnáctý den po zničení Hvězdy smrti se vrátili na Nar Shaddaa, dali si pár dní pauzu a opět se sešli v hospodě Rok'Pok, kde Champbacca poznal Kodyho a Rodýho a kde se k nim přidal i Moz, jenž se mezitím stihl otočit na Miu Leptonis IV a s pomocí Simbaccovy odbojové buňky získat pár holocronů, neboť Champbacca odhadoval, že by se jimi dal Deník Whillů otevřít. Popili, vyzvedli Indysse od Mozových příbuzných a šli otevírat.
Moc dobře to nešlo, ale po nějaké době se jim povedlo spojit holocrony Dartha Karvuse a Tuvase Akoka a… něco se stalo. Indyss byl každopádně dost k ničemu a Champbacca celou dobu uvažoval, jestli by neměli na pomoc přizvat Garteka Solona.

Než z toho stihli cokoliv vyvodit, ozval se Chlouppkovi Šošonský král, že potřebuje pomoc, a protože Champbacca špatně slyšel, letěl na Kashyyyk, přesněji do mlhoviny Tyyyn, taky. Tam se dozvěděli plán, on po patnácti letech viděl svého syna a nebyl z toho ani trochu nadšený, protože přesně tomu se chtěl svým popelařením vyhnout. Společně nicméně infiltrovali Tábor 52, kde pod vlivem inhibičních čipů otročila spousta Wookiů z okolí Tyrvrarru a kde měla být očipována várka zotročených kolonistů z Alaris Prime. Pomohl s obsazením AT-ACT, které později napojili na vysílač a pomocí deaktivačních kódů získaných Kodym z křižníku Frau Engels na orbitě rozjeli vězeňskou revoltu. Akci zkomplikovalo odvetné zničení jezera Varf Impériem, kvůli kterému zemřel Churr, ale díky u něj dříve uschovaným pyrogelovým hlavicím se nakonec všechno povedlo. Champbacca vypil půlku Volebního speciálu, znovu se dostal ke kniplu Jungle Jetu a zachránil svou nikdy neviděnou sestřenici z Rraholce, respektive zachránil Rraholec před svou nikdy neviděnou sestřenicí. Křižník během odletu těžce poškodili pyrogelem a on doufal, že se bude moct jít zase na pár let někam zašít.
Nemohl. Během čekání na Kanryho a Juráška na základně odboje musel utěšovat Erris, a protože u toho bylo větší než malé množství Taterrrského čaje, ještě ten večer měli zaděláno na další dítě, opět aniž by si to pamatoval. Po zbytek jejich pobytu na základně se někde zašíval a vyspával kocovinu, načež se na Simbaccův návrh všichni včetně zhruba tří set zachráněných Wookiů přesunuli na Jolly Jedie, kde mu z úprav hangáru poněkud klesla brada, kde navštívili symbolický hrob Jessicy a kde chvíli pobyli.
Měl tam příležitost potkat hned několik přeživších příbuzných a také Shteffana, ale vlastně z ní moc nadšený nebyl a radši chtěl co nejdřív vypadnout, protože měl pořád pocit, že je svou přítomností všechny ohrožuje.

V následujících dvou měsících se převážně zašíval v pomocné strojovně a byl by tam trávil všechen čas na lodi, kdyby mu Chlouppek nepromluvil do duše. Pak se trochu socializovat začal, ale pořád viditelně trpěl a byl slyšitelně sprostý. Začal nicméně učit potěr, zejména Emily s Bananou, ale také alespoň symbolicky Frodirra a Roudýho, v užívání Síly. S Erris se nevídal, se Simbaccou jen minimálně a většinou ho prudil otázkami, jestli už požádal Panchah o ruku. Na svatbě Balmorry a Sulacca prasklo, že ví, že je Fidorkka jeho sestřenice, a byl z toho přesně ten typ povyku, před kterým ji chtěl ochránit. Po svatbě si v hangárové zahradě docela slušně pokecal s tamním inteligentním stromem, ale ani toho nikomu nepráskl, a později vyzvedli Palpatinův palec, Nostromo a Opilou mouchu z Nar Shaddaa.
Když se pak začal sypat vodní čip, kontaktoval ve snaze najít náhradní Anna-nanu a dozvěděl se od něj, že by ho měl mít nedaleko žijící Mari-runi. Ten požadoval uspořádání závodů kluzáků, do nichž se Champbacca zapojil jen při hledání náhradních dílů mezi šrotem. Ačkoliv závod vyhrála Leela a tedy povstalci, neradoval by se z toho ani za předpokladu, že by během nich nebyl kriticky raněn Simbacca. Naštěstí včas zasáhl Chlouppek a na palubě ho vystřídali V'r a IM-62, takže přežil, ale to Champbaccovi rozhodně nezabránilo v kopání do věcí a nadávání takovým způsobem, že by se špačci mohli učit.

