absinth

Lásko má, lásko zelená,
jen s tebou sílu mám,
jen tebe v srdci mám,
a bez tebe bych nebyl
než společenský debil.
Za každé ti ráno díky
a za všechny okamžiky.1
- Champbacca o absinthu, po absinthu

Absinth byl silný, charakteristicky zelený alkoholický nápoj vyráběný z bylinek, především pelyňku. Existovalo ho mnoho různě silných druhů.

Historie

Původní recept pocházel z planety Ennth, kde byl absinth už od roku 1666 BBY získáván macerací a následnou destilací nejrozšířenější místní byliny. Kolonisté používali výsledný produkt jako všelék, což dle mnohých odborníků vysvětlovalo jejich odhodlání zůstávat na planetě i přesto, že se každých osm let na několik měsíců stala naprosto neobyvatelnou. Pelyněk však všechna kataklyzmata přežil, obrazil dřív, než kolonisté rozbili nové stany, a posloužil jim i v další osmiletce. Postupně ho začali i vyvážet a absinth si získal své zákazníky nejen ve Vnějším okraji, pročež díky omezené nabídce vzniklo několik jeho napodobenin, často kvalitnějších než původní produkt. Známé byly například ty z Toydarie.
V roce 988 BBY byl v prestižních galaktických novinách zveřejněn článek o halucinogenních účincích absinthu, který byl sice kompletně smyšlený, ale mezi lidmi se šířil rychlostí blesku a zapříčinil jednak zvýšený zájem o všechny alkoholické nápoje na bázi absinthu, později také republikový zákaz jejich prodeje. Zákaz byl zrušen až v roce 311 BBY, když se ukázalo, že to zákazníky stejně neodradí a akorát to živí celou flotilu pašeráků. Vzhledem k vysokým clům ale bylo pašování absinthu lukrativní i později a někteří pašeráci, například Hnntarr, se na něj vyloženě specializovali. Až do konce éry Republiky pak byl absinth relativně dostupnou záležitostí a i když se našlo dost jeho odpůrců, jeho konzumenti nebyli nijak perzekuováni.
Champbacca si ho oblíbil krátce po příletu na Bespin, některé jeho slabší regionální varianty si objednával do půllitrů2 a dokonce z něj míchal jeden ze svých oblíbených drinků, Zeleného býka, což byl absinth bez jakýchkoliv dalších přísad, jenom zamíchaný.3 Jessice ho zkusmo nalil už roku 26 BBY4 a používal ho také k převýchově princezny Vally.5 Demonbacca mu během pánské jízdy taky přišel na chuť6 a měl po něm strašně dobré nápady.7
Za Impéria se pro prodejce absinthu nic zásadního nezměnilo a nápoj byl i nadále relativně dobře dostupný, jen v trochu horší kvalitě.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License