Artarris Vassh

Artarris Vassh byl Codru-Ji z Munto Codru, mistr Jedi v posledních letech Republiky. Jako štěně byl bílý, kvůli čemuž byl diskriminován, v dospělosti měl bílé vlasy.1

Historie

Narodil se roku 86 BBY na domovské planetě své rasy, ale dlouho se tam neohřál, protože ho ještě jako ostrakizované štěně i s rodiči unesli otrokáři. Ještě než mohl být prodán jako kuriozita na Sarininu však zasáhli rytíři Jedi, rodinu i další otroky vysvobodili a v mladém Artarrisovi vycítili velký potenciál, pročež byl odveden do Chrámu na Coruscantu.
Tam byl zařazen do klanu katarn a do metamorfózy, kterou si prošel v roce 79 BBY, ho mnozí jeho vrstevníci považovali za klanového maskota, mimo jiné kvůli tomu, jak mistru Itaroo pomočil boty.2 Překvapení, že není vlkem, nýbrž regulérním učedníkem, přimělo hned čtyři obyvatele Chrámu, aby čerstvě vykuklenému Artarrisovi věnovali obrazy noční krajiny s měsícem, aby měl na co výt. Ač nic takového nepraktikoval, nechal si je a vyzdobil si jimi pokoj.3
Díky zpoždění, které nabral nutností zakuklit se, se na Ilum podíval až v roce 78 BBY, a to s Champbaccou, Kess, Nejou, Sheenou a Yussim. Po sestavení zeleného světelného meče se věnoval studiu na knihovníka a záhy se stal padawanem Jocasty Nu.
Ačkoliv byl rytířem už začátkem roku 60 BBY, vlastního padawana si pro vytíženost čtením vybral až o třicet let později, aby splnil poslední formální podmínku pro získání titulu mistra. Tímto padawanem byl Envii Laasaen, který se rovněž chtěl stát knihovníkem.
V roce 23 BBY se oba účastnili diplomatické mise na Enviiho rodný Kuat, kterou ale svou stínovou agendou pokazil Ruuki Arssadri a mistr Vassh při ní zemřel.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License