Po nějaké době nasedl s Chlouppkem na Jungle Jet a vyrazili na Atalay, kde zjistili, že Wyrrgy ještě žije, jen se chová podezřele, vypili hospodu U Bílé helmy a s pomocí Deeka a jeho zdrojů vyjmuli obří krystal kyber z chrámu na modrém měsíci, čímž obnovili rovnováhu v soustavě. Wyrrgyho laxní přístup k vlastní ženě ho pak přiměl výrazně změnit pohled na život a po návratu se omluvil Erris i Simbaccovi, že se choval jako debil.

Jakmile se Simbacca zotavil z nejhoršího, vzal ho Champbacca na výlet pro artefakt, o kterém se kapitánovi už nějakou dobu zdálo. Navštívili spolu jemu známou restauraci U Lva na Kotouči, kde potkali Garteka Solona, a později Kothlis, kde je ve své rezidenci přivítal Hugo Bodani. Pomohli jeho asistentce získat rakatanskou mapu z oceánu na Corsinu, díky čemuž získali jak artefakt od Huga, tak batůžek od Sis, a mohli se vrátit.

Následně se společně s Chlouppkem, Fidorkkou a A1-H8 podíleli na záchraně křižníku Hammer of Freedom a obsazení Flame of Justice, kde Champbacca opět sáhl po světelném meči a s obnovenou grácií tam krájel stormtroopery. Akce dopadla úspěšně, všichni se vrátili na Jolly Jedie s novou historkou a on se sice i nadále vyhýbal větší pozornosti ostatních, ale už je aktivně neodrazoval.

Byl u toho, když se z akce na Nar Shaddaa vrátily Banana se Štěknou, a zprávy o ztrátě Emily nesl až překvapivě špatně. Neřekl sice ani slovo, ale bylo zjevné, že má strašnou potřebu všechny seřvat, že přesně kvůli tomuhle chtěl vypadnout a uchlastat se k smrti někde mezi reznoucím šrotem, a radši se zavřel na palubě Palpatinova palce, aby si nezkazil karmu. Až po nějaké době se proplížil do Koktavé školnice, vzal tam tři flašky zelené a zašel stabilizovat Bananu, která balancovala na hraně temné strany. Moc toho nenamluvili, ale oběma jim to prospělo a na budoucí pouto mezi padawanem a mistrem bylo zaděláno. V její kajutě ho napadlo, že by mohl vzít Chlouppka, nasednout do Smrtonoše a zkusit na sebe nalákat Siena, aby Algernnon vrátili úder, ale chtěl to ještě promyslet. A taky si chtěl trochu zacvičit s novou slepeckou holí, kterou dostal od Krobarra.

