Babish

„Sorry jako, ale to je kampaň!“
- senátor Babish čelí obvinění

Lord Babish z Rodie byl podnikatel, ekonom, populista, senátor a zloděj. Vlastnil velkou část své rodné planety a několik podniků na Coruscantu, mezi nimi hospůdku a později předraženou kavárnu Čapí hnízdo a také největší planetární továrnu na koblihy. Většinu času se tvářil, jako by neuměl do pěti napočítat, ale byl to protřelý parchant, smrděl ještě víc než ostatní Rodiani a nezřídka využíval služeb levnějších prostitutek.1

Historie

Narodil se na Rodii v roce 89 BBY, ale ještě v kočárku zamířil s rodiči za prací na hlavní planetu Republiky, kde se mu moc líbilo. Bydleli sice v
Petržaľce, ale relativně se jim dařilo, nemuseli jíst brouky a Babish si tam osvojil charakteristický přízvuk, do kterého občas přepínal i v dospělosti, zejména byl-li rozrušen. Jakmile mohl, vedle studia na základní a později střední škole si přivydělával, mimo jiné donášením Černému slunci, a ještě před maturitou vydělával víc než oba jeho rodičové dohromady.
Už v roce 73 BBY byl úspěšným podnikatelem, protože se mu povedlo dostat dotace na řepkovou farmu, kterou ve skutečnosti vůbec nevlastnil a která vlastně ani neexistovala, a obratem vrážel peníze do svého vzdělání a dalších, povětšinou také dost smradlavých projektů. Postavil obrovskou drůbežárnu, linku na zpracování dřevotřísky a kuřat, chemičku a továrnu na koblihy, skoupil akcie několika firem na domovské planetě a s nimi i pozemky, jež mu vynesly titul lorda, a přestěhoval se do prestižnější čtvrti. Tam si našel ženu a měl s ní dvě legitimní děti.
V roce 66 BBY kandidoval na senátora za Rodii a v následující kampani vystupoval jako neúnavný zastánce a spasitel nižší střední třídy, který si hlasy kupoval koblihami, soustavně manipuloval médii a vesměs jenom poukazoval na chyby svých předchůdců a na to, že všichni kradli ještě víc. Přesto byl zvolen a dokázal se držet u moci, protože mu to spousta Rodianů žrala a on si šikovně přisvojoval cizí úspěchy.2 Jako senátor vyjednal Babish několik zajímavých obchodů, z nichž profitoval především on a pak pár firem z jeho holdingu, ale i když pak na světlo začaly pomalu vycházet důkazy o jeho hamižnosti a bylo proti němu zorganizováno několik masových demonstrací, absolutně je nepochopil a snažil se všechny protestující uplatit nějakým procentem z jejich daní.
V roce 52 BBY přišel o Čapí hnízdo a na tiskové konferenci téměř plakal, ačkoliv si ho zapálil sám a uplatil hasiče hromadou kupónů na koblihy, aby se při příjezdu trochu zdrželi.3 Důkazy se nikdy nenašly, nicméně byl podezřelý i ze spousty jiných trestných činů a tam už se něco našlo.
Ačkoliv byl téměř soustavně trestně stíhaný, a ačkoliv to vlastně vůbec dělat nechtěl, chudák, vykonával svou funkci dál a dokonce byl do ní zvolen ještě několikrát.
Nikdy neodstoupil, nikdy!, soustavně podával odvolání k vyšším soudům4 a zneužíval toho, že to s sebou přinášelo mnohaleté prodlevy. Vynořily se dokonce spekulace, že je sithským lordem, ale dementoval to s tím, že je to kampaň, jako ostatně skoro všechno. Dlouhodobě usiloval o křeslo nejvyššího kancléře, ale tam ho naštěstí nepustil jeden méně zlý uchazeč s dlouhodobějším plánem.
V roce 34 BBY mu jedna ze šlapek, které po makání navštěvoval v nižších patrech ekumenopole, oznámila, že s ním čeká dítě, a on byl připraven ji nechat odstranit. Nahlásila mu však špatnou adresu, zachránila si život a porodila mu syna,5 kterého se marně snažil najít a poslat někam do válečné zóny.
Pouhých pár týdnů před krizí na Naboo pak připravoval novelizaci zákona o elektronické evidenci tržeb, ale cestou do senátu pocítil první příznaky infekce kalnorskými kvasinkami, skočil si k doktorovi a cestou beze stopy zmizel.6 Veřejnost měla za to, že se stal obětí zločinu, a nějakou dobu se těšil reputaci mučedníka, ale ve skutečnosti se mu kvasinky dostaly míchou do mozku a on zhebl v jedné obzvláště temné uličce.
Jeho továrna fungovala dál a během války klonů se do ní provrtal Simbacca.7 Zapomenuto nebylo ani Babishovo jméno a pro některé byl velkým vzorem ještě během občanské války, například pro Joyu Brannigan, která se podle jeho metodiky učila krátit daně, přesouvat dluhopisy a kreativně využívat svěřenecké fondy.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License