alderaanský meloun

Alderaanský meloun bylo ovoce z Alderaanu, bobulovitý plod lubenice alderaanské. Od obyčejných vodních melounů se lišily především tím, že byly modré, ale obyvatelé Haruun Kalu se po nich stejně mohli utlouct. Vyrábělo se z nich kde co, od cideru přes džem až po kořalku, ale samozřejmě se daly jíst i syrové. Banana Brannigan na ně měla silnou alergii.1

Historie

Nejrozšířenější kultivar byla na Alderaanu vyšlechtěn už v roce 14 336 BBY a rychle se stal jedním z nejdůležitějších produktů místního jinak nepříliš výnosného zemědělství, hned po vínu.
Kapitán Cook z nich v Chrámu Jediů vařil skvělou marmeládu, díky níž se o ovoci dozvěděl i Champbacca. Ten ho pak příležitostně využíval, když praskl jeho předchozí způsob pašování nepravého rumu za zdi Chrámu,2 a v roce 14 BBY z nich před evakuací akademie na Miu Leptonis IV sestavil důmyslnou past na inkvizitora Hazzara.
Po zničení Alderaanu se z nich na nějakou dobu stalo nedostatkové zboží, ale protože se již pěstovaly i jinde, jen v menším množství, bylo jen otázkou času, než se tyto plantáže mimo domovský svět trochu rozrostou a opět pokryjí poptávku.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License