Když o pár dní později přiletěla Joyce s balíčkem, nechal ji, ať se vyřve, protože si pamatoval, že to je nejlepší, a až pak vyrukoval se svým plánem, který byl určitě jednodušší než vzít Citadelu ztečí. Hned následující den si nechal u Motyccy spíchnout novou jedijskou róbu a vyrazil s Chlouppkem, Fidorkkou a sledovacím zařízením ze Smrtonoše přemontovaným na ARC-170 na Nar Shaddaa, kde se stavili ve Vystříleném zásobníku a později v sídle Mamutomutů, kterým se povedlo dopadnout inkvizitorku Neryssu. V kině Bulva se sešli s Kodym, který jim nastínil své zapojení do operace Valkýra a se kterým následně odlovili první dva inkvizitory z dlouhého seznamu, přičemž světelný meč jednoho z inkvizitorů si Champbacca ponechal za účelem jeho rozebrání na součástky pro drobotinu. Při výslechu získali nějaké informace o chodu Inkvizice, ale Neryssa se taky přiznala, že zabila Lempixe, což Chlouppka rozčílilo natolik, že jí ustřelil nohu brokovnicí. Tato noha byla následně odeslána Mirandě Lenico, její milence a zároveň druhé z osob, které byly zodpovědné za Champbaccovu slepotu.
V následujících dnech zašel na pivo s Baldy Crew, v hospodské rvačce podával židle a před odletem na Rozengard si u pana Chawicka nechal vyrobit novou pásku přes oči, červenou, voňavou a na míru. Při akci na Rozengardu zaútočil společně s Fidorkkou tajným tunelem, ale obránci jim ho odpálili nad hlavou a útok již nešlo odvolat, tak se přesunuli k hlavnímu vchodu. Tam se štěstím vyhrál souboj s Mufarem, kterého připravil o ruce a meč, ale nechal ho žít, a pak byl v duelu raněn Ugidou, která mu svým mečem nařízla bok kousek nad játry. Mise ale skončila relativním úspěchem, tým se přesunul zpátky na Nar Shaddaa i se zachráněnou Falleenkou a on se následující týden zotavoval, stejně jako někteří další ranění. V jednom snu spatřil Logannu, jak pobíhá po budově Galaktického senátu, ale přeradostnou novinu, že bude znovu otcem, z toho nevydedukoval. Párkrát navštívil Neryssu a naopak byl přinejmenším jednou navštíven Mozem, díky čemuž pojal nápad, jak mu to u Huttů vyžehlit.
Po týdnu srůstání byl v okolí spatřen Sien, což ho zvedlo z postele spolehlivěji než jakýkoliv stimulant. S podporou ostrých hochů s kvéry a jetpacky ho odchytil, nechal zamknout a následně ho s Fidorkkou a jedním myšohryzem vyslýchali. Sien jim toho o sobě pověděl hodně, ale nic z toho jim nebylo příliš platné, a tak vzali zavděk druhou dobrou zprávou toho dne - že Chlouppka v hospodě navštívila Cae. Díky ní a Šedému Šumovi se pak spojili s Emily na Citadele a snažili se jí dodat sílu odolávat svodům temné strany ujištěním, že na její záchraně pracují. Champbacca nadále setrvával u svého přesvědčení, že jestli mají všichni ten bordel ve zdraví přežít, musí nějak rozeštvat nebo přinejmenším znejistět Inkvizici, k čemuž chtěl využít Loraxe.

Toho však krátce nato zabila Carke, kterou k němu pustil Pitas, a tak bylo třeba plány trochu pozměnit. Champbacca se nejdřív společně s Chlouppkem, Fidorkkou a Mozem stavil v paláci Hutta Grakkuse, kde vrátili Deník Whillů a několika světelnými meči ze sbírky smázli ten ošklivý přešlap z minulosti, pak se šli podívat na Furriosin zápas s gladiátorem v aréně a v neposlední řadě zmrazili Carke do karbonitu, protože momentálně na ni neměli kapacity a nechtěli riskovat, že temnotě propadne úplně. Během after-afterparty v Demoliční kouli je kontaktoval Deek, který jim přivezl špatné zprávy a dárky. Přijali oboje, dárky věnovali majiteli a se zprávami se museli nějak vypořádat. Ačkoliv to Champbacca ostatním rozmlouval, nakonec uznal, že za spolupráci s Tetragonem a Anhurem to asi stojí, a zanedlouho už nasedali na imperiální lambdu a mířili ve společnosti Baldy Crew na Okamar, kde proběhla celkem zdařilá záchrana Voh-Jina a kde zabili dva inkvizitory ze sekce 9. Rovněž tam ukradli loď, s níž po cestě založili sklad mrtvých stormtrooperů na bludném asteroidu a s níž přes jeho další hlasité protesty zamířili k mlhovině kolem Atalay, prověřit, co je s Wyrrgym. Zatímco Chlouppek a Kody se, trochu s křížkem po funuse, pustili do průzkumu planety, on je jistil z oběžné dráhy, osvěžil si umění bojové meditace a soustavně pičoval. Když pak zachránili nejen přes dvě stě klonů a jejich rodinných příslušníků, ale také nějakou holku a Wyrrgyho v kómatu, byl děsně rád, že můžou konečně vypadnout, a ochotně nastavil kurz do mlhoviny Tyyyn. Tam předali Wyrrgyho do péče jeho ženě, Kawenu komukoliv, kdo o ni projevil zájem, a zajatého důstojníka i s lodí a sešitým Rodianem Kanrymu, načež je Voh-Jin na Růžovém sršni hodil zpátky na Nar Shaddaa.
Cestou ještě absolvovali kratší epizodku, při níž vyšlo najevo, že Rox dokázal uložit svou duši do neživých předmětů a působit z nich na okolí, a to i skrytě, a tak bylo obratem odbojářům doporučeno, aby Wyrrgyho smetí, Kawenu a klony nejlépe naházeli do slunce, v horším případě aspoň zamrazili a schovali někde daleko od lidí. Pak už doletěli na Nar Shaddaa.
Tam si zašel popovídat s Neryssou a se Sienem, ale hlavně skočili s Chlouppkem za panem Chawickem, protože potřeboval něco, co by se hodilo k černým brýlím a imperiální důstojnické čapce. Na měsíčku nepobyli dlouho a rázem zamířili na Oarlig, kde jim Deek odměnou za dobře odvedenou práci propůjčil Kančí hnízdo, které se mělo na následující týdny stát předsunutým stanovištěm pro plánování operace Trebuchet. Tam začal s ostatními cvičit a pomalu se psychicky připravoval na to, že bude při útoku na Citadelu koordinovat imperiální jednotky přímo z paluby Götterdämmerungu, zatímco ostatní se budou účastnit výsadku a s velkou pravděpodobností tak zařvou. Znovu se tam potkal s Roccem, ochutnal blecherovku, cvičil si bitevní meditaci na místních Chadra-fanech a chvílemi přemýšlel nad pálením chadrafanovice a jen se štěstím se od Banany, s níž absolvoval krátký kurz přežití v bažině, nedozvěděl, že bude znovu otcem.
20. 8. se po dlouhém naléhání na zbytek hrdinů stavil na Ugiva Cortax, kde Kody jménem lorda Tonewyho poslal Rozary na Citadelu varovnou zprávu o tom, že byl svědkem a málem i obětí konkurenčního boje jednotlivých inkvizičních buněk. O dva dny později se objevil na oběžné dráze Gamorru, kde se účastnil několika cvičení s imperiálními piloty a několika důstojnických porad s Frau Engels, z níž se mu ježily chlupy v nose.
28. 8. podnikl Götterdämmerung společně s Brunhildou zákeřný útok do nitra soustavy Urma, kde Champbacca společně s Cae meditovali na můstku velícího křižníku a koordinovali útok na Dominatrix a další obránce Citadely. Operace se zdařila, Emily byla zachráněna a Citadela zničena, ale Algernnon de Bray byla oproti původnímu plánu zachráněna a společně s Tamorou pouze zajata. Champbacca protestoval, ale nezbývalo mu než se společně s hrdiny a lupem ze skladiště přesunout do Kančího hnízda, kde měsíc slavili a udržovali Císařovu ruku v umělém spánku.
Během září toho stihl docela dost, s Chlouppkem toho hodně vypili, byli prohlášeni za spasitele nové chadra-faní církve a taky pojali nápad na znovurozjetí své lihovarnické kariéry. Díky Cae zjistil, jak si vedou ostatní přeživší duhoví rytíři, a nebyl pobaven. 17. 9. koupili pivovar Kanec, podařilo se jim najít a kontaktovat Fanouše a začali plánovat nejen velkou expanzi s pomocí Tetragonu a Satanica Exports, ale také permanentnější umístění pro těhotnou Algernnon, s čímž jim opět pomohl Deek. O pár dní později se stal jedním ze dvou nechadra-faních strážců receptu na blecherovku. 29. 9. v pivovaru přivítal Siena, který se dostavil na rekvalifikační a rehabilitační kurs, neboť chtěl odčinit své hříchy a snad i vidět svou dceru, což Champbacca shledal nanejvýš výchovným.
Na začátku října s Moz'Gojem a Bananou dopravili Algernnon de Bray na Kompostárnu, nepoužívanou základnu Tetragonu v Nirgorově pásu, a Champbacca to tam začal trochu zefektivňovat a hodně zútulňovat. Chtěl na asteroidech pěstovat chrchly, ale protože Krassus Destriel na první pokus přivezl nepoužitelné žížalky z Dantooine, tento projekt nabral zpoždění ještě před samým začátkem. 15. 10. byl na hlídce vystřídán Chlouppkem a strávil společně s Bananou a Fidorkkou další dva dny na Ugiva Cortax, odkud si přivezli množství studijního materiálu a nepěkný pocit, že je to místo stále prolezlé temnou stranou. Po návratu na Kompostárnu již mohl vysadit chrchly a až do konce měsíce společně s Chlouppkem učili Fidorkku a Bananu užívat Sílu a světelný meč.
Výcviku se věnoval i v listopadu, kdy je Chlouppek kvůli kontrole lihovaru opustil, a šlo mu to výborně. Nadále také obezřetně hlídal Algernnon de Bray, její dceru vzal na milost a rozjel plán na její velkolepé přivítání na tomto světě. 15. 11. mu služba oficiálně skončila, ale na Kompostárně zůstal a hlídal, jestli Kody zvládne uhlídat kromě Algernnon také Roudýho a Tamoru, s níž absolvoval několik dlouhých rozhovorů. 28. 11. se nechal ukecat, aby s Chlouppkem na Den života zavítal na Jolly Jedie, nevěda, že je to past, a když na palubě zjistil, že je Erris v pokročilém stádiu těhotenství, zpanikařil a na Palpatinově palci i s M'Keshem uprchl do Bothanského prostoru.
Strávil pár dní na Krantu, kde hledal vhodné povolání, jímž by uživil Erris i dítě. S nevalnými výsledky zkusil košíkářství, hrnčířství a málem i sklářství, přičemž jeho výrobky připomínaly spíš části světelných mečů než jakkoliv jinak použitelné produkty, a navštívil vesničku, kde se ještě nedávno skrýval Echuu Shen-Jon. Tam pro vesničany nějakou dobu lovil hady, což ho bavilo. Jakmile si však uvědomil, že tohle hledání je jen zástupný problém, planetu opustil, ale ještě se stavil na Kothlisu, kde dalších pár dní přemýšlel na pláži mezi palmami. 10. 12. musel navštívit hlavní město planety, protože M'Kesh sežral podezřelou rybu a začal vykazovat známky otravy, a protože tamní zvěrolékařkou byla jemu známá Jastra, probral svůj problém s ní a rovnou si nechal udělat vasektomii. 12. 12. se vrátil na Jolly Jedie, konfrontoval Erris a výsledkem bylo, že je vlastně všechno v pohodě, neboť od něj vlastně nic nečekala. Ještě několik dní na palubě zůstal, dostal od Banany holocron z Ittummi a 23. 12. vyrazil na Kompostárnu, přičemž se ještě stavil na Tatooine, kde naložili Herodes. K malé Algernnon de Bray pak přijel na bantě, se zlatem, kadidlem i myrhou a připadal si hrozně vtipně. Když došlo na popravu Císařovy ruky, nabídl se, ale Chlouppek to udělal sám, smrtelnou dávkou azuritu, a Champbacca pak jenom spálil její tělo a popelem nakrmil chrchly.

1 ABY

Na Kompostárně zůstal i v lednu, dojil banthu, vynalézal modrý kumys, poskytl Bananě teoretické znalosti k postavení vlastního meče a oběma učednicím obecně věnoval spoustu času. 30. 1. na základně přivítal i Fanouše se Sienem, kteří tam byli převeleni z již rozjetého Oarligu, aby postavili destilační kolonu na výrobu nové várky chrchlovice, a bylo to dobré. V nákladu pak objevil i černé pasažéry, sedm Chadra-fanů, kteří se svezli se zásobami z Oarligu, aby byli blíž svému spasiteli, a on je zachránil před udušením.
První polovinu února strávil převážně dalším výcvikem a řešením problému s blechami, následně konečně otevřel holocron z Ittummi a začal se od Aywen učit některé zapomenuté postupy při výrobě světelných mečů. Koncem měsíce pak vzal Chadra-fany na milost, sem tam je taky něco naučil24 a dva z nich, Peechpeera a Keechpeha, si i docela oblíbil.
10. 3. vyslyšel volání Cae, že je po něm na Jolly Jediovi sháňka, naložil na Palpatinův palec veškerou dosud vyrobenou chrchlovici, nechal Chadra-fany hlídat Siena a vyrazil i s Fidorkkou a Bananou na loď svého syna. Zbytek měsíce pak strávil převážně hlídáním Erris a ošetřovny, naháněním Chlouppka, aby byl v pohotovosti, a obecně pruzením veškerého lékařského personálu, který měl dost práce i s dalšími těhotnými. Do oslav již narozených dětí se zapojoval jen částečně, od Warfarrina dostal prášky na uklidnění.
1. 4. v časných ranních hodinách začal slavit, protože se mu po dlouhém a náročném porodu narodila dcera Fichurra, a díky práškům mu nejdřív bylo i docela jedno, že ji matka pojmenovala po zesnulém dědečkovi. Hned ráno následujícího dne schválil Simbaccovi svatbu, i když se mylně domníval, že si bere Panchah,25 a v následujícím týdnu se seznámil s Kerberrou a Fatayyrem, jedinými přítomnými příbuznými Merumeccu. Rovněž se pokoušel vyléčit Krobarrův šedý zákal blecherovkou, ovšem ne moc úspěšně, a inspiroval ho k výrobě dvou čepelí.
Od svatby jako takové se distancoval a tvářil se, že na ni jde jenom kvůli dortu, ale ve skutečnosti si ji relativně užil, předal novomanželům jako dárek topinkovač a byl zvědav, kdy se to zase všechno posere.

Posralo se to hned 13. 4., kdy Cae zjistila, že Carke byla celou dobu poslední rozengardská inkvizitorka, povedlo se jí ochromit Kodyho a napráskat nejen jejich aktivity, ale zejména operaci Valkýra. Champbacca s Chlouppkem vyrazili na Oarlig, kde očekávali návštěvu z vyšších míst, a nebyli zklamáni. Utkali se tam s inkvizitorem Hanakem, který si vzal jako rukojmí jejich zaměstnance a který je málem oba vyřídil. Nakonec to ale dobře dopadlo, zajali ho a i díky intervenci Siena se domluvili, že je nahlásí jako zabité a podloží to předložením světelných mečů, aby měli všichni tři pokoj. Druhého dne dorazila Fidorkka se sotva stabilizovaným Kodym, kterého naložili do roztoku bacty a blecherovky, a vymýšleli, jak zachránit Roudýho a jak vlastně zjistit, kde je. Inspirován pohádkou, o níž mu vyprávěla Banana, poznamenal Champbacca, že by bylo stejně nejvtipnější, kdyby ho Carke šoupla někam za roh a bavila se tím, jak ho nemůžou najít, a ostatním to nepřišlo zas tak pohádkové.
Jakmile zvládal Kody aspoň chodit, přesunula se čtveřice na Ugiva Cortax a Champbacca potvrdil, že z Temného labyrintu cítí i něco, co tam při jeho poslední návštěvě planety nebylo. Nedokázal to zaměřit ani identifikovat, ale protože našli i jiné stopy potvrzující přítomnost lidského dítěte, po celkem zbytečné návštěvě Magna Cortax a krátké přípravě do toho šli. Champbacca si stejně jako ostatní prošel psychicky náročnými zkouškami, při nichž se ubránil temnotě a nakonec byl znovu konfrontován s lordem Wango. Setkání se tentokrát obešlo bez násilí, ti dva si podali ruce, zrcadlový Wookiee utrousil cosi o svém šlechtickém původu a bylo po všem.
Ven vyšel jako poslední z první skupiny a ještě u východu se seznámil s Janjou, která Kodymu pomohla se záchranou Roudýho. O chvíli později byl svědkem toho, jak z labyrintu vypadla i Fidorkka, a opět se viděl se Zotharem, který naštěstí jejich předchozí dohodu ctil a rozšířil ji i na Kodyho, jehož původně přiletěl dorazit. Ačkoliv pak ještě přišla zpráva od Šošonského krále, že se Wyrrgy hýbe, a hrdinové měli dilema,26 nakonec se vydali na Oarlig, nejdřív se trochu vzpamatovat z událostí v labyrintu. Tam se dozvěděl, že jeho loňský inzerát na odlov inkvizitorů přinesl své ovoce, absolvoval objevnou výpravu na Párák a ochutnal krokopíra. Sem tam měl ještě pocit, že je pořád v labyrintu, ale odeznívalo to.
22. 4. vyrazil s Chlouppkem na Palpatinově palci na Boyarr, prověřit zvěsti, že se Wyrrgy hýbe, a po následném mezipřistání na Jolly Jediovi se vydali do sektoru Braxant, po stopách Stařeny. V rámci krytí chvíli pracovali pro Cordii na Vibu 3, Champbacca jako svářeč, a skamarádili se s Winstonem, ale dlouho tam nepobyli a osud je zavedl na sousední měsíc. Tam společně s vochechulí, co se vydávala za Aryku a maskovala amuletem, zachránili její matku, vochechuli, která se na hranici vydávala za Stařenu a taky maskovala amuletem.
3. 5. se Champbacca a Chlouppek probudili v jeskyni s bahnem, kterou o několik dní dříve navštívili a v níž s nimi byla pravá Aryka a Zok'Tuk s několika Vibladony. Společně pak táhli lesem, přežili bombardování i další věci, zjistili, že Fidorkka stihla vyhecovat záchrannou operaci, a Champbacca byl z vývoje věcí natolik přesvědčen o tom, že je stále v Temném labyrintu, že je nebral moc vážně. Spolu s Chlouppkem a Arykou ale zachránili vibladoní vesnici, ochutnali místní ohnivou vodu, zabili jednu z vochechulí, poslali Opilou mouchu pryč, našli u sebe zaměřovací štěnice a po zralé úvaze je během návštěvy Ještěrčích jazýčků spláchli do záchodu. Jakmile se z měsíce povedlo dostat aspoň holkám záchranářkám, zavolali si Deekovi o odvoz a Champbacca Bananě i Emily zakázal jakékoliv další pokusy o záchranu před čímkoliv. Nakonec je vyzvedl Kody, na jehož lodi bez komplikací odletěli a kterou na Doxaparu důkladně zkontrolovali.
Aryku pak zavezli na Boyarr, aby se jakožto jediná naděje podívala na Wyrrgyho, nicméně Champbacca byl pořád přesvědčen o tom, že je to jen iluze, a nějaké probouzení obchodníka z kómatu už ho vůbec nezajímalo. Navíc přišel o loď a hlavně svůj světelný meč, z čehož byl poněkud rozmrzelý.27 Při následné poradě tedy zopakoval své přání vypadnout někam do lesa, a protože Kody s Roudým se vraceli na Oarlig, svezl se s nimi a nechal se vysadit na Ugiva Cortax.
Tam zkontroloval Temný labyrint a následně vyrazil do hor, kde si postavil poutnickou chýši, očistil krystal v náhradním meči, postavil hrnčířskou pec, uvařil si pralesní burčák a i díky vlastní medicíně28 se měl docela dobře. Živil se želvami, hady, hmyzem a ovocem a jediné, co mu výrazněji chybělo, bylo pivo.29 Postupně si z trosek imperiálního křižníku postavil i funkční komunikační stanici a vyměnil si několik zpráv s Bananou, nicméně když mu 13. 7. i s Emily, Fidorkkou, Chlouppkem a Kodym volali a oznámili mu, že zachránili agentku Celestii, která potřebuje jeho pomoc, poslal je do prdele s tím, že jsou jenom iluze a Temný labyrint si z něj utahuje.
23. 7. 1 ABY za ním Banana, Emily a Fidorkka zašly osobně a přinesly mu i krystaly z meče, které předtím zachránily z Bastionu. Ačkoliv ho štvalo, že tak strašně riskovaly, díky poutu s krystalem si uvědomil, že už možná v labyrintu vážně není, a rozhodl se tedy jít s nimi a tu imperiální agentku alespoň vyslechnout. Vrátil se tedy do Honndarsova sídla, kde Kody hlídal loď, a se všemi se na palubě Smrtonoše přesunul na Oarlig, kde si dal pár piv a zkontroloval nejen lihovar, ale i Janjin projekt a Fanoušova syna.30
26. 7. 1 ABY se vrátil na Kompostárnu, kde si od Míny Lenico převzal holopřehrávač a v soukromí si pustil zprávu od Klause Richtera. Nadšený z ní nebyl, ale protože v ní byl explicitně zmíněn jako jediná naděje operace Valkýra, rozhodl se jim pomoci. Obratem zprávu přehrál i ostatním přítomným a znovu s Fanoušem zapili jeho syna. Následně navštívil na Filoméně i s Mínou, Bananou, Emily a Fidorkkou Far Pando, kde položili teoretické základy operace Bifröst. Nechtěl to ale uspěchat a potřeboval na to Chlouppka, a tak dál učil holky užívat Sílu a dokonce si ani nestavěl nový meč, protože na cvičení mu stačil ten očištěný po Ronaji.
31. 7. 1 ABY se Banana během snídaně zmínila, že pivovar Duff pořádá soutěž o nejlepší nízkoprocentní speciál, přičemž výhra by jim nejen přinesla finanční odměnu, ale taky potenciálně otevřela dveře do kantýn na kuatských docích. S přítomným Fanoušem dali hlavy dohromady a on si vzpomněl na Rapaluza II, kam následně uspořádal výpravu s mezipřistáním na Nar Shaddaa, kde se ke skupině přidal Ringo. Skupina tam strávila tvořivý týden, potkala Tunburpa, povedlo se jí vyrobit důstojný příspěvek do soutěže a Champbacca dopil pár sedmadvacet let starých plechovek Levhartomuta. V noci se mu zdálo o jeho druhém mistrovi, který jako by ho volal, ale protože tak činil ve staré keldorštině, Champbacca mu vůbec nerozuměl a býval by to odmávl jako dozvuk Temného labyrintu nebo střevních potíží z prošlého Levhartomuta. Zvláštní sny však měly i Fidorkka, Banana a Emily, kterým se zdálo o Dathomiru, a protože projevily zájem se tam podívat, rozhodl se to prověřit. Nechtěl však dopadnout podobně jako Kody, začal s jejich intenzivní přípravou a chtěl k tomu využít i Tamoru, když už ji zachránili.
7. 8. 1 ABY nechal Filoménu s Mínou, Fanoušem, Ringem a Tunburpem na Rapaluza II, s ostatními se na palubě Dvaceti deka šunky vrátil na Jolly Jedie a během krátkého pobytu zkontroloval Fichurru, Simbaccu a M'Keshe. Ačkoliv se mu znovu dostal do rukou holocron Aywen Aisling a on si vyslechl dalších pár rad, světelný meč si ani nadále nestavěl a krystaly spolu s pár součástkami získanými na Rapaluza II pouze uložil na bezpečném místě na později. Rovněž ho oslovil Shteffan, kterého předtím vůbec nenapadlo hledat v slepém vágusovi bývalého spolubydlícího z Bespinu, a zašli spolu na nostalgických pár panáků do Koktavé školnice.31
10. 8. 1 ABY zamířil spolu s Fidorkkou, Emily a Bananou na Opilé mouše na Oarlig a v Kančím hnízdě jednak lehce seznámil Kodyho s plánem akce na záchranu jeho bandy, druhak začal ve spolupráci s Tamorou intenzivně připravovat holky i sebe na čarodějné nástrahy Dathomiru, čímž se přiblížil k naplnění dávného proroctví.

Potenciália

Po válce se bude moct přestat skrývat a s finanční injekcí od Ignáška může zafinancovat i vznik bezpečnostní agentury Snowman. K tomu všemu si bude přivydělávat jakožto výrobce luxusních světelných mečů na míru, ovšem to asi až mnohem později, až se usadí na Magrathee.

Alternativní reality

Existuje hned několik paralelních realit, kde se to s Champbaccou vyvinulo úplně jinak.

 • V zrcadlovém vesmíru se z něj stal Darth Wango, císař galaktického impéria, který společně s Darth Vodkou moudře vládl známému vesmíru.
 • Ve starém kánonu zemřel čtyřicet let po bitvě o Yavin, když ho na Kashyyyku vypařila rána z turbolaserů Anakina Solo. Nezastavilo ho to však, přežil jako duch a temní páni se od té doby moc nevyspali, protože je chodil strašit.
 • V jedné paralelní realitě se na konci války klonů uchýlil do exilu v Zemi stínů, ale někdy kolem zničení první Hvězdy smrti potkal Wyrrgyho a opět začal cestovat po galaxii.
 • V jiné paralelní realitě se narodil na Alaris Prime a dopadl taky úplně jinak.

d20

Jedi Sentinel 8 / Jedi Master 4 / Jedi Watchman 2 / Fringer 2
STR 14 / DEX 12 / CON 12 / INT 14 / WIS 20 / CHA 8
Affect Mind +15, Enhance Ability +15, Enhance Senses +15, Move Object +15, Survival +15, See Force +13, Craft (lightsabers) +12, Diplomacy +10, Knowledge (Jedi lore) +10, Knowledge (Bespin, politics) +8, Listen +8, Sense Motive +8, Spot +8
Headstrong, Aware, Force Mind, Alertness, Rugged, Absorb/Dissipate Energy, Battle Meditation, Iron Will, Master Mind, Self-Sufficient, Great Fortitude, Improved Critical (lightsaber)

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License